Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (6)


Recommended Posts

Ange...sper ca Robi al tau sa aiba mai multa stare decat Yasmine a mea. Noi am fost in RO cand ea avea 11 luni...respectiv 1 an si o luna la intoarcere....la locuri speciale nu mai ai dreptul deoarece sunt disponibile numai pana la 6 luni. Zbor linistit sa ai. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetele din Canada, stiti voi cumva, ce sanse au artistii plastici inpartea franceza? Sotul meu e cetatean german, sculptor, dar nu mai are decat un frate aici in Germania, de aceea l-am convins sa emigram.Am aplicat pt.Toronto, are acolo o sora vitrega cu afacere de multi ani, tot singura dar ne atrage mai mult Montrealul.Orice info e binevenita, multumesc! Miranda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Ange, noi ne vom vedea sigur! Aici e asa de caaaaaaaaald, macar atat. Maine vor fi 22 de grade la Bz, asa ca, Ange, te asteapta o vacanta super. Sofia mea iar are febra si vom sta in casa vreo cateva zile, tocmai acum, cand e asa de cald! Ii administrez antibiotic, nu s-a mai putut. Va sarut pe toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hihihi!!! La Montreal a venit iarna! A nins toata noaptea si dimineata... si mi-a fost friiiig... si-am scos iar geaca groasa din debara, si nadragii de zapada ai lui Atomix, si cizmele... Cica miine avem peste zero... Asteptam cu interes :) Altfel, toate bune, asteptam Pastele si speram sa nu se implineasca zicerea cu "De Paste, vremea ca de Florii", ca daca ninge... Asta apropo de vreme si caldura si frumos... Dar am cumparat miel si joi seara facem sezatoare si vopsim oua... Si poate nu ninge :) Ange, drum bun, asteptam impresii... Sa stim ce ne asteapta! :) Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor,cele din Montreal, spuneti-mi si mie cu ce compasnie e mai bine de zburat inspre Romanica ...si mai ieftin...cu un bebe de 5 luni si un bebe mai mare de 3 ani. Si mai am o intrebare, stie cineva un medic pediatru roman aici in Montreal? Bebe0ul meu cel mic are capshorul deformat din cauza ca doarme numai pe partea dreapta si trebuie sa fac gimnastica cu el, sa il tin cu gitutzul sucit in partea opusa...si mi-e mila rau ca plinge mititelul dar nici nu vreau sa ramina cu capshorul asa turtit pe o parte ...dati-mi si voi un sfat .. Pupaturi la toata lumea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by onutza
Fetelor,cele din Montreal, spuneti-mi si mie cu ce compasnie e mai bine de zburat inspre Romanica ...si mai ieftin...cu un bebe de 5 luni si un bebe mai mare de 3 ani. Si mai am o intrebare, stie cineva un medic pediatru roman aici in Montreal? Bebe0ul meu cel mic are capshorul deformat din cauza ca doarme numai pe partea dreapta si trebuie sa fac gimnastica cu el, sa il tin cu gitutzul sucit in partea opusa...si mi-e mila rau ca plinge mititelul dar nici nu vreau sa ramina cu capshorul asa turtit pe o parte ...dati-mi si voi un sfat .. Pupaturi la toata lumea
Buna, Onutza, dar de ce nu intorci copilul dupa ce a adormit? Eu, pana acum, nu am intalnit om cu capul stramb sau tesit, cred ca totul se regleaza pe parcurs. Daca insa deformarea este mare trebuie sa te duci la medic. Repet, eu daca as fi in locul tau, as intoarce copilul cam la 5 minute dupa ce a adormit, atunci au ei somnul cel mai greu. Bafta si succes in achizitionarea unor bilete ieftine! cu drag, Irina ps. Aici e cald rau (acum 25 grade), au iesit frunzulitele copacilor, pasarelele canta, miroase a pamant proaspat si umed. Terasele s-au infiintat, au iesit copiii din case cu galetuse, mingii si jucarii, fetele trec pe bulevard imbracate cu cele mai bune haine si cu pletele in vant, baietii dupa ele, se vand floricele si vata de zahar pe bat in strada, comediile se invart in Crang, carucioarele cu BB-i s-au inzecit, leaganele scartie pline de copii, topoganele arunca prichindei pe banda (si eu m-am dat, sac!), magazinele sunt pline si atmosfera Pastelui s-a instalat. Eu sunt f fericita, ceeace va doresc si voua, tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor ma omorati!!! Robi va avea 11 luni jumate cand va zbura prima data cu avionul.Cum khristin sa nu am dreptul la locuri speciale?! Asta-i buna!Copilul asta al meu nu sta o sec. intr-un loc.Merge numai in 4 labe si de dormit numai singur in patut fara brate,fara leganat,fara mami sau tati...Vai de cozonacul meu alea 11 ore de zbor.Merci oricum pt incurajari si sigurrrr vin cu impresii frumose de la Romanica[:D][:D] Ira,sa ai grija sa nu se scuture castanii pana ajungem noi ca si mor! [:D] Onutza,eu am luat 3 bilete de avion (eu-18 ani[:D],Maia-5 ani si Robi,11 luni) cu 2 100 cad. Daca-ti convine pretul suna-ma si am 5 romance la 5 agentii diferite.Le poti suna dar nu sta pe ganduri mult ca e jale cu locurile pt. vara.Eu cu plecarea din mai nu am gasit intoarcere decat in iunie... Onutza,tot pt. tine... treaba de care ne vorbesti cu bebele tau se numeste "torticolis".nu vreau sa te sperii dar NU este de gluma!!!Atentie mare! Si Robert al meu a avut asa ceva pe partea dreapta.De la 3 luni am facut fizioterapie timp de 4 luni.La inceput mergeam de 2 ori pe sapt.,apoi o singura data ,apoi la 2 sapt.Plangea de mama ,mamamaa!TU,acasa va trebui sa muncesti mult cu el(exercitii).Nu lasa bebe sa doarma aproape deloc o perioada pe partea cu torticolisul(turtita).Ajuta-l cu suluri de prosoape,sticle umplute cu nisip,sprijina-i capusorul si FORTEAZA-L sa doarma pe partea opusa.Stiu ca e greu dar nu imposibil.Muta-i patutzul in asa fel incat sa intoarca capul spre usa,mobila,jucariile de la pat,tot.Nu in ultimul rand mergi la un pediatru si cand ai timp cauta subiectul "torticolis congenital" aici pe forum.S-au scris romane despre asta...Multaaaa rabdare si daca crezi ca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa-mi spui. Cat are bebe? pupic,trebuie sa plec la munca... ange,mamica de 2 ori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor dragelor, multumesc pentru raspunsuri ...in legatura cu bebe eu il fortez si ii intorc capshorul dupa ce adoarme dar la 2-3 minute este iar la fel, am incercat si cu prosoape facute sul, am incercat si sa ii pun jucarii in partea opusa si nimic ...acum fac exercitii cu el , ii tin capshorul intors pe partea care nu e trutita dar urla mititelul de mi se rupe inima ...in 2 saptamini abia mi-a dat programare la fizioterapie . O sa incerc si cu sticla umpluta cu nisip sa vedem ...va tin la curent. Deocamdata sint tare deprimata din cauza asta plus ca pe Bryan , baietelul mai mare de 3 anishori l-au gasit cu lichid in ureche si cu polipi umflati si vor sa il opereze si de polipi si de amigdale si la urechi si sa ii puna tuburi ...iar mie imi e frica mai ales de operatia la urechi. Si iar nu inteleg de ce vor sa ii scoata amigdalele ca el nu are nici o problema din cauza asta. Polipii am inteles pt ca respira foarte greu dar de ce amigdalele cind el si racit maninca inghetata si nu are nimic ...dati-mi un sfat va rog. Va pupa Onutza [canada][cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ange
Onutza,tot pt. tine... treaba de care ne vorbesti cu bebele tau se numeste "torticolis".nu vreau sa te sperii dar NU este de gluma!!!Atentie mare! Si Robert al meu a avut asa ceva pe partea dreapta.De la 3 luni am facut fizioterapie timp de 4 luni.La inceput mergeam de 2 ori pe sapt.,apoi o singura data ,apoi la 2 sapt.Plangea de mama ,mamamaa!TU,acasa va trebui sa muncesti mult cu el(exercitii).Nu lasa bebe sa doarma aproape deloc o perioada pe partea cu torticolisul(turtita).Ajuta-l cu suluri de prosoape,sticle umplute cu nisip,sprijina-i capusorul si FORTEAZA-L sa doarma pe partea opusa.Stiu ca e greu dar nu imposibil.Muta-i patutzul in asa fel incat sa intoarca capul spre usa,mobila,jucariile de la pat,tot.Nu in ultimul rand mergi la un pediatru si cand ai timp cauta subiectul "torticolis congenital" aici pe forum.S-au scris romane despre asta...Multaaaa rabdare si daca crezi ca te pot ajuta cu ceva nu ezita sa-mi spui. Cat are bebe? pupic,trebuie sa plec la munca... ange,mamica de 2 ori
Sorry, nu am stiut ca e o afectiune grava, Onutza, succes cu BB-ul, o sa citesc si eu cate ceva despre asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...