Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pompa san - mod folosire


Recommended Posts

Help! Tocmai am cumparat o pompa de san tip siringa de la Chicco si prin prospectul ala al ei scrie tot felul de minuni, numa' modul de folosire nu!! Sau sunt eu mai grea de cap... [:I] Are o gramada de piese despre care nu sunt convinsa ca am realizat in totalitate cum se folosesc. Ajutati-ma voi si spuneti-mi ce si cum sta treaba cu chestia asta. Asadar: - am un tub de plastic cu o palnie la capat - am un biberon - am o tetina - am un capac de plastic larg (care nu stiu la ce-i bun) si un alt capac de plastic mai ingust si inalt (care pare a fi capacul de la tetina) - am doua adaptoare pentru san - am doua bucati de cauciuc - am un plastic mic, alb, ca un fel de palarie [:)] Acuma, tubul cu palnia se introduce in biberon si asa se "genereaza" siringa. Si pui palnia pe san, si tragi de batul cela si iar pui si iar tragi, pana ai terminat (de unde stii ca ai terminat habar n-am... sper sa realizez la timp sa nu muncesc de pomana!!) Cele doua adaptoare de san banuiesc ca se pun in interiorul palniei inainte de a o aplica pe san. Tetina imi inchipui la ce foloseste. Ce nu stiu e la ce-s bune cele doua bucati de cauciuc, capacul de plastic trasnparent, larg si bucata aia de plastic alb, care arata ca un fel de palarie (tot ca un capacel pare)! O alta bucata de cauciuc (la fel cu cele doua din "zona crepusculara") este pusa la capatul opus palniei. Imi inchipui ca daca astia de la Chicco au pus acolo piesele astea sunt si ele bune la ceva! Da' la ce?! Asadar, fetelor care ati mai folosit astfel de pompe, ajutati-ma si nu radeti de un om amarat care n-a stiut exact ce cumpara [:p]. Spuneti-mi daca am imaginat bine pana acum acest proces si la ce folosesc piesele astea care mie mi se par in plus. Multam frumos! Flaviana si "pisicuta" [copil] din burtica - saptamana 38
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Soleil Am si eu o pompa de care ti-ai cumparat. M-am enervat folosind-o. Apoi mi-a luat sotul una cu para tot Chicco, dar nici de aia nu am fost incintata. Ultima achizitie a fost una electrica, tot Chicco. Acum depinde cit de mult lapte ai. Daca o folosesti ca sa extragi surplusul de lapte poate nu te vei chinui, dar daca vrei sa colectezi laptele si sa i-l dai lui bebe... nu stiu ce sa zic. Eu dupa ce ma mulgeam cu aia tip seringa aruncam laptele deoarece mi se parea ce e compromis din punct de vedere igienic. De aceea recomand pompa electrica. Eu nu am avut succes in alaptarea lui bebe ( acum are aproape 9 luni). Cele doua bucati de cauciuc sint pentru inlocuirea celei dinauntru ca se strica de atita frecat. Persoanl mi se pare cea mai nefericita pompa din cite am vazut. Dupa ce scoti lapte din sin o sa vezi ca tot trebuie sa-l golesti din tubul in care se aduna ca altfel nu mai are efect de vid "instalatia". Sper ca nu te-am descurajat, dar acum sint si un pic iritata din cauza lui bebe care mi-a miorlait inainte sa adoarma, eu flaminda, mai trebuia sa-i pun si supa sa fiarba si in plus de asta sint insarcinata din nou, asa ca hormonii de sarcina isi spun cuvintul. Poate ca alte fete te vor lamuri mai bine. Succes. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu te pot ajuta in aceasta problema, dar pompele tip seringa nu mi s-au parut grozave. Eu am folosit pompa ISIS de la AVENT si a fost grozava. E f usor de folosit, iar laptele se colecteaza in conditii sterile.Bebele meu n-a vrut sa suga la sin si am folosit pompa aproape 6 luni. E la oferta pe www.bebelusultau.ro. Au scos si cei de la Chicco ceva asemanator. Sper sa mai primesti lamuriri. [pup]Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut si am pompa tip seringa de la chicco si am folosit-o, pana acum , 7 luni si jum. E f. usor de folosit: bagi palnia in biberon (normal ca scoti capacul biberonului), pui palnia pe san si tragi de biberon in jos, tu stand putin aplecata. O sa fie mai greu la inceput, dar iti garantez reusita, deoarece eu nu l-am putut alapta la san din cauza ca a fost prematur.... o lunga poveste si pana acum i-am dat numai lapte muls. sA fixezi bine palnia pe san ca sa nu intre aer. Garnitura din cauciuc se va uza cu timpul dar mai ai 2 de rezerva in cutie si le schimbi. E f. simplu dar nu stiu daca ai inteles. Te rog sa-mi ceri ajutorul daca nu ai inteles si am sa incec sa-ti explic, poate, altfel. Succes! Magda si bb alex puisor (7 luni si 2 sapt.)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu sunt: Capacul transparent larg este de la palnie, plasticul mic alb este cel care blocheaza biberonul sa nu se curga lichidul din el cand nu-l folosesti. Ce sa-ti spun, cand terminio sa ai sanul mai usor, poti sa apesi pe el in timpul mulsului ca sa eliberezi mai repede laptele, o sa vezi ca vei deveni experta in scurt timp. Stii ca laptele poti sa-l si stochezi in frigider pentru o zi si in congelator timp de 1-2 luni. Daca-mi spui motivul pt care o folosesti iti voi spune mai multe despre asta, ca poate nu o folosesti in acelasi scop ca mine. Ti-am spus ca de ea a depins lapticul bebeului meu. Tu poate o folosesti doar sa golesti sanul dupa alaptare. Astept vesti. Va pupam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sar'na pentru raspunsuri - m-am mai luminat oarecum! Romana, nu m-ai descurajat, da' nici prea departe nu ai fost! Da' nu-i nimic, oare asa o sa fiu si eu peste vreo noua luni? [;)]. Nu-i bai, sanatosi sa fim, ca nervi de la copii o sa avem cat e lumea si pamantul! Magda, mersic pentru toate detaliile. Eu am cumparat pompa ca sa imi golesc sanii daca bebe nu va papa tot. Inca nu am nascut (mai am vreo doua saptamani), dar deh, am vrut sa fiu si eu femeie prevazatoare si sa am ce-mi trebuie. Deci eu sper ca bebe va manca singur, iar pompa va fi numai pentru cazuri de urgenta. daca nu... asta e, o sa o folosim pe ea pe post de 'bebe'! N-am vrut sa cumpar o pompa scumpa, pentru ca nu stiu daca imi va folosi chiar in fiecare zi. Daca chiar va fi nevoie, o sa cumpar alta mai buna si - prevad - mult mai scumpa. Dar eu auzisem ca astea de la Chicco sunt destul de bune si nici pretul nu mi s-a parut exagerat (am dat 400.000 pe ea). Sper sa ma descurc cu ea. Am facut ceva exercitii acum vreo doua zile, da' m-am plictisit repede, ca nu iesea nimic si nu aveam cum sa verific daca e bine ce fac sau nu [:D]. Asa ca astept "pisicuta" sa dea drumul la robinet si om vedea dup-aia ce stim noi sa facem cu scula asta! Multumim frumos pentru ajutor! [pup] Flaviana si "pisicuta" [copil] din burtica - saptamana 38
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Soleil nu are rost sa-ti cumperi alta. Crede-ma am pompat cu ea cat o sonda- titeiul si au fost momente cand scoteam si 2 biberoane (sa nu va mire!) intr-o juma de ora, nu ma dor nici sanii si bebe a papat cu pofta (ti-am zis ca din cauza ca a fost micut la nastere - 2,450 kg- nu a putut suge si i-am dat doar muls). Nu are rost sa-ti iei alta mai scumpa, parerea mea! Dar sper din suflet sa nu fie nevoie si sda-l alaptezi de la sursa ca-i mai sigur, mai bine si mult, mult mai usor. Apropo, ce sex are bb al tau? Sanatate si nastere usoara de la Magda si bb alex puisor [bibe]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soleil, un lucru extrem de important: garniturile de cauciuc SA NU LE FIERBI, altfel se dilata si nu mai merge pompa in veci! Bafta si nastere usoara! [flo] http://community.webshots.com/user/r0isin http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze pentru intarziere - Multumesc mult pentru toate detaliile. Bine ca mi-ati spus de faza cu garniturile - inseamna ca va trebui sa o scot si pe cea deja montata pe pompa! Magda, bebele meu e fetita. Asa ni s-a spus la toate ecografiile. Sper sa nu se fi pacalit, ca nu avem nume de baietel! Si la cel al fetitei inca mai studiem! Si eu mai am putin si nasc...!!! [:D] Flaviana si "pisicuta" [copil] din burtica - saptamana 39
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...