Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (4)


Recommended Posts

Carmen77, uite ce am gasit in carte referitor la micul-dejun proteino-lipidic: "Micul dejun nr. 2, din Faza I, este sãrat (proteino-lipidic), adicã nu va conþine nici un fel de glucide, fie ele “bune” sau ,,rele”. Este cel pe care vi-l recomand când sunteþi la hotel, deoarece nr. 1 nu este întotdeauna uºor de luat în exterior. Prin urmare, micul dejun nr. 2 conþine, la alegere: – ouã – ºuncã ºi/sau jambon, cârnaþi – brânzã – cafea decofeinizatã, cafea slabã sau ceai slab – smântânã sau lapte (de preferinþã smântânã) – zaharinã (la nevoie). Acesta este, întrucâtva, un mic dejun anglo-saxon, cu singura diferenþã cã nu are nici pâine prãjitã, nici fulgi de cereale, nici dulceaþã ºi bineînþeles, nici zahãr. Excluderea oricãror glucide din acest mic dejun este capitalã." Sa vedem ce zice si Laura T, ca ea stie mai bine. Rosia este un glucid bun! [:D] Poate ma insel, dar eu asa am inteles. Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 152
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adriana si Carmen77, omleta se poate manca alaturi de rosii, castraveti sau alte legume de acest fel, de asemenea se poate folosi si putin ulei la prepararea ei. Si totusi, daca recitesc ce zice pasajul din carte, s-ar putea sa nu fie adevarat in cazul micului dejun, eu chiar nu am mancat niciodata omleta la micul dejun, de cand tin acest regim, si imi scapase asta. Dar nu cred ca rosia sa insemne un dezastru in toata treaba asta. Sau, mai stii? Adriana, eu in general mananc cam la aceleasi ore, dar in WE nu prea. De fapt, atunci cand merg la fitness (acum ma duc seara de la 6 la 7), mananc cina in jurul orei 19.30, daca nu, pe la 18.00. Da, nu trebuie sa sari peste mese, ca sa nu ti se faca foame si apoi sa mananci mai mult decat trebuie, sau ceva nepermis. Daca in loc de cina, mananci fructe, e super-OK, eu asa am observat la cantar ori de cate ori am procedat asa, mai ales in WE cand am mancat mai mult la pranz si la o ora mai tarzie. Ieri am calcat cam nasol pe bec, in sensul ca dupa pranzul cu salata de fructe mi-a fost cam foame si am ros niste seminte de dovleac (dupa 2 luni de lipsa!), iar seara dupa friptura mi-era pofta de ceva dulce si am inghitit niste napolitane de la fetitele mele. Bineinteles ca dimineata nu mai aveam 53kg ca ieri, ci 53.3kg, dar nu e asa o nenorocire...Totul e sa nu se mai repete prea curand... Ven, au dreptate fetele, painea nu are ce cauta alaturi de oua sau de ton! Meniul de azi este: ora 10: o para; ora 10.30: 3 crackersi integrali; ora 13.30: salata de ton cu rosii; ora 16.30: 2 mere mici; ora 19.15 (dupa fitness): macrou la cuptor cu salata de castraveti cu ceapa. Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 11 luni) si Ramona (1 an si 10 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, mai ales cele care ati citit cartea, acolo scrie clar ca poti manca proteine si lipide (carne, oua, branza, peste) in combinatie cu legumele care sunt, intr-adevar glucide, dar au indicele glicemic scazut si intra in categoria 'fibre' . Deci combinatia asta e permisa, nu va mai speriati! Eu asa am mancat de la inceputul regimului si am slabit pana acum 5,5 kg. Singura exceptie pare sa fie, intr-adevar, micul dejun 'sarat' unde nu au ce cauta glucidele. Eu personal nu am mancat pana acum acest tip de mic dejun, am preferat micul dejun glucidic pt ca e singurul momet al zile cand poti manca lapte/cereale. Pupici si spor la slabit, Mihaela si Alex (1 an si 9 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu ai voie omleta cu legume la micul-dejun!! Cel putin asa inteleg din carte! La pranz ai voie omleta cu glucide bune; la fel si seara, daca alegi o cina proteino-lipidica. Rosa: -iaurtul dietetic este bun (are 0,1% grasimi) - cel mai slab pe care l-am putut gasi. - "LAPTELE DEGRESAT: Dacã puneþi lapte în cafea sau în ceai, folosiþi numai lapte degresat. Chiar ºi laptele semi-gras este interzis, pentru cã are, în conþinut, lipide. Cel mai bine este sã luaþi lapte degresat-praf, pentru cã puteþi realiza, în acest mod, un amestec mai concentrat. Bineînþeles cã nu veþi mânca zahãr obiºnuit (deja vi l-aþi alungat complet din minte). Folosiþi zaharina" - citat carte Monty - poti sa bei apa plata, ceaiuri, sucuri de fructe facute in casa - snitel ai voie, atata timp cat nu folosesti faina. Le poti da prin oua si praji in putin ulei(tigaie de teflon). Stai ca ma cheama bebe. Revin cu meniul de azi! Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca aveti dreptate (Laura T si Micorint). Eu asa am mincat mereu si am slabit 14 kg. Nu am cartea la mine dar stiu ca la un moment dat chiar scrie ca daca este sa ne "spurcam" cu niste cartofi prajiti ar fi bine sa-i mincam impreuna cu o salata pt. a reduce efectul negativ. M-ati linistit. Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi: - ora 9 - mar si kiwi - ora 10 - cereale si iaurt - ora 13.30 - ciorba de loboda, fasolica cu ardei la cuptor (un fel de mancarica de fasole) si cateva ciuperci umplute - diseara: probabil la fel ca la pranz. Pupici, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/bbcloanta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai scris de mult, dar acum am o intrebare: Dar mai intai, tin Montignac de 5 saptamani, am slabit 5 Kg in primele 2 saptamani, am pus unul in cea de-a treia si de atunci nu s-a mai intamplat nimic. Am avut 65 Kg, iar acum am 61 Kg, la 1,62m. Va intreb, acum, cat tine perioada aceasta de "platou"? A mai trecut cineva prin asta? Va multumesc anticipat, Cornelia si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...