Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Intrebare pt cei ex- US


Recommended Posts

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu cred ca-i problema sa-ti faci taxele pe 2002.Insa e cam cu dus intors pt.ca depinde si de statutul cu care-ai fost in perioada aceea.Noi am gasit un formular de taxe netrimis al sotului,din 2001 cred,si-am incercat la H&R sa vedem daca se poate face ceva.Se putea....trebuia sa dam noi bani inapoi,pt.ca el era cu J1 si aparea aici "single" si castigase prea mult pt.statutul lui.(vreo 20.000)Asea c-am zambit de sub tramvai si-am renuntat...[:D] [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, se pot face retroactiv pe un an-doi, nu mai stiu exact cat. Nici eu nu le-am facut pe 1999, cand am aterizat din OZN in Septembrie (doar sunt inca alien:)) si cand mi-a venit W2 eu l-am aruncat la gunoi! Mamaaaa, ce isteatza am fost! Acu' vaz ca nu patii nimic, yet. Crez ca nu patesti mare lucru, dar m-as interesa dc. ar tb. sa iei sau sa dai bani si dc. e de luat fa-le, daca nu, nu. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guestus, sotul meu lucreaza pt H&R block si l-am intrebat ce se poate intampla in cazul tau. Mi-a zis ca nimic...daca tu ai de primit bani inapoi poti sa file si peste 3 ani fara nici o penalizare. Daca ai de dat inapoi bani o sa se aplice toata penalizarile in momentul in care o sa file pentru un nou tax return care poate fi peste 1, 2, 3 ani). Asta insa nu iti afecteaza jobul sau viitorul job in nici un fel. Julia "Nobody can make you feel inferior without your consent." Eleanor Roosevelt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect. INS si IRS sunt doua lucruri diferite. Singura data cand INS te intreaba de taxe e atunci cand aplici pentru green card sau cetatenie. Si mai e ceva...poti sa treci peste un an fara sa file pentru taxe. O sa il intreb pe sotul meu mai multe despre asta daca te intereseaza. Julia "Nobody can make you feel inferior without your consent." Eleanor Roosevelt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...