Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (4)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Vaz ca sunteti multe interesate de cumpararea unei case. Foarte bine, ca de ce sa platesti mortgage-ul altuia prin chirie, de ce sa nu-l platesti pe al tau. Hai sa va spun si e bine sa nu faceti greselile care le-am facut noi. Noi am luat casa acum trei ani, mortgage-ul e numai pe numele meu, dar suntem amandoi pe deed. Imprumutul a fost de aproape $300,000, am pus 10% downpayment. Mie singura nu mi-ar fii dat imprumut daca faceau income verification, dar avand credit bun am mers fara verificarea venitului. Acuma nu orice banca o sa mearga pe treaba asta, unele o tin mortis sa verifice venitul, asa ca trebuie sa sunati si sa intrebati. Un mortgage company o face mai degraba decat o banca conventionala. Cu un credit solid puteti sa puneti voi conditii, altfel le pun ei si va dau un interes mare. Si acum un tip:cand sunati bancile, nu va grabiti sa le dati SSN sa va faca credit history (ei o sa va spuna vrajeli ca nu pot sa va zica rata de interes fara credit history, aiurea!). Intrebati intai detalii si abai dupa ce i-ati sunat pe toti dati la cea mai buna oferta SSN-ul. Io naiva le-am dat la fo' 5-6 de mi-au rulat credit history, si un an mai tarziu cand am vrut sa iau un rahat de credit card mi l-au refuzat, unde mai pui ca era vorba doar de $5,000 parca. Asa ca mi-am cerut creditul de la Equifax, Trans Union si Experian, si am vazut ca toate credit inquiry-urile stau pe "foaia matricola" doi ani, si daca ai prea multe iti afecteaza cererile de credit din cei doi ani dupa. O alta varianta de-a lua imprumut, si pe care il obtii relativ usor (cazul unor prieteni veniti aici cu H1B, deci care au SSN), sa pui cel putin 20% din pretul casei ca downpayment. Atunci nu te mai intreaba asa de venit, dar te intreaba de credit totusi. Ar mai fii multe de spus, dar tre s-o iau metodic si acuma e cam haos in capul meu ca abia astept sa ma duc acasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, io nu-s tare econoama, recunosc. Da' drept sa-ti spun inca imi amintesc de vremurile cand mancam pulpe de pui cu $0.49/lb luni in sir, de credeam ca-mi ies pene in coada, cartofi si alte ieftinaturi, asa cum spunea ALexica pe forumul cu imigratia despre romanii din Italia. Da' io nu le mancam ca vroiam sa adun bani, ci pt ca nu imi ajungeau banii. Io atunci mi-am promis ca daca ajung sa am bani destui nu mai fac economie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetele , eu pe ziua de azi m-am lecuit de forum ...plec in jumatate de ora ... Laura, cum ti-amintesti pui aici pe hartie virtuala ca tot timpul e ceva de invatat...Ceva voiam sa adaug si eu ..cei de la provista parca te invata cum sa iti construiesti un credit bun...prima luna e gratuit si iti vine si scorul acasa ca sa ai idee de unde si cum incepi...noi nici gand de 20% down payment,deci ne trebuie credit bun...asa ca ne punem pe constructia lui....pupici si we placut... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana, am dat $300k pe ea, am mai "bagat" inca $30,000 si ar mai incapea. Nu-i mare deloc, e un ranch destuld e vechi, dar suntem pe 3.5 acrii si intr-o zona care-i considerata scumpa in NJ. Appraiser-ul ne-a pus valoarea pe ea acu' un an (cand am refinantat) la $390k, si sunt destui nebuni care ar plati pretul, dar o mai tinem si mai punem o aditie la anul. Taxele sunt $6,200, sunt convinsa ca la voi sunt mai mici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura O, nu stiu daca trebuie sa le platesti la cei de la Provista, nu am auzit de ei, dar cert e ca trebuie sa incepi cu un credit card, aplici pana iti sar ochii la inceput, dar intr-un final cineva tot iti da, mi-aduc aminte de experienta mea. Primul meu credit card a fost la magazinul Lerner, si dupa aceea n-a mai fost problema sa iau altele, bine a trecut o vreme. Din pacate sau fericire foarte multe depind in tara asta de credit history si de driver's license. Mai pun, sigur ca pun, ca mai sunt amanunte, numa' tre' sa ma uit peste hartii acasa ca sa nu scap ceva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da' chiar, poate imi explica si mie cineva mai babeste pe intelesu' meu cum iti faci credit history. Am intrebat si mi s-a spus: simplu, platesti la timp ceea ce cumperi. Ok, da' io tot n-am inteles. Sunt unele chestii care nu prea le poti cumpara in rate fara un credit history bun, masina, casa, etc. Masina iti mai iei de la dealer fara credit da' te indoaie dobanda. Mi se pare ca un lant al slabiciunilor: tre sa cumperi ca sa faci credit da' nu poti sa cumperi ca n-ai credit. Eu nu m-am lovit de asta ca intru pe creditul lu' sota-miu da' un proaspat sosit aici ce face? Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...