Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce ati intreba un mare duhovnic?


Recommended Posts

intrebari de ordin general, nu intimitati... Nu peste mult timp voi merge sa discit cu unul dintre cei mai mari duhovnici in viata ai Romaniei, Arsenie Papacioc se numeste, si nu vreau sa fiu egoista. Adica, sa caut raspuns doar la intrebarile mele... Aveti vreo apasare pe suflet la care credeti ca pot gasi acolo dezlegare? Eu, de pilda, vreau sa-l intreb de ce sufera copii, pentru ce atita durere? De ce mor copiii? Si-ar mai fi si altele, dar vreau sa va dau voua cuvintul... Daca vi se pare prea personala intrebarea, puteti sa mi-o postati pe PM. La toate voi incerca sa aflu un raspuns de la duhovnic, iar interviul rezultat il voi face public si aici. "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu l-as intreba acelasi lucru, de ce trebuie sa sufere copilasii? daca explicatii medicale nu pot fi date ce explicatii sa cautam, atunci cand ai grija de ei si le oferi tot ce e mai bun?De ce se intampla atatea nenorociri? Copiii sufera pentru pacatele parintilor, oricare ar fi ele? Andreea/mamica lui theo si a lui florin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, mamicaluitheo, copii platesc pt pacatele parintilor si nu numai.. sint asa zisele pacatedin neam, care se intind, cfm spuselor preotilor pe 7 generatii cite 7 parca.. stiu, este revoltator.. si mie mi se pare, dar acest lucru ne obliga pe noi, parintii sa ne "curatam" si pe noi si implicit sa curatam si drumul lor, al bietilor puisori...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau raspunsul la alta intrebare in afara de cea pe care vrei sa o pui tu. Abia astept raspunsul, desi cred ca va fi mai mult o pilda sau o morala... Mamicaluitheo, eu imi amintesc doar un paragraf din Biblie care ma intristeaza si aproape ma inspaimanta "parintii mamanca agurida si copiilor li se strepezesc dintii". Nu explica nici ca da nici ca ba pt toate pacatele sau doar o anumita categorie...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Superb! e un lucru minunat sa ti se intample asta! Sa poti sa asculti sfaturile unui Duhovnic mare. Sufletul nostru cauta lumina...indiferent de cat parem sau suntem de aproape de Dumnezeu si un calauzitor in aceasta cautare e ceva extraordinar. Asteptam cu interes inteviul tau! P.S.Iar cu intrebarile personale...hm...io cred ca nu ne deosebim prea mult in ceea ce privesc pacatele sa zicem...dar in fine, unii avem de ascuns adevarul dintr-un motiv sau altul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa plateasca copiii pacatele parintilor? De ce puiutii aia, nevinovati, care au murit la nastere sau au fost nascuti morti, deci sunt nebotezati, nu au dreptul la o slujba religioasa??? De ce sufletele copiilor avortati plutesc undeva in deriva? Nu sunt nici in rai, nici in iad? Dupa mine ar trebui sa fie in rai, ei nu au absolut nici o vina! De ce este atata rautate pe lumea asta? Si mor atatia oameni nevinovati? De ce nu au copii decat cei ce ii doresc? ... Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Care sunt pacatele? :o) o lista ceva? :o). Pt. ca nu exista nimeni fara pacate, ashadeci si prin urmare toti suferim, si copiii nostri si copiii copiilor nostri si asha mai departe. 2. Daca noi suntem norocosi...si copiii nostri or sa fie? (pentru ca daca eu sunt norocoasa, normal ca nici copilul meu nu o sa pateasca nimica...pt. ca daca ar pati asta ar insemna ca eu nu sunt norocoasa...iar eu sunt). Si.....bafta noastra se intinde peste generatii? :)))) cam la fel cu aia cu pacatele si platitul? Luizax - karkotash shef!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as avea cam aceeasi intrebare : de ce oare niste copilasi nevinovati , niste sufletele mici si nevinovate .. mor... inainte de a se naste..Ce pacat atat de mare am incat am pierdut 3 copilasi nevinovati...Unde gresesc...Intr-un fel cred este aceste intrebari mi le pun pur si simplu mie...dar tare as vrea sa am si o alta opinie. Ideea este geniala.. sunt doar cativa oameni care au intradevar har divin... si cred ca parintele Arsenie Papacioc este unul dintre ei. Mii de multumiri. Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxana1974
Nu vreau raspunsul la alta intrebare in afara de cea pe care vrei sa o pui tu. Abia astept raspunsul, desi cred ca va fi mai mult o pilda sau o morala... Mamicaluitheo, eu imi amintesc doar un paragraf din Biblie care ma intristeaza si aproape ma inspaimanta "parintii mamanca agurida si copiilor li se strepezesc dintii". Nu explica nici ca da nici ca ba pt toate pacatele sau doar o anumita categorie...
Fetelor, va dau o veste buna :-) eu am gasit in Biblie exact contrariu, si anume ca fiecare om va plati pentru pacatele lui si nu pentru cele ale parintilor lui. In Ezechiel 18.1-30 este tratata pe larg exact problema asta: 1. "Cuvintul Domnului mi-a vorbit, astfel: 2. „Pentruce spuneti voi zicatoarea aceasta in tara lui Israel: „Parintii au mincat agurida, si copiilor li s'au sterpezit dintii?" apoi : 5. Omul care este drept, care face judecata si dreptate, 6. care nu maninca pe munti* carne jerfita idolilor, si nu ridica ochii spre idolii casei lui Israel, care nu necinsteste** nevasta aproapelui sau, si nu se apropie de nevasta-sa in timpul† necurateniei ei, *Cap.22.9. **Lev.18.20;20.10. †Lev.18.19;20.18. 7. care n'asupreste* pe nimeni, care da inapoi ................ 9. care urmeaza legile Mele si pazeste poruncile Mele, lucrind cu credinciosie, - omul acela este drept , si va trai* negresit, zice Domnul, Dumnezeu." 10. „Daca acum omul acesta are un fiu iute la minie, care varsa* singe, sau care face ceva de felul acesta; 11. daca acest fiu nu se ia in nimic dupa purtarea tatalui sau neprihanit, ci maninca pe munti, necinsteste pe nevasta aproapelui sau, 12. asupreste pe cel nenorocit si pe cel lipsit, rapeste, nu da inapoi zalogul, ridica ochii spre idoli si face* uriciuni, 13. imprumuta cu dobinda si ia camata, s'ar putea oare sa traiasca un astfel de fiu? Nu va trai; a savirsit toate aceste uriciuni, de aceea trebuie sa moara. Singele* lui sa cada asupra capului lui! 14. Dar daca un om are un fiu, care vede toate pacatele tatalui sau, le vede, dar nu face la fel; 15. daca fiul acela nu maninca* pe munti si nu ridica ochii spre idolii casei lui Israel, nu necinsteste pe nevasta aproapelui sau, *Vers.6,etc. 16. nu asupreste pe nimeni, nu ia niciun zalog, nu rapeste, ci da din pinea lui celui flamind si acopere cu o haina pe cel gol, 17. isi abate mina dela nelegiuire, nu ia nici dobinda nici camata, pazeste poruncile Mele si urmeaza legile Mele, acela nu va muri pentru nelegiuirea tatalui sau, ci va trai negresit." Apoi in evanghelia dupa Ioan este relatata povestea orbului din nastere si ucenicii l-au intrebat pe Iisus: 1. "Cand trecea, Isus a vazut pe un orb din nastere. 2. Ucenicii Lui L-au Intrebat: "Invatatorule, cine a pacatuit: omul acesta sau parintii lui, de s-a nascut orb?" 3. Isus a raspuns: "N-a pacatuit nici omul acesta, nici parintii lui; ci s-a nascut asa, ca sa se arate In el lucrarile lui Dumnezeu." Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana[flo], Eu as avea mai multe intrebari: 1. Cand un om devine credincios, cat la suta este alegerea lui si cat este a lui Dumnezeu ? pentru ca este scris in Biblie ca pe "alesii Lui" El i-a hotarit de la inceputul lumii. Cat de mare este contributia noastra atunci cand luam decizia de a urma si a iubi pe Dumnezeu si cat este hotarirea lui Dumnezeu ca noi sa facem asta ? 2. Cum putem sa stim care este voia lui Dumnezeu pentru vietile noastre ? De exemplu, cum stim ca persoana cu care vrem sa ne casatorim este cea pe care El ni l-a harazit ca si sot/sotie ? alt exemplu, daca cineva a luat hotarirea sa emigreze sau sa plece sa lucreze pentru o vreme in alta tzara, cum poate stii daca hotarirea pe care a luat-o este dupa voia lui Dumnezeu ? Cand suntem la o rascruce, cum stim sa alegem calea cea mai buna (cand ambele par la fel de bune ) ? 3. Cum putem incuraja si aduce alinare unei mame care si-a pierdut copilul/copiii, in conformitatea cu Cuvantul lui Dumnezeu ? La fel, cum putem incuraja, prin prisma crestinismului, pe cineva care trece printr-o depresie ? Cu drag, Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...