Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (4)


Recommended Posts

Am inceput Montignac fix pe 01.12.2003, cand am reusit sa ajung in Pta Rosetti sa-mi iau cartea (tot de la voi am aflat ca de acolo se ia). In prima luna am slabit cel mai mult (de la 68 la 62 kg). In ian.+febr.+martie de la 62 la 53-54kg. Intr-adevar, daca ma gandesc bine a fost implicit si un regim hipocaloric (pt. ca sunt f.f.f. comoda si atalent in materie de bucatarie). Viata mea era: o cafea (cu zahar)ziua iar seara cand ajungeam acasa devalizam frigiderul (nici nu ma descaltam). In mare programul este cam la fel, dar cf. Montignac atunci cand mananc, mananc lucruri permise. Cum nu stau sa-mi gatesc in mod deosebit (nu le am p'astea) automat meniurile sunt f. simple si usoare: fructe si salate cat cuprinde. Imi fac cate 4-5 pulpe de pui la cuptor (asa uscate, fara nimic) si le mananc cu salata (pe care o fac repede cand ajung). Sau: eterna salata, si in loc de ulei imi pun vreo 3 felii de branza telemea taiata cubulete si amestec (intelegi cum). As putea sa tai si 1-2 oua fierte in salata, dar sincer, efortul ar fi prea mare (poate voi face si asa). Deci, cam asta mananc: salate+carne sau branza. Fructele le mananc astfel:imi iau bolul meu si tai cubulete: 3 mere, 2-3 portocale si/sau2-3 mandarine, 2 kiwi, 1 grapefruit, le amestec sa fie mai bune si le mananc. Vreau sa-ti spun ca mie chiar imi place stilul asta de alimentatie (chiar mi se potriveste Montignac). Mai fac o precizare: beau zilnic aprox. 2 cani (250ml/cana) de ceai verde.Nu stiu daca slabeste dar te simti excelent d.p.d.v. al tonusului (desi gustul nu-mi place). Pe alaturi calc en-gros, mai ales ca acum vreau sa-mi gasesc o cale de mentinere, dar mi-am format un tabiet: pt. ca de regula zilele cand mananc mult si aiurea sunt sambata si duminica, la mine ziua de luni este de fructe (adica lunea nu mananc decat fructe si ma culc repede). Mai nou, imi fac merele calite ca ma gaureau la stomac (le rad si le innabus cu un praf de scortisoara si sunt excelente si iti satisface si pofta de dulce). Eu am 1,68m. Stagnari am avut si eu de-a lungul timpului (vreo 4-5 cred). Nu beau sucuri si nici alcool. In week-end mai scap pe la fast food (dar fara cartofi) si cand ajung acasa beau repede un ceai de slabit Naturavit + ziua de luni de degresare totala. Sper ca ti-am facut de idee apropos de modul meu de alimentatie. PS:Nu m-ai innebunit, doar mi-ai oferit imboldul de a scrie (m-au mai intrebat fetele dar nu mi-am gasit "zvacul" pana acum. Daca am scapat ceva, mai intreaba-ma. PS2: Am avut si sansa unor sarbatori de iarna petrecute la munte si mare dreptate a avut Montignac: cel mai bine se tine regimul prin restaurante (fara sarmale, caltabosi si alte alea). PS3: Scuze pt. eventuale greseli ortografice. Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, voi stiti cumva daca mancarea arabeasca e permisa in Montignac? Ca noi avem un arab aici aproape si face niste mancaruri .... mama mia. Mie personal imi place homos cu carne de vita ... homos e o pasta de naut+susan. Si ayranul e tare bun, e un iaurt de al lor mai lichid, asa, ca laptele de baut ... oare am voie? Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen: - mi-ai trezit amintiri foarte frumoase!![:D] Amn fost in Israel si am papat acolo humus (sau homos, cum vrei sa-i spui).[pofta][pofta] Eu cred ca ai voie; in ceea ce priveste ayranul, are sigur mai mult de 0,1% grasime!! Deci, mai bine lasa-l! Poate gresesc, dar asta cred eu! Mai asteapta si alte pareri![flo][flo] Aseara am dat-o in bara: am papat 1 cub cioco Heidi si seminte de floarea-soarelui! [neand] Cantarul iar nu vrea sa coboare sub 70! [bang][bang][bang] Revin cu meniul, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Furni, ca mi-ai detaliat regimul tau. Acum imi explic cum de ai slabit atat. Pai tu mai mult nu mananci decat mananci. Si cum, la servici nu mananci chiar nimic? Sau doar fructe? Eu nu rezist asa...Mai ales ca eu trebuie sa mai si gatesc pentru familie (chiar, ai tai ce fac? ce mananca?), si incerc sa gatesc si cate ceva care mi se potriveste si mie la regim. Da, de multe ori mananc si eu friptura cu salata, dar si altele...multe altele...Si nu as rezista o zi intreaga doar cu fructe...Bravo tie ca poti, cred ca e foarte sanatos, te dezintoxici practic... Eu sunt acum intr-o perioada in care as manca intruna, abia ma abtin. Carmen, despre mancarurile arabesti nu prea stiu ce sa-ti zic, cam am retineri...Nu cred ca se potrivesc cu Monti, in mare parte... Meniul meu de azi: ora 10: o portocala; ora 10.30: branza dulce, un crackers integral, cateva cereale; ora 13.30: 2 feliute cascaval + urzici (facute fara faina, doar cu ceapa si usturoi) + castravete; ora 16.30: 1 mar + 1 kiwi; ora 19.15 (dupa fitness): iar urzici + un ou ochi + salata de castraveti cu salata verde si ceapa; (stranie combinatia, nu?) si cred ca voi face si putina mamaliguta, desi nu am voie... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura T: cam asa este, ziua la servici nu prea mananc (mai mananc fructe, dar beau ceaiul verde. La capitolul legume mananc si eu spanac, urzici chestii d'astea. Plus ca eu mananc carne destul de multa (sunt carnivora de fel) inclusiv mezeluri(mezeluri ca. de 2 ori/sapt.). Imi mai iau amestec chinezesc (congelate de la supermarket) si le innabus cu bucatele mici de carne in sos de soia si..[pofta]mor dupa ele (chiar o sa-mi fac in weekend). Da, ziua de luni este exclusiv pt. fructe (si este nasol, da' eu zic ca-i bine si pt. sanatate). Mai am zile cand simt nevoia sa mai rod ceva si atunci rod cate "o manuta" de fistic sau porumb prajit. Acum am descoperit batoanele alea de slabit (am postat acolo) si ma gandesc, cand mi-e foame si n-am Montignac sa am cate unul de rezerva (fara a abuza) sa-l rod. Ce fac ai mei? Fac sambata dim. cate o oala de ciorba si una de felul 2 si le-am asigurat weekend-ul. In weekend mai iesim si prin oras, asa ca imi ajunge si pe luni, marti.Fi-miu mananca acasa doar masa de seara ca este la gradi.De fapt si barbati-miu la fel (dar el este la servici). Seara intai bag eu in mine sa nu ma tenteze, dupa care le fac si lor (de miercuri incolo) te miri ce (cartofi in fel si chip, fripturica, ficatei de pui, oua, mancarici) plus ca intotdeauna apare cate o bunica la usa cu galetusa cu supa, cu un platou cu placinte sau tort de mere, cu clatite si alte chestii d'astea. Vinerea il ia soacra-mea de la gradi (la ora 13) si il aduce seara (pe la 20h) mancat. Cel mai nasol a fost barbati-miu care, cand m-a vazut ce mod de alimentatie am abordat a zis ca vrea si el: ce eu sa mananc sanatos si pe el il indes cu toxine sa scap de el? si trebuia sa-i fac si lui bolul cu fructe sau cu salata cu branza si manca din mancarea (stocul) meu[bang] [blabla] si ce ii gateam statea in frigider ca [porc] familiei (adica eu) nu mai era disponibil. Vad ca in ultimul timp ia trecut moda (chiar vinerea trecuta a deschis frigiderul si a exclamat:"frigiderul asta este disociat tot, eu ce mananc?"). Cam asa le ametesc, ma intelegi. PS: Oricum, de cand mi-am schimbat regimul alimentar soacra-mea este din ce in ce mai des la usa cu sufertasul (cred ca-i e teama ca se usuca fi-su) si eu zic mersi[:D][:D]. Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

furni, m-ai facut sa rad cu barbatul tau [:-)))] Si al meu are faze d-astea, i se pare ca ce mananc eu de regim e mai bun si intra in stocul meu. Asa ca acum gatesc doar Montignac si daca vrea ceva interzis mie (spaghete, cartofi etc), isi face singur. Doar mamaliguta o fac eu dar asta mai rar. Si se cantareste chiar mai des ca mine, dar bineinteles ca nu se vede nimic[:-)))] ca doar nu tine regim (si nici n-ar avea de ce)! Si meniul de azi: dim - portocala, iaurt 0%+cereale integrale pranz - urzici cu 2 oua ochiuri seara - salata de peste Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Azi: dimineata - mar si portocala cereale cu iaurt si 2 crackersi pranz - ciorba de loboda, omleta cu ciuperci si asezonata cu branza si castravete diseara - nu mai stiu Aseara am mancat salata de peste marinat cu ceapa. Pestele marinat stiu ca are si putin zahar, dar imi place teribil de mult!! [pofta][pofta] Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca astazi mananc grepfruit exclusiv, eu am sa va scriu ce mananc maine, de fapt ce mancam toata familia maine, ca nu am de gand sa gatesc separat. Ceilalti pot sa manance cu paine, sau sa-si faca din cand in cand cate un platou de cartofi prajiti... nu mai intereseaza. Oricum, saptamana asta am golit casa si camara de tot ce era faina alba, orez alb, zahar alb (am lasat numai din cel brun - pentru familie - si indulcitor) si alte alimente interzise de Monty. De acum, inainte cand cumpar ceva citesc bine etichetele si daca nu-i nimic interzis in continut il arestez, daca nu il pun frumusel la loc sa-l ia altul "neavizat" :-)) Deci, ce mananc maine. Dimineata la trezire un grepfruit, dupa care imi beau cafeaua - ca de obicei fara zahar, in liniste si multa lene in fata televizorului, cu sot cu tot. Cand ma trezesc cu adevarat, iaurt cu paine integrala (facute in casa, sigura ca nu contine zahar si alte "alea" interzise). Mai tarziu, dupa goana de rigoare prin magazine (sambata = singura zi destinata acestui scop) ciorba taraneasca de pui (contine pipote de pui, toate legumele de prin casa - exclus morcov -, fidea din soia, un ou batut cu iaurt si mult patrunjel verde). Felul 2 musaca de vinete cu dovlecei si iaurt. Seara, ne ducem la o petrecere - am sa vad ce voi alege, oricum Monty ma va "urmari". Bautura nu, numai apa plata si ceai verde (oricum trebuie sa conduc la intoarcere :-))) E ok? Am gresit ceva? Va doresc un weekend placut C.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, Am cetit la alt subiect (Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 ) ca ai avea cartea Montignac versiune electronica? Te rog mult, vrei sa mi-o trimti si mie prin email? gabriord@yahoo.com As vrea sa ma apuc si eu de un regim, si tre' sa ma informez mai intii... Vad ca regimul asta e foarte "en vogue" si la unii da rezultate. Multumesc mult, Gabriela & [copil] Stefan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MJord
Adriana, Am cetit la alt subiect (Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 ) ca ai avea cartea Montignac versiune electronica? Te rog mult, vrei sa mi-o trimti si mie prin email? gabriord@yahoo.com As vrea sa ma apuc si eu de un regim, si tre' sa ma informez mai intii... Vad ca regimul asta e foarte "en vogue" si la unii da rezultate. Multumesc mult, Gabriela & [copil] Stefan
E adevarat ca exista cartea in versiune electronica? as vrea-o si eu, daca se poate. iar cu ocazia asta, va anunt oficial, ca de azi sunt la regimul Montignac. Pana acum, 10.30, nu am baut decat o cafea( cu zahar, din pacate), si am pregatit pentru pranz, spanac cu cascaval. Sper sa ma corecteze si pe mine cineva daca gresesc. Va pup, si spor la slabit! Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...