Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ira, vara-mea sta chiar in Hull, Gatineau. Lucreaza pt guvern de vreun an, ea fiind acolo cam de 3. A facut cursuri pt limba intii, apoi un curs microsoft care a ajutat-o sa isi gaseasca prima slujba. Apartamente sint destul de multe, de cind cu recesiunea, destul de ieftine- ceva de genul 750$ ca pt 2 dormitoare cu sufragerie - bucatarie (nu sint despartite). Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Chatonel, din cate imi dau eu seama, este mai ieftin decat in Montreal... Cred ca vara ta sta intr-un 4 1/2, si in Mtl sa gasesti pretul asta, mai greu. Poate doar in cartierele periferice. Daca ai timp, pleaseeeeee, scrie-mi impresiile despre zona... (ma tem ca, venind din Franta, nu vor fi f roz[flo] )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira, ai rezolvat cu postul de radio? Si eu am vrut sa ascult din Romania, dar experienta mea a fost una destul de proasta. Pe de alta parte, poate tu ai o conexiune mai buna de internet decat aveam eu acum cativa ani. E de incercat. Tu ce ai instalat pe calculator? MediaPlayer sau RealPlayer? Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ottawa este un oras aerisit, cu spatii verzi si Parlamentul care ii da o alura de oras cu ceva istorie. Ce m-a izbit la inceput a fost latura "provizorie" a lucrarilor- cladiri, poduri, sosele etc. Dadeau o impresie de neterminat, de lucru facut in graba... de provizoriu care dureaza. Muzeul civilizatiilor( ieftin, cel putin 4-5 ore de vizita), muzeul de arta (gratuit- vizita in 2-3 etape), insa, sint cladiri cu un design modern, interesant. A se vizita pentru a intelege mai bine istoria tumultuasa a teritoriilor. Franceza vorbita este un fel de dialect - patois normand. Peste pod- adica de partea cealalta a riului Ottawais, in partea engleza, multi sint care nu inteleg franceza, sau se fac ca nu inteleg :) Parlamentul se viziteaza, din turnul ceasului se vede tot orasul si mai departe. Canadienii au un cult pentru cei care s-au sacrificat pe front. Ai sa vezi maci- este floarea simbol- in pieptul sau pe bascalia fiecaruia. Multi români. Prea putini se ajuta, mai mult e birfa si chestia cu capra vecinului. Am fost izbita de rasism- la ro vorbesc- si de intoleranta, desi majoritatea celor care au emigrat sint oameni cu facultati, deci ar trebui sa aiba orizontul mai deschis. Am intilnit români cu mari pretentii si cu un ego de nu le ajungeai cu prajina la nas, erau din cei care scuipa peste tot- figurat vorbind, "care sint cei mai buni" insa neintelesi si nevalorizati de prostii de Canadieni. Sa spunem ca modestia nu e o caracteristica a românului. Precizez ca eu am plecat din ro la 20 de ani, acum 15 ani, asa ca mentalitatea ro o mai stiu din amintiri :) Cei din vechea garda, românii emigrati de peste 10-15 ani, sint insa oameni care s-au asezat bine in tara care i-a primit cu bratele deschise si s-au integrat foarte bine. Am vazut case frumos decorate, pastrind traditiile, acolo unde gindul te duce la ce e mai occidental in gindire si in port, acolo e mereu un detaliu care reaminteste originea. Oamenii acestia nu au uitat de unde au plecat si poarta ro in inima lor. Am avut probleme cu: tigarile, alcoolul si mincarea. Nu se fumeaza decit afara, e greu sa intri intr-un bar sa bei o cafea si sa iesi sa fumezi tigara in frig- latura buna e ca m-a hotarit sa ma las de fumat [:D]. Bauturile sint scumpe si rare, nu le gasesti la orice colt de strada, ca aici - la noi este alcool si in benzinarii, deci se gaseste non-stop. Mincarea este .... hm... sa spunem ca apelativul bio e aproape necunoscut. Cafeaua e ciudata, in loc sa fie parfumata are gust de ars. O alta chestie care m-a surprins: taxele- care sint de 15%- nu sint incluse in pretul afisat. Cind vrei sa cumperi ceva, tre' sa faci un rapid calcul mintal, pt a stii daca pretul e corect sau nu- din punctul meu de vedere, bineinteles :). Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Chatonel, descrierea ta este f frumoasa[il], mai buna decat ma asteptam, o sa vad cum ce ne vom hotara sa facem... Am si eu o veste buna, ne-a sosit scrisorica pt. trimiterea pasapoartelor la ambasada, cand a venit mon mari cu ea in casa tremura tot, dupa care am inceput si eu :) si apoi chiar mi-au dat lacrimile :)... Of, Doamne, suntem asa de aproape... (Va rog, pe cei responsabili cu descurajarea pe forum[:D], sa ma lasati sa ma bucur macar acum...) Numai bine tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, [hia]tu ce mai faci cu examenele, uite, eu am instalat ieri un real player, am ascultat ceva, dar eu cred, ba nu sunt convinsa ca ceeace auzeam era un film, probabil in loc sa prind frecventele unui radio, le-am prins pe cele ale unei televiziuni. Dar asta nu ar fi fost nimic, daca as fi auzit limba franceza, insa peste tot, chiar si in Quebec city, orasul 100% francofon se auzea numai lb. engleza :) ... Mai vorbim!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am vazut la Tv o emisiune "Just for laughs" si gag-urile erau de pe strazile din Montreal, care mie mi s-a parut superb. Oamenii erau relaxati, zambitori si f deschisi la glume :-)... Pentru Dinu: Draga, hai ca eu ma mut aici ca imi este greu sa urmaresc sub cu emigrarea... Uite, daca vrei iti dau un link sa citesti ce cred francezii (din Franta[:D]) care emigreaza in Quebec, despre Montreal si alte orase din Canada, dar nu sunt traduse, sunt in lb. franceza. Eu cred ca ei au mai putine figuri in cap decat noi(scuzati exprimarea plastica), si sunt mai indulgenti un pic...chiar daca vin din Franta! Bafta! Hai ca scriu in continuare, sa nu mai incep alt mesaj, Chatonel, apropo de cafea, al carei fan sunt :-), noua ne-a adus o colega, dupa vacanta de vara in care fusese in Canada in vizita, sa bem in cancelarie, o cafea exceptionala, era adusa din Toronto, nu stiu ce marca era, insa mie mi-a placut la nebunie. Nici in Romania nu e buna cafeaua, eu cand aveam turneu in occident, singurul lucru pe care-l cumparam de acolo in cantitati industriale, era cafeaua Jacobs, multa lume mi-a laudat Lavazza, cafea italiana, care era pe toate drumurile in Europa, si mie nu mi-a placut deloc. Oricum, nu stiu cum e in Ca, insa majoritatea marfurilor din Europa de vest este net superioara celei din Ro, cel putin asa mi s-a parut mie. Ciao!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...