Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Amintiri din copilarie


Recommended Posts

Boacane din copilarie? Doamne....as putea scrie o carte. Eu am crescut la bunici (parintii mamei) care aveau si ei o fata cu un an mai mare ca mine (matusica!). Matusa-mea era cuminte, dar eu.... Mamaie spala rufele vara in curte la masina Albalux...pana am descoperit noi ca incalzea apa si ce bine era sa ne batem cu apa calda....ca daca spala in casa faceam noi piscina!-dadeam drumul la apa calda pe hol... La pranz, dupa ce mancam aveam program de somn, dar eu, dupa ce adormea mamaie in camera cealalta, pentru ca mi-era frica sa ies pe langa ea, saream geamul si ma duceam la gaina mea porumbaca(chifuleata) si ii dadeam drumul prin gradina....pana s-a prins mamaie ca se intampla ceva de avea toate rosiile "capsate" si m-a pazit!!!![bang] In rest podul, pomii si stalpii de curent electric erau ai mei! Tot timpul eram catarata in cate ceva. Piteam pisoii si iepurasii sub pat seara, ca sa ma joc noaptea cu ei (si se impiedica biata mamaie de ei cand ieseau la plimbare....) La 5 ani mi-am rupt mana (ca am cazut din visin). Stiind eu ca si tata si-a rupt mana la 5 ani, l-am intrebat: Tu ce ti-ai mai rupt dupa aia? Trebuie sa-mi mai aduc aminte si revin.... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ma bucur ca ati inteles ce am vrut sa spun! Da, sunt adevarate! Da, eram mici (vreo 7-8 ani)! Da, acum ne pare rau! da, am mancat f multa bataie, dar sa nu credeti ca ne-am lecuit! Si NU, atunci nu intelegeam de ce le face atat de rau bunicilor! Nu cred ca ma puteti condamna. Eram niste copii veseli si nazdravani. Atat. Nu ne bateam joc. Nici macar bunicii nu ne-au purtat pica(au inteles ca niste bunici adevarati). Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte ca mergeam la furat de corcoduse si caise verzi ptin vecini. m-am catarat o data intr-un corcodus si am cazut de mi-am spart nasul. Am cazut de la etajul II pana la subsol ca ma uitam dupa copii. Am sta o data la bunica in grajd si am pus o gaina sa stea cu fundu la mine si sa se oua ca sa vad cum face ea oua. Saraca gaina vroia sa se mai intoarca nu avea nici o sansa stateam pe un butuc cu ochii tinta. Am stat cred ca vreo 2 ore sa vad cum iese oul di curul gainii. Apoi refuzam sa mai mananc:). Cam atat. Mai am dar imi scapa acum. aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vacanta de vara la bunici, vacanta de iarna, vacanta de primavara orice vacanta si fiecare week-end il petreceam acolo, era lumea mea; bunici intelegatori si rabdatori, prea inceti sa ma prinda, cand imi spunea :" hai incoace sa-ti dau una...!", si eu o tuleam vre-o 2 ore de acasa, pana cand stiam ca i-a trecut supararea [:)], ah mult prea multe amintiri frumoase, acum cand simt mirosul d zapada, sau mirosul primaverii ce se apropie, aud cantecul pasarilor, gandul imi zboara acolo, la bunici, imi dau lacrimile, si uneori plang, mi-e asa de dor de acea varsta fara griji, atatea nazbatii, ma consider bucuroasa ca am avut ocazia sa cunosc "viata la tara" si mi-am promis ca imi voi duce copii in romania in vacante, acolo la tara unde am crescut si eu...dar poate pana atunci nu va mai fi nici bunica.[q] si eu m-am gandit sa imi adun toate amintirile intr-un "dosar". dar uneori ma intreb pt. ce?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Pai, draga Andreutza, eu in comparatie cu tine am fost copil cuminte, dar mai povesteste ca de mult nu am mai ras asa, de fapt mi-ai amintit de Creanga si chiar ca as mai citi cu placere ce trasnai faceai. Nu stiu de ce, dar chiar daca faceam boroboate nevinovate in comparatie cu saraca voastra capra, tot o luam si noi pe coaja (cand o sa-i povestesc bunicii mele ce trasnai faceati voi, pai a mea ar trebui sa fie fericita ca nu am necajit-o atat). Hai, mai pune "condeiul in mana" si da-ne de citit. Pupici Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] de mult nu am mai ras atata.... am crescut la bunici pana m-am dus la scoala, si apoi cand aveam zi libera mergeam acolo, asa ca am o gramada de amintiri frumoase de la ambii perechi de bunici mi-aduc aminte cand furam calul cu frate-meo si plecat pe deal dupa prune si mai stiu eu ce si bunici cand se trezea facea ca trenul ca iar am scapat cu dragul de el calut Doina am inmormantat o broscuta cu vara-mea si am plans dupa ea toata vacanta de vara si ne placeau pisicile, asa ca tot timpul erau pisici, le dadeam/fortam mai bine zis sa manince, si acum imi aduc aminte le puneam supa in sticlute mici de esenta de rom la care improvizam un biberon din coltul unei pungi, si nu lasam pisica pana nu-si primea portia de supa... alta data, am plecat pe jos cu vara-mea la oras la mine acasa, pe scurtatura erau vreo 4 km, tatal ei era politist, noi am plecat la 10 dimineata si am ajuns la 8 seara acasa la ai mei, care erau tare speriati unde sunt fetele...aveam un semnalizator de stop, unchiuletul era la circulatie atunci, si incercam sa oprim toate masinile pe drum, va dati seama ca nu se uita nimeni la noi, dar noi incercam aveam in sat un raulet, si intr-o zi ne-am gandit sa mergem pe fir in sus sa vedem de unde izvoraste, si am mers cat am mers si am ajuns la bunica ce-lalta ,din partea lui tata, va dati seama ce fata au facut cand ne-au vazut acolo, noi 2 mate , eu cred ca nu eram la scoala dar cel mai rau o suparam pe mama , facand pe croitoreasa papusilor poate va mai aducei aminte erau doi bebei care se vindeau intr-o troaca de plasti, erau tare la moda cand eram eu copil, si atata le mai imbracam si le facusem si garderoba, ce mai erau adevarate modele.....si ca sa usurez munca tot ce prindeam cordon era al meu si-l cioparteam cum nu se poate, ca de era deja cusut pe laturi....... nu mai stiu acum , maine daca imi mai aduc aminte si mai scrieti si voi, chiar daca nu se ridica la aventurile andreutei, sigur aveti acolo ceva amuzant de spus Corina [gravi]si bobica, 35 se saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ei si eu facusem multe prosti......[bang]aveam o gainuse si o puneam sa stea pe oua.....dar saraca gaina nu era closca sa ste pe cuibar...tot disparea,iar noi iar o puneam,si iar pleca.[:D] cind eram la bunici ,ma urcam in virful dulapului si de acolo o anuntam pe bunica sa se uite la noi sa vada cum sarim....[bang]si bang in cap...[:D]parinti mei erau patroni in romania,si aveam masini de inghetata prin oras.... (si masini de impachetat cafea la pliculet acasa) ....si ce credeti ca faceam eu....in fiecare zi mergem la angajate si cind ele plecau sa puna compozitia in cupe...eu furam cite 10 mi de lei.....si la buzunar cu ei[:D]si uita asa am ajuns milionara(din bani smangliti)eram tare de tot pe atunci[:D] multe ar fi de spus..dar las si pe data viitoare ca ma apuca somnul la ora asta. mona78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hey, Corina si eu am inmormantat crestineste un boboc de gasca. Si l-am purtat prin gradina pe scandura de calcat plina de flori si apoi l-am pus in cutia cu piese de la masina de cusut care arata ca un cosciug si l-am ingropat la baza casei. I-am turnat din ciment cruce(care s-a stricat imediat ca n-am stiut sa punem si nisip), si i-am facut pomana cu colaci(pe care nu i-a mancat nimeni). Si peste ani unde credeti ca am revazut cutia de la masina de cusut? La mine in debara, cu cuie.Asta in afara de cocosul de mai sus (pe ala l-am ingropat in regim de urgenta ca sa nu comita mamaie mutilare de cadavru!) A, si ca o ironie a sortii, micul meu frate piroman canta acum in fanfara pompierilor! Va mai scriu cand imi mai amintesc ca tare am facut multe... Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...