Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copiiisi radiografia...


Recommended Posts

Noi am facut de mai multe ori radiografii mandarinel La Gr. Alexandrescu si de fiecare data am platit. Ce-i drept, reiesea din ce scria pe undeva pe holurile alea ca ar fi trebuit sa mergem la Budimex, conform domiciliului si daca nu respectam kestia aia trebuie sa platim. Nadina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by alex-n
" Si medicii aia...daca parintii nu aveau bani, ce se intampla???" Draga Claudia, Nu cunosc situatia de la Grigore Alexandrescu, dar cu ce sunt vinovati medicii ca spitalul nu are bani? Si stii ce se intampla? Platesc din buzunarul lor! Nu cred ca tie ti-ar conveni, daca ai fi medic de garda, sa le platesti radiografiile tuturor pacientilor care vin in ziua respectiva! Alex
Draga Alex, Sincer? Nu stiu si nici nu ma intereseaza! Atata vreme cat eu platesc asigurarile ei sunt obligati sa presteze serviciile! Unde se duc toti banii pe care noi, muritorii de rand, ii dam? Ce se face cu ei? Pe mine asta ma intereseaza! Am platit niste servicii si am pretentia sa fiu tratata corespunzator. Probabil va mai curge multa apa pe Dambovita pana cand se va intampla asta! Si daca nici macar suferinta copiilor nu impresioneaza, apoi... Desi sunt intelectuala (inginer, da!), si recunosc, sunt multe lucruri din sistemul sanitar pe care nu le inteleg si n-o sa le inteleg in veci, nu pretind decat omenie!!! Si ma rog ca al meu copil sa fie sanatos! Si ca sa nu interpretezi gresit, am intalnit si medici adevarati, dar si medici pe care n-as fi dat nici o ceapa degerata! Asa ca nu generaliza! Si am vazut ce face banul! Din fericire, ma numar printre cei care-si pot permite o radiografie, dar asta nu ma impiedica sa ma gandesc, cu tristete, la cei ce nu si-o pot permite! Si da, ca sa fiu tratata omeneste, am dat nu o data spaga. Ca avem o pediatra care a refuzat plicul, asa este, dar cati sunt ca ea? Pote ca atunci cand o sa recunoasteti ca este ceva care nu functioneaza in sistemul vostru sanitar, atunci vor incepe lucrurile sa se miste. Si nu va mai plangeti atat de salariile mici, ca nu sunteti singurii. Am lucrat in cercetare si stiu ce inseamna! Sotul meu lucreaza in invatamantul universitar si cred ca stii foarte bine ce salarii sunt! Dar a ramas acolo, pentru ca o isi iubeste meseria, o face cu pasiune! Dar si-a pastrat coloana vertebrala, nu primeste spaga! Si face o groaza de munca suplimentara (norma dubla, plata cu ora, contracte...probabil ca-ti sunt cunoscute), pentru a supravietui! Nu am nimic cu medicii, sa nu-mi rastalmacesti cuvintele! Dar cred ca mare parte din vina, voi o purtati, pentru ca s-a ajuns aici! Schimbati-va directorii si luptati-va pentru drepturile voastre, nu va mai plangeti de mila! PS Probabil ca as fi trecut cu indiferenta peste mesajul tau, dar sunt si indignata. Sa-ti spun ca socrul meu, care are aproape 70 de ani este internat la un spital teritorial? Are diabet si din cauza medicamentatiei date aiurea a facut 3 accidente vasculare si acum zace la pat? Nu ma intreba cum s-au numarat accidentele vasculare, ei au spus, eu nu ma pricep! Si a ajuns sotul meu sa se duca in fiecare weekend la Cuca Macaii (da, ca sa dea spaga!), ca sa fie tatal lui tratat omeneste (pentru ca sunt si care spun "deh, e batran, ce-i mai trebuie!!!"). Sa inteleg ca exista un singur vinovat, sistemul, nu? PPS Nu-mi ramane decat sa ma bucur ca am o asigurare la o clinica privata, unde sunt tratata omeneste si sa ma rog ca familia mea sa nu aiba niciodata probleme serioase. PPPS Scuze pentru deviere. O zi buna tuturor! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O tineti una si buna ca platiti asigurare de sanatate. Din curiozitate, care este suma pe care o platiti? Cu siguranta o suma infima. In afara situatia e diferita, salariile sunt mai mari, asigurarile mai mari, iar calitatea sistemului mult mai buna. Dar nu va mai asteptati la aceleasi conditii ca in strainatate. Medicii, insa, ar trebui sa fie umani peste tot. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si altii o tin una si buna ca n-au bani spitalele. Inca n-am vazut director de spital sa faca greva foamei pentru ca n-are bani pentru medicamente, reactivi, samd. Daca e proasta benzina sunt de vina petrolistii (sa nu discutam despre tehnologiile invechite din rafinarii) daca mor oamenii..nu-i de vina nimeni (sorry..n-a avut bani spitalul). So... Cristina&Sanziana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancuta suma pe care o platesc pentru asigurarea de sanatate nu este infima. Si pentru aceasta suma pe care o platesc lunar ma astept ca si calitatea actului medical sa fie pe masura. Si mai vreau sa spun ca desi lunar se opresc acesti bani, retetele trebuie sa le platesc. Si atunci este normala acesta intrebare - unde se duc banii nostri? - gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ancuta06
O tineti una si buna ca platiti asigurare de sanatate. Din curiozitate, care este suma pe care o platiti? Cu siguranta o suma infima. In afara situatia e diferita, salariile sunt mai mari, asigurarile mai mari, iar calitatea sistemului mult mai buna. Dar nu va mai asteptati la aceleasi conditii ca in strainatate. Medicii, insa, ar trebui sa fie umani peste tot. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
WOW!!!! Deci daca n-ai bani, poti sa mori linistit? O tinem una si buna? Statul ne obliga, ca eu nu i-as da! Ancuta, fiecare plateste procent din salariul lui. Si da, dau al naibii de mult pentru fondul de sanatate si nu beneficiez nici macar de o aspirina gratuita! Pentru fi-miu cumpar toate medicamentele si nu vad nici un leut inapoi. Iar pentru clinica privata se plateste alta asigurare, asta ca sa ai o idee de ceea ce este pe aici. Si sa nu ne asteptam la aceleasi conditii ca in strainatate? De ce, pentru ca traim in Romania? WOW! Asta da logica! De fier! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

3568000 lei contributia mea pe luna februarie si tot atat contributia firmei pt mine una....deci ar fi un total de 200 USD pe care eu una ii platesc lunar sistemului de sanatate....de cand sunt angajata am stat in spital doar cand am nascut si vreo cateva zile cand am avut probleme cu sarcina...nu zic cata spaga am dat ca nu are rost...asistentele cu sporuri cu tot luau legal cu mult peste salariul unui profesor sau a unui cercetator ca tot s-au adus in discutie aceste profesii....SI DA AM PRETETII DE LA ACEST SISTEM! CHIAR MARI PRETENTII!
quote:
Originally posted by ancuta06
O tineti una si buna ca platiti asigurare de sanatate. Din curiozitate, care este suma pe care o platiti? Cu siguranta o suma infima. In afara situatia e diferita, salariile sunt mai mari, asigurarile mai mari, iar calitatea sistemului mult mai buna. Dar nu va mai asteptati la aceleasi conditii ca in strainatate. Medicii, insa, ar trebui sa fie umani peste tot. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Originally posted by ancuta06 O tineti una si buna ca platiti asigurare de sanatate. Din curiozitate, care este suma pe care o platiti? Cu siguranta o suma infima. In afara situatia e diferita, salariile sunt mai mari, asigurarile mai mari, iar calitatea sistemului mult mai buna. Dar nu va mai asteptati la aceleasi conditii ca in strainatate. Medicii, insa, ar trebui sa fie umani peste tot. Ancuta & Martijn, (24.10.2003) ------------ Cum iti permiti sa faci asemenea afirmatii cind nu esti aici si n-ai nici cel mai mic habar cum e sa ai copilul bolnav si sa ajungi sa-ti dramuiesti banii pentru o sticla de Nurofen in toiul noptii pentru ca nu ti se da gratuit din 'nspe motive ??? Alssa si Clara (1 an si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Normal Mihai, doar suntem in Romania...[bang][bang][bang][bang] Si mai platim si atatea, dar mai ales ca, copiii au aces gratuit la multe, si la medicamente si la altele.... Ce vrei,... daca traim in Romania , ne multumim cu viata asta si cu cei care dau legile...! Doar noi i-am votat!!! Pupicei la toti! Brindusa si bb Madalin http://www.babiesonline.com/baibies/m/madalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Omul sfinteste locul! Calitatea serviciilor oferite de spitale, de exemplu, tine si de cine le conduce. Spun asta pentru ca am "vizitat" diverse spitale. De exemplu, in urma cu ceva ani, am fost internata cu fetita cea mare la Budimex. Acolo am gasit o mizerie de nedescris( gandaci care se urcau noaptea peste tine in pat), indiferenta medicilor si a asistenteleor ceva obisnuit etc. Ce credeti ca mi-a zis o asistenta daca am comentat: "daca nu-ti convine du-te la "particular"! Nu acelasi lucru il pot spune despre sectia de pediatrie a spitalului Elias! Desi nu era superimbunatatita era foarte curata! Ne-am simtit in siguranta, atat eu cat si copilul! Personalul super! Si nu mi-a conditionat nimeni actul medical! In ceea ce priveste contributia( infima) de sanatate....si eu si sotul dam ceva milioane pe luna( din salariu, nu din spaga[;)] Si, da am pretentia sa fiu tratata cu respect. As mai avea o intrebare! Oare de ce vor unii sa ajunga medici? Vreau sa cred ca din dragoste pentru medicina si/sau pentru oameni!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...