Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiiisi radiografia...


Recommended Posts

In Curierul National de astazi este prezentata o situatie pe care o cunoastem cu totii: http://www.curierulnational.ro/?page=articol&editie=462&art=34504 Spitalele nu au bani suficienti pentru toate nevoile pacientilor, astfel incat sunt nevoite sa recurga la surse aditionale. De exemplu la Grigore Alexandrescu se platesc radiografiile. Cineva a venit cu copilul la radiografie, nu avea bani, asa ca au lasat copilul acolo (pe post de "garantie") si s-au dus acasa dupa bani [bang] Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am fost cu copilul saptamina trecuta la Grigore Alexandrescu, respectiv in noaptea de 5 spre 6 martie. I s-a facut radiografie si nu mi s-a cerut nici un ban. I s-au facut toate analizele (de singe urina) gratuit. Pina la 18 ani asistenta medicala este gratuita! Am fost intrebati doar daca vrem sa i se faca IgE, o analiza care nu se efectueaza in spital si care trebuie platita, a costat 200.000 lei. Ti se cere adeverinta de la firma cum ca plateste asigurarile, dar daca nu ai oricum te interneaza, sint obligati. Tratamentele la ambulator se platesc in schimb, sint afise peste tot care amintesc acest lucru. Numai pacientii internati au dreptul la gratuitate. In rest conditiile din spital...mai bine nu vi le povestesc, sa nu va indispun de luni dimineata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" Si medicii aia...daca parintii nu aveau bani, ce se intampla???" Draga Claudia, Nu cunosc situatia de la Grigore Alexandrescu, dar cu ce sunt vinovati medicii ca spitalul nu are bani? Si stii ce se intampla? Platesc din buzunarul lor! Nu cred ca tie ti-ar conveni, daca ai fi medic de garda, sa le platesti radiografiile tuturor pacientilor care vin in ziua respectiva! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

... ok then.. si-atunci ce faci ? Lasi un copil pe banca afara sa te astepte ca un caine ? Ai bani traiesti, n-ai bani esti condamnat din start ? Ce conteaza ? Bebelus, copil, matur, batrin... nu sintem decit o marfa pe banda, right ? Alssa si Clara (1 an si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alssa, Nu mi-o lua in nume de rau, dar tu ai o problema obsesiva in ceea ce priveste medicii si nu vezi The big picture! Prblema asta nu este a medicului, ci a SISTEMULUI DE SANATATE. Dupa ce ca are 3.000.000 lei salariu, tu vrei sa faca acte de caritate! Zau asa, nu te inteleg! Alex.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiind ultimul post la acest subiect: unde ai vazut tu medic sarac ?? Medic tinar, posibil, ca inca nu si-a patat miinile. Arata-mi un medic de peste 45 de ani, sarac ! Ca la 3 milioane salariul asa se numeste: saracie. Alssa si Clara (1 an si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Alssa, Mi-ai dovedit inca o data (daca mai era cazul) naivitatea ta. Probabil ca esti din Bucuresti si judeci numai din prisma medicului de 45 ani care profeseaza aici si lucreaza intr-o ramura chirurgicala. Medicii de med interna castiga mult mai putin, iar daca csunt unii care castiga mai mult, lucreaza ore suplimentare la clinici si cabinete particulare. Asa ca te rog nu generaliza! Alex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In aceasta situatie nu medicii sunt vinovati ci sistemul din sanatate. E inuman sa nu poti face face anumite analize la orice persoana, nu numai la copii, dar in acest caz ce pot face medicii cand sistemul este cum este. Nu sunt un aparator al medicilor, nici pe departe, am si eu nemultumirile mele si nu mici privind omenia unora dintre ei, dar sistemul medical ar trebui schimbat. gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...