Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu incredere, spre Canada! (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna tuturor! Adela, am sunat si eu la ambasada si nu mi-a raspuns nimeni timp de 1 ora. Noi am platit absolut toate taxele, avem si pasapoarte toti, inclusiv Sofi, insa... O sa vad ce mai facem, poate mai sunam si maine, insa e nasol ca programul nu e decat de la 2 la 4 timp in care eu stateam cu Sofia afara, in parc, si asa azi am cam dat peste cap programul copilului... Iris, in Romania e altfel, totul merge mai repede, eu cunosc si persoane care au facut medicalele in febr. si sunt in Canada acum[:D]! [pup]tuturor si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina tocmai iti raspunsesem si la subiectul de pe celalalt forum, incearca cu fax sau in cel mai rau caz, mai incerci cu telefonul cateva zile la rand. Ti-am zis, din experienta noastra, si cei de la Viena si cei de la Bucuresti se miscau numai dupa ce ii sacaiam cu fax sau telefoane.[biz] Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de raspuns, Adela. Nelia e bine mersi, dar si-a luat un angajament... nu stiu f exact despre ce e vorba[:D], astept poze de la ea cu Agata, mi le-a promis. Noapte buna, eu sunt moarta de somn, p...i...c de s oooo m nnn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Ma primiti si pe mine va rog la acest subiect cu Canada? Sunt in calitate de viitoare mamica(am implinit 13 saptamani de sarcina) si urmeaza sa plec in Toronto pe 1 mai, dupa 4 ani de asteptare. Ei bine, dupa atatia ani de expectativa, iata lucrurile s-au precipitat: medicalele, veste despre sarcina, primit confirmarea de la ambasada in numai 5 luni si iata-ne cu rezervarea de avion facuta. Nu va pot spune in ce deruta ma gasesc pentru ca am o gramada de neclaritati, dar sper sa refac puzzle-ul cat ma curand si sa stiu de unde sa o apuc cu toate: inchiritat, acte, gasit doctor, informatii despre joburi si scoli, etc. E cam rau ca nu avem pe nimeni apropiat acolo, asa ca m-am gandit ca poate ma ajutati voi sa aflu mai multe despre caile de urmat. Am vazut ca sunteti foarte dragute si apropiate intre voi si imi doresc foarte tare sa ma alatur acestor discutii Cum prioritatea nr 1 este bebeul, ajutati-ma va rog sa aflu mai multe despre: -cum sa procedez ca sa gasesc un doctor pentru urmarirea sarcinii -cum nu voi avea asigurarea decat dupa 3 luni de cand ajung, adica la sarcina de 7 luni, spuneti-mi va rog cum e mai bine sa fac sicat costa un consult la ginecolog, o ecografie si tot ce mai trebuie - ce se face in Canada pentru urmarirea sarcinii ma refer standard), cate de des te cheama la consult, cat de des se face ecografie la o sarcina normala, ce analize te pun sa faci si cam cat costa ca sa-mi fac bugetul - cum se procedeaza cu nasterea acolo si la ce ar trebui sa fiu atenta cand ma interesez de un doctor si de un spital la care sa nasc -este acoperita nasterea in totalitate de health card? - cine este din Toronto, la ce spital ma sfatuieste sa incerc? Va multumesc tuturor celor care ma ajuta cu informatii despre chestinea cu bebeul. mai a eu multe intrebari , dar urmeaza intr-un episod viitor. Acestea sunt cele mai arzatoare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Sper sa te ajute ce stiu eu: Lipsa health Card: Cand o sa ajungi in Canada intr-adevar n-o sa ai health card decat dupa 3 luni. In Toronto eu stiu un Centru mdical care iti ofera servicii medicale pana o sa ai asigurare medicala. Centrul se numeste Flemingdon Health Centre (tel 416 429 49 91), au si un site dar nu stiu adresa. Ca sa poti beneficia de serviciile lor trebuie sa stai intr-o anumita zona pe care ei o acopera si sa ai maxim 32 saptamani (sper sa nu ma insel). Stiu pe cineva care a mers la ei si a nascut la spitalul East York, despre care nu stiu absolut nimic. Costuri: O vizita obisnuita la ginecolog parca costa 41$. Cat costa o ecografie nu stiu. La fel, nu stiu cat costa analizele. Urmarirea sarcinii: Cand am fost eu insarcinata am fost la control o data pe luna primele 6 luni, o data la doua saptamani luna a 7-a si a 8-a, si in luna a noua urma sa merg saptamanal, dar n-am mai apucat ca am nascut mai devreme cu trei saptamani. Am facut 3 ecografii: prima la primul control, a doua la 15-16 saptamani si a treia la 28 de saptamani (nu mai stiu foarte exact, sper sa nu fii incurcat saptamanile prea tare). Ce analize te pun sa faci nu stiu sa-ti spun ca nu mai tin minte decat analiza pentru diabet si cea pentru streptococul B. Cum sa alegi doctorul si spitalul: Asta depinde in primul rand la ce doctor reusesti sa ajungi ca nu-i chiar asa simplu ca in Romania. Aici medicul de familie te recomanda unui ginecolog, care lucreaza si el cu cativa ginecologi. Poti sa-i spui medicului de familie sa-ti dea un ginecolog care lucreaza la un anumit spital, sau un anummit doctor de care stii tu ca e bun. Eu am nascut la North York Hospital, si am fost multumita (dar e drept ca nu am avut termen de comparatie). Am prietene care au nascut la Mount Sinai si la St. Michaels si au fost si ele multumite. Acoperire: Da, nasterea este acoperita in totalitate de health card.Altfel, costa o gramada de bani. Sper sa-ti fi fost de ajutor cat de cat. Orice informatii mai vrei poti sa scrii aici sau sa-mi trimiti un PM. Corina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu vizele, am un prieten care a "trecut" medicalele prin noiembrie si are deja viza din februarie, are biletele luate si... zborul pe 8 aprilie. Si nu cred ca au stat pe faxuri sau telefoane, ei sint din provincie. S-ar putea sa fie chestie de noroc... Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem si noi viza in pasaport! [cool][cool]. Plecam pe 12 mai, cel putin asa am facut rezervarile la avion. Fetelor care ati plecat deja, si mai ales cele care ati plecat cu un bb mic dupa voi (Matei o sa aiba 6 luni), dati-mi ceva sfaturi cum sa fac mai usoara calatoria pentru el. Si mai ales spuneti-mi ce are rost sa car de aici pentru ca e mai scump sau nu se renteaza de cumparat de acolo. Noi o sa ne stabilim pentru inceput in Montreal Multumesc anticipat. Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003 http://community.webshots.com/user/carmen77102
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna monat!Nu stiu cum se prezinta treaba in partea federala. Eu am trecut printr-o chestie de genul celei care te asteapta pe tine si am amintirile destul de proaspete. Toata treaba e ca eu am venit in Montreal si nu stiu daca informatiile pe care le am te ajuta la ceva. Am ajuns in Canada, insarcinata fiind, in saptamana 36 si, cu toate ca nu am avut asigurare medicala pot sa-ti spun ca am scapat ieftin. Iti pot da detalii cu privire la costuri, medici, spitalizare si altele dar, cum spuneam, nu stiu daca te ajuta la ceva. Exista diferente intre cele doua "parti". Trebuie sa te informezi foarte bine pentru ca nu-ti permiti sa ai surprize. Iti spun doar ca daca mi-as fi platit nasterea si as fi stat o singura zi in spital m-ar fi costat peste 5000$ ( am sumele exacte daca le vrei ). Sarcina usoara si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...