Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Povestea omului :-)))


Recommended Posts

Am primit azi un mail pe care am simtit nevoia sa-l impartasesc cu voi [:D] POVESTEA OMULUI de Ion Pribeagu In ziua a 8-a, Dumnezeu Prea Sfintul, care-a facut si cerul si pamintul, Cu soare, flori, lumina vant si ceata, sa-si incunune aceasta opera mareata, A strans vietuitoarele-n gradina, de la ichtiozaur la jivina... Si om si leu si flutur si magar si elefant, mamut si jaguar, Hipopotam, furnica, zebra, miel, lacusta, armasar si porumbel; Si aratindu-li-se lor, de sus, a pogorat si omului i-a spus: -Tu, Omule, micuta mea insecta, esti creatiunea mea cea mai perfecta, De-aceea tu esti harazit, anume, sa stapinesti deacum intreaga lume! Ocean si mare, camp si deal si vale cu-ntregul nimb de fIori si de minuni, sint toate ale tale!.. Vei spinteca vazduhuri si genuni cu transatlantice si cuirasate Si te vei bucura, iubitul meu, de toate: Fecioare cu ochi plini de primaveri, ti-or procura din amfore, placeri Si vin si fructe, nopti cu mii de stele si paji cu-aripi de vis si peruzele. Biruitor, a tot ce te-nconjoara, vei cuceri a lumilor comoara, Tronind ca un titan printre titani... si vei trai-n total: 30 de ani............ -30 de ani?, raspunse Omul, vai! Pentru atitea bunuri care-mi dai: Comori de vis, de basm si de festin, eu cred, marite Doamne, ca-i putin! Ma faci stapan pe-o lume de povesti Si cand sa-i sorb nectarul, ma jertfesti... Atitea bucurii si-atit senin... E prea putin, Stapinul meu divin! -O fi! Dar mai asteapta, zise 'Naltul, Am sa-ti mai dau din ce iau de la altu!! Rotindu-si blind privirea in careu, spre Bou se-ndreapta bunul Dumnezeu Si-i zise: tu, pentru ca esti Bou, atunci, Ti-am harazit cele mai grele munci: Sa tragi la jug, o viata de durere, sa suferi umilintele-n tacere. Cu creierul, tu, sa nu poti gindi, cu limba ta lunga sa nu poti vorbi, Sa nu te-mbie nici soarele, nici luna, s-ai ochii plini de lacrimi, totdeauna. Nicicand sa te-odihneasca dimineata, sa ragi, sa rumegi iarba, ne-ncetat Si ca sa-ti fie viata si mai grea, tu, Boule, sa fii incornorat!.. in suferinta crancena si muta, ca orice Bou, trai-vei, ani, o suta! -E prea mult, Doamne! Pentru-atita jale, prea mare-i harul bunatatii Tale! Raspunse bietul bou, plin de suspine. Mai ia din ei si te-oi slavi in veci... -Bine - exclama Dumnezeu - prea bine: Da-i Omului, din ei, vreo 20! -Ham-ham! se auzi din balarii, iar Domnul catre caine, rar, vorbi: -Tu, caine, iata, cat ai sa traisti, sa dai din coada si sa lingusesti, Sa stai in doua labe, tu vei stii si credincios stapinului sa fii! Sa marai si sa musti pentr-un ciolan si egoist, banuitor, viclean Sa latri catre luna, aiurit, sa lingi nuiaua care te-a lovit. Tinut de unii-n puf, de altii-n lant, sa fii si politist si comediant, Sa urli si sa-ti furi codrul de piine... si sa mori singur, sigur ca un caine. Si astfel printre javre si dusmani sa-ti duci intreaga viata 40 de ani!.. -Ham-ham! (raspunse cainele Grivei) , E prea mult Doamne, zau, mai ia din ei!.. -Bine, iti iau, ii zise Domnul. Treci... si Omului mai da-i vreo 20!. Veni la rand maimuta din poveste... Vazind-o cat de sugubeata este, Eternul Domn al Zarilor si-al Humii i-a zis: Tu ai sa fii de risul lumii. In petice si cu vopsea pe fata, vei dantui la circ ca o paiata. Vei face tumbe-n cerc pe trambuline, sa-si bata joc copiii toti de tine. Zurlie sa te cateri, sa faci saltul si sa te arunci dintr-un copac in altul. Sa joci, sa cazi in cap si in picioare si dosul sa-I arati la fiecare... Te vei hrani cu ierburi si castani si-ai sa traiesti..... vreo 40 de ani!.. -E prea mult, Doamne, sint atit de mica!.. A zis maimuta, cu miscari zevzece... -De ti se pare ca-i prea mult, maimutica, din anii tai da-i Omului vreo zece!.. Asa ca Omul nostru, cum va spui, traieste cei 30 de ani ai lui, Cei mai frumosi, cu visul si avantul cu care I-a invrednicit Prea Sfantul. lubeste, inalta imnuri catre soare, femei si vin si fIori si sarbatoare. Se-mbata de succes si de noroc, se-avinta-n vraja culmilor de foc, Traindu-si, dupa cum ii fuse scris, 30 de ani de cintec si de vis... Pe urma-ncepe, lucrul nu e nou, sa isi traiasca anii cei de Bou... Se-nsoara,un.indiciu capital ca-a si intrat in regnul animal. Face copii si-n pragul diminetii trage amar la jugul greu aI vietii, Se indarjeste lumea s-o rastoarne... si ca tot boul, poarta-ades si coarne. Dupa 50 de ani, de azi pe miine, devine rau si latra ca un ciine... Viclean si egoist si infidel, i se tot pare ca-ai ceva cu el. Te maraie cu anasana, te linguseste-apoi si-ti pupa mina. Si banuie, din toate cate-i spui, ca vrei sa te infrupti din ce-i al lui. Devine, din dinam, degringolada si, ca un caine, da si el din coada. Apoi incepe, bietul gagauta, sa isi traiasca anii de maimuta. . Se-mputineaza-n trup, incaruntste. Ar vrea sa zburde, dar se'mpleticeste. Se incovoaie, jalnic, ca o drimba, face figuri frivole si se stramba, Din solduri ii atirna carnuri vechi. ii creste par pe nas si in urechi. Ii iese-un neg, devine surd si chel si cei mai tineri isi bat joc de el. Copiii chicotesc cu el in cor si multi soptesc c-a dat in mintea lor. .. Pana-ntr-o zi, cu membrele inerte, inchide ochii... Dumnezeu sa-I ierte! Asa ca, daca judeci o lecuta , te nasti un inger blond si mori maimuta... Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...