Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (4)


Recommended Posts

Laurici,da nici eu nu-s econoama[:D],ca daca vi cu mine la cumparaturi si te uiti in coshul meu te crucesti de ce vezi acolo[:D].Problema la mine e ca nu imi fac listutza cand plec de acasa si daca o fac o uit pe masa[:D], asa ca niciodata nu cumpar tot ce trebuie. In legatura cu creditul,ce e curios,inainte sa se ofere socara sa ne ia masina de spalat am aplicat online la Home Depot pt o carte de credit si ne-au refuzat pe motiv ca nu avem credit history. Acu' ca n-au gasit astia toate fcaturile pe care am intarziat sa le platim, treaba buna,dar de 1.5 ani platim la o masina noua(platim 4 ani la ea) plus de aproape un an avem un imprumut luat pe care le platim cu sfintenie tocmai sa ne construim un credit bun. Pupici! mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa va spun ce facem noi. Absolut orice cumpar pe credit card. Si daca cumpar de 3 $ tot cu credit cardul achit. Toate bill-urile (telefon, curent, gaz, cablu, internet, asigurarea masinii , etc)sint achitate tot cu credit card(automatic payment). La sfirsit de luna achitam in totalitate suma cheltuita pe credit card. In felul acesta ei vad ca exista rulaj pe credit carduri si ca si achiti la timp si integral suma cheltuita. Nu trebuie intirziat cu nici un bill. Asta este un alt secret. Masina am luat-o cu cosigner acum 3 ani (pt. ca nu aveam credit history) si am achitat-o in 2 ani jumatate in loc de 5 ca sa economisim dobinda (care pt faptul ca eram noi a fost de 9%, nu ca acum....). Si asa in 3 ani si jumatate in care am procedat cum v-am spus, cu o singura mare cumparatura (masina ) si fara cumparaturi in rate (care si astea sint ff.bune), fara mobile si alte alea, am ajuns sa avem un scor f.bun peste 720. La ultimul apart. inchiriat ne-au felicitat pentru asa un credit bun in asa putin timp. Deci se poate! O alta chestie este sa nu ai foarte multe credit carduri deschise, adica mult mai multe decit folosesti. Cu cit ai mai putine si le pastrezi un timp mai indelungat (si vechimea conteaza) cu atit iti creste scorul. Orice aplicatie prin verificarea scorului (chiar si pentru mutarea intr-un apartament) mai scade putin din scor (dar nesemnificativ). Apoi din timp in timp se poate suna la credit cardurile avute si se poate cere marirea limitei sau micsorarea dobinzii sau amnidoua. Nu asteptati sa va roage cineva , o sa veti de asteptat.....Sau daca le spune-ti ca vreti sa anulati credit cardul pe motiv ca ati primit o alta varianta mai buna , de cele mai multe ori o sa va promita si chiar o fac, modificari...Dar trebuie sa fiti persistenti. Cam asta ar fi , m-am intins cam mult. Daca imi mai aduc aminte de ceva , revin. Scuzati eventualele greseli, nu recitesc ce scriu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez ca la cumpararea unei case nu conteaza numai creditul ci foarte mult si incom-ul anual, pentru cine lucrezi (beneficii pt. cei anagajati la agentii guvernamentale, etc) si de cit timp. Apoi exista programe speciale pentru first time buyer...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai ca in asteptarea sotului ,tot pe net stau... Oana, noi am deschis niste carti de credit chiar mai multe decat putem rula..dar asta nu a fost ok..in fine se pare ca nici nu ne-a afectat prea tare din moment ce masina am luat-o cu dobanda 1.9... astia pe site-ul de care iti vorbeam te sfatuiau sa ai in jur de patru carti de credit parca (noi avem cam sase)si sa faci exact ce povestea Kim..achitate mai bine decat minimumul de payment..pe aici noi iar ma gresit (cand luaram home theaterul ne-am intins cu minimul de payment ceva timp ,pana ne luminaram ca nu e chiar cea mai buna varianta..au contraire..stiu ca un credit serios e asta cu masina care dupa ce achiti cel putin sase luni rata la timp , iti intareste scorul bine ...pan ala casa mai avem si noi inca bine..dar incercam sa facem creditul asta beton pana una alta.. in alta ordine de idei, la noi casele sunt ieftine..o casa nou-nouta ,superba, geamuri ,pozitie,tot ce vrei la ea (basement ,patru dormitoare , living imens te duce la 450 000) .Asta stiu ca tocmai si-au luat niste romani de pe aici si au inaugurat-o...insa case faine si relativ noi gasesti la 150 000 plus minus deopotriva...va dati seama ca asa ceva vizam si noi in timp...ca nu oi plati pentru o casa pana albesc in loc sa mai vad si lumea...pupici... Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca prin alte state casele sunt mai ieftine, numai aici la noi totul e scump, ca sa nu mai zic de insurance la masina. Eu am carnet de 18ani aici, record perfect, nici macar un ticket de parcare si platesc $1,005 asigurare total pe o masina (SUV) de 2 ani. Mi se pare enorm, in comparatie cu Arizona (am locuit si si desert) unde plateam $600.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine de voi, Laura.. La noi un apartament cu doua dormitoare si doua bai (vechi din anii '70) este 320-350 000$. Plus 300-400 association fee....[bang]lunar. O single family house cu 3 dormitoare este cam 500-550 000, dar nu noua. Daca vrei una in zona si mai buna de la 650 000 la 2-3 milioane. Deci in California este greu mai ales la prima casa. Bine exista si variante mai ieftine , dar atunci scolile nu sint bune, sau sint multi mexicani, sau criminalitatea este crescuta....si oricum este greu cind esti legat de servici si acesta este intr-o zona extrem de scumpa. Asa ca noi care stam in Orange County , cotata pe locul 7 in US ca si cost al vietii, mai trebuie sa asteptam sa vedem ce se intimpla cu preturile....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...