Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Fetele din USA, poftiti la o barfa! (7)


Recommended Posts

Ah, avem si noi o dilema care ieri am sunat la department of labor si, afara de faptul ca ne-au intrebat de unde avem nr de telefon (?!; de pe site-ul lor), n-am aflat nimic. Intrebarea ie: daca esti in state cu viza H1, ai voie sa ai al doilea job, part time?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 154
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by mihaelabebe
Sa ma iertati daca am fost neserioasa si v-am facut pofta cu steaku.Mi-ar face o placere deosebita sa va am oaspete intr-o zi... Pupici! mihaelaH
Incearca-ne!![:D] A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am inteles boaba din ce ziceti voi cu cetatenia. Cand vii aici esti cetatean roman, nu? dupa x ani o iei pe aia americana si gata, nu? Ai doo cetatenii. Te duci in Romania ca sa nu platesti taxele pe aeroport arati pasaport romanesc, daca ai treburi locale te duci cu buletinul de identitate, nu? Daca ai treaba la amb americana din bucuresti intri cu pasaport american, daca te duci in Mexic sau Canada de exemplu arati pe ala american si daca te duci in Cuba il arati pe ala romanesc ca-i mai sigur, zic io[:D]. Sau bat campii? Luati de la inceput cu explicatiile, pliz ca io prind greu si uit repede. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Llaura
Ah, avem si noi o dilema care ieri am sunat la department of labor si, afara de faptul ca ne-au intrebat de unde avem nr de telefon (?!; de pe site-ul lor), n-am aflat nimic. Intrebarea ie: daca esti in state cu viza H1, ai voie sa ai al doilea job, part time?
din cate stiu, viza H1B este data strict pentru un anumit job si pentru o anumita companie. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga lume, da' prolifici mai sunteti!! sa nu ia foc tastaturile :) asa. in primul rand "la multi ani" bb-ului sarbatorit! despre taxe, la noi le face sotul cu nush ce program, dupa ce ne-am luminat ca e mai ieftin :D vopsele de oo mi-am adus din tara, de-alea grecesti, si daca sunteti in apropiere de vreun treasure island sau vreun greek town, sigur le gasiti si acolo. despre cetatenie dubla, eu stiu urmatoarele: noi, cei nascuti intr-o tara fost comunista, am avut intotdeauna dreptul la dubla cetatenie, iar in caz de ceva nasolie, beneficiem de ajutor din partea oricarui consulat la care apelam. eu am avut diverse probleme in ro, de fiecare data m-am dus la amb. americana si niciodata nu mi-au spus ca nu se baga pentru ca as fi pe teritoriu american. in fata lor eram clar cetatean american, ei considera ca mi-au facut o favoare ca ma lasa sa-mi tin si cetatenia americana. nu acelasi lucru s-ar fi intamplat daca veneam, de ex., dintr-o tara vest-europeana, alora le cer clar sa aleaga una din doua. copiii nostri nascuti aici, eu stiu ca in fata usa sunt numai cetateni americani, daca le facem cetatenie dubla, vor trebui sa aleaga una din doua la majorat. am beneficiat de cetatenia romana cand nu am platit viza sa intru in tara, insa pasaportul trebuie reinnoit periodic, ca orice pasaport, iar noi le-am cam lasat pe ale noastre de izbeliste in ultimul timp. acum ar fi mai ieftin sa platesc viza decat sa le refacem. cam atat. aaa despre student savings. va rog, va rog, va rog, incepeti cat mai devreme sa strangeti bani pentru copilasii vostri, nu e de joaca. noi am facut numai tampenii, am amanat mereu si ne-am trezit anul acesta ca baiatul nostru incepe college in toamna. norocul nostru e ca probabil va primi scholarship, alea alea, altfel eram rau in buda.sau, daca nu este posibil asa ceva, din momentul in care incepe high school copilul, ingrijiti-va sa-si incropoeasca cel mai bun dosar posibil, sa aibe cele mai bune note de care e in stare si sa se inscrie in cat mai multe cluburi la scoala. sa se duca la competitii, fie ele de limbi straine, matematica sau desen, nu conteaza, sa se bage tare in school government. astea ne-au salvat pe noi, la cat de tembeli am fost ca nu am inceput sa dramuim banii la timp. gata cu dadaceala, acuma plec la mihaela la gratar [yum]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...