Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cand accepta o femeie o relatie extraconjugala?


Recommended Posts

Cred ca o femeie normala nu-si va cladi fericirea pe nefericirea altei persoane (aici includem sotul celei care inseala si pe sotia celui cu care inseala). De aceea nu cred sa existe vreun motiv pe care il poti expune ca fiind o explicatie la o relatie extraconjugala. Daca vroiai sa vezi cum e cu altul, o faceai inainte de a te casatori. Daca exista probleme in cuplu, incearca sa le rezolvi, nu te arunca in bratele unui alt barbat. Daca chiar nu se mai poate continua relatia cu actualul sot, divorteaza si cauta-ti abia dupa aceea fericirea. Oricum ar fi, atunci cand te-ai hotarat sa te casatoresti ai facut-o pentru totdeauna ! Si mai tineti minte un lucru: in viata platesti pentru orice. Si, s-ar putea ca fericirea oferita de o relatie extraconjugala sa te coste mult in viitor. Laura si BB mic in burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In primul rand cred ca o femeie nu accepta asa usor o relatie extraconjugala deorece se implica si sentimental,asa cum ai spus tu Magda.Conteaza foarte mult viata de familie.Daca totul e bine si e armonie in familie nu cred ca femeia va fi tentata a avea o relatie extraconjugala sau o aventura.Daca o femeie are o viata de familie groaznica,cu sot care nu-l prea intereseaza familia,umbla si el cu alte femei,e alcoolic(poate fi doar una din acestea)...cred ca femeii nu-i va trebui mult sa se gandeasca la o aventura.Cred ca totul depinde de barbatul cu care stai. Asta nu e o regula.Stiu cazuri cand barbatul se comporta perfect cu ea,ii facea tote poftele,o iubea,si ea a avut o aventura cu altcineva. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun ca o femeie nu ajunge foarte usor sa cada in plasa unui barbat daca acasa are ceea ce-si doreste si ce a cautat o viata intreaga...daca as fi pusa intr-o astfel de situatie si anume de a avea o relatie extraconjugala mi-as pune o multime de intrebari in legatura cu relatia cu sotul meu, asa cum zicea si Louisea si sunt mai mult ca sigura ca am ajunge la divort, pentru ca eu una nu as putea fi femeia a 2 barbati... Dar cunosc si eu femei care au acasa aproape tot ce-si doresc dar nu se pot abtine ispitei, doar ca eu zic ca astea sunt doar aventuri si nu relatie extraconjugala... http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum citva timp era pe forum un subiect "De ce un barbat isi inseala nevasta". Raspunsurile au fost variate, bineinteles. Insa unul a fost repetat de mai multe ori: "pt ca e alta". Eu cred ca e adevarat si pt femeile care au o aventura-vor sa iasa din monotonie, sa se simta (din nou) dorite, sa li se spuna alte cuvinte dulci. Vorbesc de aventuri, de ceva care trece repede si nu lasa urme. Si am sa inchei cu fraza unui amic macho:"Pina la urma si femeia e un barbat ca oricare altul...":-))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de maggda
Cunoscandu-se faptul ca o femeie cand inseala se implica si sentimental in comparatie cu barbatii, oare care sunt motivele?
Personal nu cred ca femeile intotdeauna se implica si sentimental . Sant si barbati care se implica sentimental, dar poate uneori celei inselate ii convine sa creada ca a fost “doar” o aventura
quote:
Originally posted by cezarutza
Acum ar fi interesant sa facem diferenta dintre o relatie extraconjugala si o aventura, pentru ca pentru mine nu e acelasi lucru. Iar eu prefer sa vorbesc despre aventura, pentru ca dureaza mult mai putin.
Pentru mine o aventura e intr-adevar o relatie de scurta durata, dar atunci persoana nu e casatorita. Relatia extraconjugala, fie ea si de scurta durata tot ”extraconjugala” e.
quote:
Originally posted by Andreutza
Si eu cred ca atunci cand partenerul nu te mai face sa simti ca esti femeie, si ca esti iubita, poti intalni pe altcineva si poti cadea intr-o astfel de "capcana". Cred cu tarie ca in primul rand barbatul tau te arunca in bratele altui barbat.
Cu aceeasi tarie cred eu ca femeia e cea care se arunca in bratele altui barbat, doar femeia e o fiinta cu simtul raspunderii :-) Restul sant doar scuze si uneori circumstante atenuante. De ce accepta femeia relatia extraconjugala? Mai bine zis de ce e infidela? (pentru ca sant cazuri cand i-si inseala partenerul chiar si cand nu e casatorita) Motive sant sigur tot atat de multe ca si femei infidele. Barbatii infideli ar fi foarte fericiti daca femeile ar fi la fel de tolerante in privinta lor, asa cum sant cand e vorba de femei infidele. :-) "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sau uneori pentru ca a fost si ea inselata si din diverse considerente nu s-a despartit de el (nu intotdeauna iti permiti luxul sa fi atit de transant in actiuni, sa-t faci bocceluta, sa iei copilul de o mina si sa pleci). Daca ii asculti pe barbatii vinatori de femei maritate, ei spun ca femeia e cel mai probabil sa isi insele barbatul cind copilul are 3-4 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am citit motive si pareri despre acest subiect; unele sunteti transante, spuneti ca niciodata nu v-ati insela partenerul, altele mai indulgente, gen: "niciodata sa nu spui niciodata"! Eu fac parte din a doua categorie, asa m-a invatat viata. Nu spun ca l-as insela, doamne fereste!, dar nici nu o sa spun "niciodata"!, pentru ca nu poti sti ce-ti rezerva viitorul. Dar intrebarea mea e alta: unde incepe inselatul? Numai odata ajusi in pat cu celelalt? Sau cand incepi sa te gandesti la celalalt, cand constati ca-l privesti mai mult decat ca pe un coleg, prieten, cunostinta, ce-o fi el? Sau la primul flirt, sau ochiada? Asta va interb, pentru ca am mai avut o discutie de acest gen si inca nu sunt lamurita. Astept si parerile voastre. Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand se spune "relatie extraconjugala", prin aceasta se intelege de cele mai multe ori o relatie fizica, sau mai precis - ajungerea in asternuturi :)))). Io insa am in vedere si relatii platonice (prin internet, scrisori, telefon etc) cu un alt partener decat partenerul de viata, nu neaparat de acelasi sex cu partenerul de viata :D, care sa ofere acea senzatie de "high", adica de a fi indragostit. Cocktailul de chimicale care se elibereaza in organism in acea stare de indragosteala e foarte puternic si poate da dependenta :)))). Asadar, cand accepta o persoana o relatie extraconjugala? Nu numai/neaparat cand este nefericita/plictisita alaturi de partenerul de viata, ci si cand simte inconstient nevoia (pentru a-si crea o placere solitara) sa isi administreze o doza din drogul produs de propriul organism. Se mai cunoaste ca aceste chimicale (ca si alte droguri) pot stimula organismul - accelereaza arderile, stimuleaza activitatea cerebrala etc. Probabil de aceea marii savanti si artisti (Einstein, Modigliani, Calinescu, Chaplin etc) nu au fost tocmai niste persoane fidele...:)))) Evident, nu-i o regula si nici o scuza :)))) Dexteritatea de a "manui" aceasta placere, de nu-i rani pe altii si mai ales responsabilitatea ce decurge dint-un astfel de joc sunt variabile de la persoana la persoana. Vedeti documentarul "Power of Pleasure" de pe Discovery.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...