Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce ati intreba un mare duhovnic?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by claudia_a
Draga Adriana, am si eu niste mici intrebari dar mari dileme pentru mine: 1. ce trebuie sa faca niste parinti crestini ortodoxi in situatia in care isi doresc un copil si acesta intarzie sa apara? cum se poate infrana deznadejdea si cumplita durere la vazul unor copii? cum poti sa-ti alini sufletul cand el este negru de neputinta de a face un copil? (vorbesc de cei care se chinuie ani de zile si incearca tot ce este omenesc posibil: inclusiv rugaciune..) 2. ce parere are biserica despre noile metode de reproducere asistata: inseminarea artificiala si FIV (fertilizare in vitro)...sunt aceste metode neacceptate de biserica di daca da de ce? conceperea unui copil prin astfel de metode este vointa lui Dumnezeu sau...???? 3. trebuie o familie sa faca tot ce se poate din punct de vedere medical pentru a avea un copil (neomitand partea religioasa)?? 4. cam care ar fi explicatiile religioase ale celor care nu pot avea copii...desi acesta este scopul vietii lor? cum pot fi impacati cu ideea asta? 5 suntem datori sa ne luptam pentru convingerile noastre sau delasarea este metoda ideala daca anumite metode (FIV...) sunt excluse de biserica?? Pupicei si multumesc pentru ceea ce faci? Claudia[flo]
N-as vrea ca raspunsul meu sa te supere, daca se intimpla asa, te rog sa ma ierti.Poate ca D-zeu vrea ca tu sa ai grija de un copil pe care mama lui tocmai se gindeste sa-l omoare sau un copil pe care nu-l iubeste nimeni, oricum ,nu uita ca parinte este cel care se chinuie cu cresterea, nu neaparat cel care-l aduce pe lume... Danny mama & Vladutz fiul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Allya, Orice pacat, oricat de grav ti se iarta daca te caiesti din tot sufletul. Asta presupunand spovedanie, nerepetarea pacatului si un canon necesar vindecarii. Masura vindecarii o stabileste duhovnicul. Deci orice pacat se curata prin spovedanie, care este un fel de baie pt suflet. La spovedanie Iisus Hristos asculta nevazut, iar preotul este un umil martor (asa se si spune in molifta de inainte de spovedanie). Spovedania este una din cele 7 taine. De ce nu-ti inveti copilul "Tatal nostru" si "ingerelul"? In cartile de rugaciuni gasesti rugaciuni pt copii. Rugaciunea inimii am inteles ca nu e nici pt incepatori (adulti), darmite pt copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIGUELLE draga, eu vreau sa IL INTREB PE DUHOVNIC NU PE ALTCINEVA, nu pt ca nu stiam despre spovedanie si cainta si despre faptul ca fiecare pacat in parte trebuie cercetat de duhovnic si apoi date canoanele si iertarea si Sfanta Impartasanie, ci pentru ca as fi avut nevoie de parerea unui duhovnic. Si eu ma spovedesc si cred in Taina Spovedaniei [:D] si primesc Sfanta Impartasanie. Si daca am intrebat ceva nu am intrebat neaparat pt mine. Am inteles insa ca ar fi pacate impotriva Sfantului Duh care nu se iarta si vroiam o confirmare de la un duhovnic cu har si vroiam sa stiu care sunt acestea. Copilul meu are 5 luni, inca nu am ce sa-l invat, l-am Botezat, ii citesc rugaciuni si ma rog pt el. Evident cand va fi mai mare o sa incep cu Ingerelul si cu Tatal Nostru. Dar avand in vedere ca este un suflet curat si neispitit ca gandeam ca rugaciunea Inimii este potrivit sa o stie de mic. Nu este asa ca rugaciunea inimii este doar pt anumite persoane oricine o poate practica dupa cum iti spune duhovnicul, fara exercitii de respiratie, dar nivelele superioare la care se ajunge sunt pt initiati si pt oameni f inalt spiritualizati si trebuie tarie, de aceea ma interesa parerea duhovnicului in legatura cu Rugaciune Inimii si copiii. Este probabil vina mea ca nu a fost clar ce am intrebat deci reformulez: 1. care sunt pacatele care nu se iarta (pacatul Impotriva Sfantului Duh) si ce se poate face totusi pt a ne salva sufletul 2. cum se poate convinge un ateu ca se insala 3. pot sa-mi invat copilul de foarte mic rugaciunea inimii si daca da, cum? 4. avand in vedere ca este comis un pacat care implica si alti oameni: minciuna, adulterul si primind iertarea prin Preot de la Dumnezeu cum putem face totusi sa ne simtim ca inainte sa nu mai avem sentimente de vinovatie fata de acei oameni pe care i-am implicat in pacatul nostru si fara sa-i ranim (este bine ca uneori sa ii protejam pe cei apropiati prin faptul ca ei sa nu stiu de astfel de pacate?) Deci multumesc de sugestii dar eu vreau sa stiu PAREREA DUHOVNICULUI altfel nu postam aicea si deschideam un subiect pt toata lumea. ADRIANA te rog frumos sa intrebi si ce am as intreba eu, macar intrebarea cu rugaciunea inimii.[flo] multumesc, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...