Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Aripi pentru copilul meu


Recommended Posts

Ajuta un copil sa viseze dar ai grija sa-si implineasca visul Datorita voua <Despre copii>am inceput sa scriu. Am gasit aici emotie,tristete, suferinta dar si speranta, incredere, unitate. Am ales calatoriile sufletului nu stiu daca e bine. Ceea ce voi scrie e adevarat, nu stiu daca voi reusi sa redau prin cuvintele mele trairile copilului meu, eu doar incerc. A trecut ziua mamei, dar simt nevoia sa va povestesc cum am sarbatorit aceasta zi cu fetita mea care nu a implinit inca 5 anisori. Uneori imi da adevarate lectii de viata dar oare o ascult intotdeauna? In goana noastra dupa cele necesare existentei ne grabim , ne grabim nu mai avem timp sa vorbim si sa ne ascultam copiii. Doar seara la culcare imi fac timp si o intreb ce s-a mai intamplat peste zi. Cu cateva zile inainte de 8 martie -Mama,vreau sa-ti fac un dar de ziua ta.Ce sa fie? -Nu stiu iubito, ce vrei tu. -Uite iti iau o cutie de bomboane. Sa fie mare sau mica? -Mare zic eu, cu gandul ca o vom imparti. -Bine, si o sticla de suc, mare sau mica? Mare raspunde tot ea poznas. Si un buchet de flori, dar va fi mic. -De ce? o intreb eu stupefiata. -Nu are tata atatia bani, raspunde ea sec. V-ati prins, voia sa mearga la cumparaturi cu tatal sau. A doua zi, inainte de culcare alta poveste. -Stii mama, o sa-ti fac o surpriza! Ochisorii ei albastri, mari straluceau de fericire. -O surpriza? incerc eu sa aflu. -Da mama. Iti cumpar “pufuleti cu surprize”, acei pufuleti cu tot felul de jucarii si accesorii pentru copii pe care le colectioneaza si la care tine ea mult. Incerc sa ma bucur, trebuie sa simt acelasi lucru ca si copilul meu de 5 ani. Cu o zi inainte de 8 martie -Maine e ziua ta mamico, iti voi cumpara un tort. Dar, mama, cate lumanari trebuie sa cumpar? -Stii puiule, nu e ziua mea de nastere, dar daca ar fi cred ca vreo treizeci. -Sigur nu gasesc atatea la fel, va fi fara lumanari spune ea trista. De ziua ei adora lumanarile si abia asteapta sa sufle in ele si sa-si puna o dorinta. Incerc s-o fac sa depaseasca momentul: -Minunea mea scumpa eu nu vreau tort maine, vreau doar o carte. -Nu cred ca are tata atatia bani imi raspunde sec. Asteptam pana la salariu. A sosit ziua mult asteptata-8 Martie-ziua femeii -Mama sa nu uiti sa cumperi flori pentru gradinita! In drumul nostru ne-am oprit la piata si am cumparat, erau asa de frumoase, greu de ales. Agitatie mare, emotii deasemenea, chipul copilului meu radia de fericire, putea sa ofere o floare doamnelor educatoare. Seara cand vine acasa fetita mea imi aduce un buchet de flori, un martisor si ma imbratiseaza dragastos: -Mama esti cea mai frumusica de pe lume pentru ca m-ai dus la gradinita si pentru ca mi-ai cumparat flori, pentru ca esti mamica mea scumpa si te iubesc. Incepu apoi sa-mi recite o poezie, am ezitat intre sa o ascult sau nu. De regula spune poezii pe care le invatam impreuna si de care sunt plictisita pana peste cap. Aceasta era altfel, nu cunosc autorul, e invatata la gradinita fara ca eu sa stiu inainte vreun vers din ea: “De ziua ta mamico Eu rog pe Dumnezeu Sa-mi implineasca dorul Ce-l port in gandul meu Sa-ti deie viata lunga Noroc si sanatate Sa-ti rasplateasca Domnul Nespusa bunatate Si bucurie multa Si multa voie bunatate Si viata lunga, lunga, Sa ducem impreuna Ca sa ma vezi si mare Cu rost la casa mea Caci noi suntem nadejdea Si mangaierea ta. Acesta este dorul ce-l port in gandul meu, Asa ma rog din suflet la bunul Dumnezeu” Suflet de copil care simte ceea ce noi uitam uneori, sau doar ne prefacem ca uitam, bucuria de a oferi.Mi-a oferit ceva din sufletelul ei nevinovat de copil. A fost cel mai frumos dar de ziua mea, cadoul nevisat pe care nu trebuia sa-l astept pana la salariu. Te iubesc scumpa mea fetita si vreau sa ramai copil cat mai mult timp!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 42
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc tuturor! Invit mamicile(si nu numai) sa scrie, sunt asa de frumoase declaratiile copiilor, ne uimesc uneori cat de simple sunt, dar cata bogatie se ascunde in spatele lor. Dupa ce ma imbratiseaza pe mine, il strange in brate si pe tata. Simte ca are nevoie de amandoi(nu pot sa-l supar pe tata). <Te iubesc mami,pana la cer!> Are aripi copilul meu sau trebuie sa-i pun? Zana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, ce frumos suflet are copilul tau. randurile tale m-au impresionat pana la lacrimi si gandurile mele au zburat la mama mea, ce mult mi-as dori sa o pot lua in brate si sa-i spun cat o iubesc,.... Zana, ai un copil extraordinar si sa ai parte de tot binele din lume. Pup-o pe micuta printesa din partea mea. [flo] Roxana si Lucia Valentina (26.05.02) [mamica]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...