Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Amintiri din copilarie


Recommended Posts

[:D][:D][:D]Stateam si ma gandeam aseara la ceva haios care sa va faca sa radeti din suflet si sa mai uitati de problemele zilnice. [:D] Si iata ce a iesit:[:D] Am avut o copilarie fericita dar amarata, ca mai toti copii de prin anii '80. Amarata din cauza lipsurilor si fericita datorita bunicilor. Trebuie sa va spun ca am avut bunici la tara, oameni simpli, tarani cu frica lui Dumnezeu, despre care eu spun ca le-am scurtat viata cu cate traznai am facut(si unii imi amintesc asta cand ma plang ca Octavian a facut cate o boacana).[bang] Si uite asa am bagat bocancii lui tataie in focul sobei pana au ars si ciorapii in cuptorul incins si in oala cu cioarba, fierul de calcat in tuciul cu mamaliga. Si tot asa i-am dat bunicii sa bea pipi si frate-meu a facut kk in palaria lui tataie. Am dat foc la tot ce ne-a iesit in cale si i-am bagat noaptea toate gainile in casa de a facut infarct dimineata ca a zis ca le-a luat dihorul. Am urcat capra in pat si am furat cocosul taiat gata de jumulit si l-am ingropat crestineste. Strabunicii de 80 de ani care era foarte rea, i-am pus pietroaie in dresul pus la uscat pe sarma(care s-a uscat de 2 metri, iar ea avea 1,5 metrii cu totul). Imaginati-va cat a imbracat la dresul ala! Tratamentul de seara: tragi cuvertura, pui o galeata gainat uscat(ca sa nu te murdaresti), torni deasupra o galeata de apa(ca sa se inmoaie) si pui cuvertura la loc. Ganditi-va ca baba nu prea vedea si veti avea imaginea completa a ceea ce s-a intamplat.[zz][}:)] Seara dupa ce se culcau toti noi legam lucrurile prin casa unele de altele. Si dimineata cand se sculau inainte de rasarit pe intuneric, imaginati-va cum se pravalea toata casa pe ei la primul pas! Si am adunat noroiul din curtea de pamant si l-am carat si apoi am zidit vaca sub coada sa nu mai faca mizerie. Si a calarit frate-meu capra pana a avortat. Si bateam cocosul ca a calcat gaina(nesimtitul!)[:D]. Si lista poate continua...Acum imi pare rau, sa stiti! Dar atunci...Si cata bataie luam...[bang] Va provoc sa va aduceti aminte de boacanele din copilarie! Ce aveti de spus? Aveti cuvantul![bis] Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu daca toate trasnaile pe care le-ai enumerat sunt adevarate sau le-ai nascocit pentru amuzament[:D], dar eu am ras cu lacrimi! N-am mai auzit de niste copii atat de inventivi ca voi...in a face traznai, asa ca nu te mai supara pe puiul tau daca iti seamana in aceasta privinta! Pe mine m-ai distrat! Traznaile mele din copilarie nici nu se compara cu ce ati facut voi![box] [8D] Te pupic! [:X] Nally
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a placut faza cu cocosul! [:)] Acum pe moment nu-mi aduc aminte ce faceam.... ba da i-am pus piedica sora-mii, de si-a spart cei doi dinti din fata. Atunci mi s-a parut amuzant. Altceva nu-mi aduc aminte, dar vezi eu nu am avut bunici la tara, strabunicii nu i-am vazut niciodata, asa ca nu prea aveai ce sa faci la bloc sau pe langa bloc. 4 ani - februarie 2004 http://www.babiesonline.com/babies/o/oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut bunici la tara si placerea mea era sa merg la ei.Ii iubeam enorm si inca o mai iubesc pe bunica, fiindca numai ea mai traieste. Traznai faceam si eu, ba singura, ba cu alti copii, fiecare cat ne ducea capul. A fost o perioada frumosa si o rememorez de fiecare data cu placere si cu melancolie. "I shall be telling this with a sigh Somewhere ages and ages hence: Two roads diverged in a wood, and I-- I took the one less traveled by, And that has made all the difference."(Robert Frost)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce prostii faceam io-n copilarie!!! Oh la la!!! * furam tabla de la fabrica de conserve (opsss, sa nu vina politzia acum peste mine) si ne faceam sabii, scuturi si cofuri. Cu aceeasi tabla am imbracat o constructie cilindrica din parculetul de joaca si am botezat-o 'racheta albastra' (ca era la moda filmul) * la tara la bunici, ne urcam pe acoperisul bucatariei de vara sa culegem dude si sa facem plaja. Ce tare m-am intristat dupa ce am cules o cana de 1L de dude si am scapat cana in curtea gainilor :D Ce fericite au fost gainile :D. Si saraca bunica incerca sa ne curete in fiecare seara, ca eram deja negrii de la dude. * in fiecare primavara mergeam la cules de ghiocei in padurea de la Celic-Dere. * in holul blocului am facut un 'panou de comanda' din carton si o 'harta galactica' si faceam calatorii in Cosmos (eram sub influenta cartii Fetita de pe Terra') * vara, usile de iesire de la cinematograful din cartier erau deschise (din cauza caldurii). Si noi intram ca nesimtitii la film pe acolo. Am vazut de cel putin 100 de ori 'Vrajitorul din Oz' Bious, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ehei, nu prea se compara trasnaile noastre cu ce facusi tu, Andreutzo mama (la unele parca ati cam sarit calu'). Noi (adica eu si varu-miu) am crescut in Bucuresti, dar la curte la bunicii din partea mamelor. Oricind era ceva de facut. De exemplu, sa-l bag pe chistocu' de var in cotetu' câinelui, de s-a umplut de purici. Sau, in cotetul gainilor, da' cocotat la "etajul II" sa nu se mai poata da jos de acolo. Am aruncat cu palaria bunicului in lustre,pina am ars lumina pe toata strada (era iarna, se intuneca la 4). I-am dat de mincare carne cruda (furata din bucatarie) leului sculptat in bratul fotoliului, ca saracu' era infometat, si am lasat-o acolo pina sa- apucat bunica sa caute sursa mirosului pestilential (atunci era vara). L-am bagat pe varul meu (v-am zis ca era un chistoc) in sertarul (oarecum incapator) de la scrinul bunicii, ca sa nu-l gaseasca si sa nu-l pedepseasca pentru trasnaia de a da cep in pivnita la butoiul cu zeama de varza. Care mai veniti cu amintiri?!?!?! A, stai, tot eu - aruncam de pe magazie pisicile care aveau legate de labe o punga de plastic = sareau cu parasuta.[pis][parasuta] Andreutzo, vai de capul si de zilele noastre daca ne seamana copiii!!!![q][q][q][q] Anamaria si bb Andutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur am facut multe boacane,ca orice copil normal,dar ceea ce nu voi uita niciodata e cind am "furat" pentru prima si ultima oara,50 lei de sub fata de masa,erau ultimii bani pina la leafa parintilor...si am chemat-o pe cea mai buna prietena a mea si ne-am dus sa mincam inghetata...s-au alaturat si altii copii si cei 50 lei sau topit ca si inghetata!!! Cred ca va inchipuiti ca am luat o bataita buna,nu eram chiar mica,aveam 12-13 ani putem sa ma gindesc ca nu e bine ceea ce fac! La fel si Cristina,prietena,de la tatal ei pentru ca a acceptat si nu s-a dus sa-i spuna ce lucru rau face Theodora!!! De atunci nu am mai pus mina pe banii mamei si mi-a prins bine...intotdeauna aveam bani in buzunar,pe care ii aveam de data asta de la ea sau de la tata! Theodora,[copil] Alexandros,[copil] Yannis 2 ani pe 03.Aprilie.2004. [loveyou] http://community.webshots.com/user/theodorapap Si aici mica mea familie:http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...