Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ia-ma Acasa de Paste!...


Recommended Posts

este o campanie initiata de TVR1, incepand de astazi. la ora 16.30 va fi emisiunea in care se vor prezenta povesti emotionante din campania "Ia-ma Acasa de Craciun" in care copii din centrele de plasament au fost luati de familii si au ramas in continuare ... ideea campaniei inceputa astazi are acelasi scop... ce ziceti de asta? [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu stiu ce sa zic...sigur ca daca va ramane in continuare in familia respectiva e OK, daca nu, mi se pare un pic cam crud sa iei copilul ca pe un catel, sa-i dai de mancare, eventual sa-l imbraci, sa-i dai si niste jucarii dupa care sa-l trimiti inapoi. Nu cred ca as putea face asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie,personal, mi se pare o idee aiurea. O chestie de genul asta au incercat si niste prieteni de-ai mei si mai mai sa ma las tentata si eu cu maica-mea. Ce ne-a determinat sa ne lasam pagubase: faptul ca nu mergem pana la capat- adica,aveam de gand sa il luam, sa il distram, sa ii facem toate poftele si toate nebuniile pe toata perioada cat sta la noi si apoi sa il trimiteam de unde a venit. De reintors la noi- nu se stia cand se va mai repeta povestea, de mers in vizita tot asa-printre picaturi.Si cand am vaut cum plangea baietzelul luat de prietenii nostri de familie , am concluzionat ca e cea mai cretina faza sa te apuci sa ii aratzi unui copil raiul si apoi sa il trimitzi la loc in iad[bang]. Bietul pui, cred ca a avut inima sfaramata in zeci de cioburi cand s-a vazut iar in fatza orfelinatului. Nu te potzi juca cu sufletul unui copil, doar pt a-ti gadila TU, maturul, constiintza cu ideea ca ai facut o fapta buna si pe anul asta.
Pt cei care vor sa adopte un copilas, care au "ganduri serioase", mi se pare o idee faina. E un fel de "sedintza" de adaptare, un fel de cunoastere si autocunoastere. Un fel de feedback al sentimentelor.[:)] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca este o aiureala si chiar merg mai departe - o tragedie pentru copil.Asta in cazul in care nu ramine la familia respectiva.Desi cred ca sint foarte putine aceste cazuri, asa ca nu vad rostul 'binelui' pentru copii in aceasta campanie. DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu, campania de la TVR "Ia-ma Acasa de Craciun" se refera la copiii care nu au fost abandonati definitiv de catre familii, nu cred ca se refera si la copiii adoptabili, desi nu ar fi exclus. Stiu foarte bine ce inseamna sa iei copilul pentru o perioada scurta apoi sa il duci inapoi, am trait asa ceva de curand alaturi de o familie... Dar, daca in urma unei astfel de actiuni, cateva dintre inimile familiilor respective se frang si lacrimeaza la revederea micutilor, la povestirile lor despre viata de la casa de copii, si pana la urma decid sa pastreze copilasii, in ciuda greutatilor cu care se confrunta familia respectiva, tot este foarte bine. La campania anterioara "Casa de copii nu este acasa" a crescut numarul adoptiilor. Nu mult, dar a crescut. Asta inseamna ca exista cateva suflete care si-au gasit o familie, au sansa sa creasca, sa iubeasca si sa fie iubiti. Cred ca ar trebui sa vedem mai des partile bune si frumoase ale lucrurilor (fara a le trece cu vederea si pe celelalte). Sa dea Domnul ca fiecare copilas sa se bucure de iubirea si caldura unei familii si ca fiecare famile sa aiba parte de copii asa cum isi doreste [flo] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles cat dureaza aceasta campanie, dar pot spune ca este o cruzime din partea acelora care iau copilasii acasa si ii duc inapoi dupa sarbatori si totodata din partea celor care propun o asemenea campanie. Din proprie experinta spun ca unui copil ii trebuie minim 2-3 saptamani sa se acomodeze intr-un loc nou, cu persoane noi - in aceasta perioada este total dezorientat, nu pricepe ce se intampla cu el si cand constientizeaza ce i s-a intamplat, faptul ca a revenit in acel loc va fi o trauma cu care va trai in continuare. De acord cu situatia in care copilul ramane in familia respectiva, dar cred ca sunt foarte putine aceste cazuri. In primul rand trebuie sa stai acasa cu el, sa se acomodeze cu tine iar zilele libere de Pasti nu cred ca sunt foarte multe. Cei care cred ca isi iau o papusa cu care sa se distreze de Pasti, gresesc foarte mult. Nu ne putem juca cu viata acestor copii care si asa este destul de grea. Daria & Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...