Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (6)


Recommended Posts

Chatoneeeeel[flo], Inclin sa cred ca tu ai vizitat Ottawa pe o perioada f scurta. Stii de ce spun asta? De la florile de mac pe care le-ai pomenit.[8D] Intr-adevar lumea le poarta ca un semn de respect pt cei cazuti in lupte, insa se poarta doar in preajma zilei memoriale, care e la 11 noiembrie. Si e peste tot in Ca, nu doar in Ottawa. Latura provizorie a cladirilor? Hmm, poate chiar erau cladiri in constructie dar te asigur ca odata incepute, le si termina..[8D]. Sau m-am obisnuit eu cu imaginea orasului asa cum arata el incat mi se pare frumos. Singurul lucru pe care l-am remarcat eu legat de oras, cand eram si eu nou venita, a fost ca Ottawa nu e un oras de inaltime. Ma asteptam la mai multi zgarie nori pt o capitala. Aia cu fumatul, da. Nu se fumeaza in locurile publice. Yes, yes, yes, si iarasi yes! Spun asta pt ca putem merge cu bebe oriunde la restaurant fara sa-l expunem la fum de tigara. Bauturile sunt intr-adevar scumpe dar nu sunt si rare. Da, se vand in magazinele specializate dar se gasesc cam peste tot aceste magazine. In Quebec se vinde bautura si la alimentara. Selectia insa nu e asa mare ca la magazinul specializat. Un punct in plus , nu poti cumpara bautura sau tigari decat daca esti major. Nu poate tata sa-si trimita pustiul de 10 ani dupa tigari. Macarea, e pt toate gusturile, si cand spun toate gusturile ma refer si la cei ce prefera organic. 15% taxe, asa e dar te obisnuiesti. Insa nu se aplica la toate produsele, de exemplu cele mai multe produse alimentare nu au taxe. Dar majoritatea lucrurilor pomenite aici sunt generale, nu doar pt Ottawa. Cafeaua, incerca Van Houtte, nu te va dezamagi. Aia columbiana, intr-adevar are gust de ars dar unora le place. Joburile sunt la fel de greu sau de usor de gasit ca oriunde altundeva. Totusi zona Ottawais are peste un milion de locuitori deci domeniile de activitate sunt foarte variate. Am speranta ca nu te-au deranjat completarile aduse mesajului tau. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adela, ai intuit bine, am vizitat Ottawa in noimbrie anul trecut. Citeva precizari pt "latura provizorie": podul din lemn, pastrat ca atare, da, monument al civilizatiei... dar: aici s-ar fi constuit unul paralel pt a-l pastra intact pe cel istoric si pt a avea, totusi, posibilitatea de a traversa riul. Drumurile, autostrada sint parca facute cit mai rapid, in fuga. Nu era vorba de cladiri neterminate, ci de un ... terminat in viteaza, fara finisatii. Ok pt resto fara fum... dar ce te faci cind sint fara gust???? Nu ma pot lauda a fi gustat la fiecare pas, dar putinul pe care l-am facut, l-am regretat. Sans rancune. Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by chatonel
Adela, ai intuit bine, am vizitat Ottawa in noimbrie anul trecut. Citeva precizari pt "latura provizorie": podul din lemn, pastrat ca atare, da, monument al civilizatiei... dar: aici s-ar fi constuit unul paralel pt a-l pastra intact pe cel istoric si pt a avea, totusi, posibilitatea de a traversa riul. Drumurile, autostrada sint parca facute cit mai rapid, in fuga. Nu era vorba de cladiri neterminate, ci de un ... terminat in viteaza, fara finisatii. Ok pt resto fara fum... dar ce te faci cind sint fara gust???? Nu ma pot lauda a fi gustat la fiecare pas, dar putinul pe care l-am facut, l-am regretat. Sans rancune. Toulouse, la ville rose
Cateva precizari si eu[:D]. Ma facusi curioasa cu podul de lemn. Habar n-aveam ca e vreunul din lemn, stiu ca sunt vreo trei sau patru intre Ottawa si Gatineu dar eu am folosit cu preponderenta doua din ele care sunt mari si late din beton si fier si care fac legatura din centrul Ottawa cu zona muzeului civilizatiei din Gatineau pe care l-ai pomenit tu in primul mesaj. Aspectul cldirilor si al strazilor, nu stiu de ce ti s-au parut asa...hmm... Iar legat de mancare, chiar nu ai gasit nimic pe gustul tau??? [ups]Inclin sa cred ca nu ai avut timpul necesar sa descoperi ce iti place. Pt ca nu exagerez cand spun ca se gasesc de toate pt toate gusturile. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
Azi am aflat de o familie de romani veniti acum 2 saptamani si jumatate. El si-a gasit job dupa 1 saptamana, ea dupa 2, in acelasi domeniu in care lucrau si in Romania, fara nici un fel de pile. Avum lucreaza amandoi si nici nu s-au dezmeticit bine. Asa ca se poate, cu putin noroc. Bafta tuturor!
Buna, Casandra, am tot vrut sa te intreb si am uitat[:D]! In ce domeniu lucreaza cei 2? (daca nu sunt indiscreta?) Multumesc si numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un mesaj de la o romanca care traieste in Montreal, fosta profesoara, ca si mine :-).Sper sa am si eu norocul ei[:D], adica sa am mintea sa percep lucrurile asa cum le percepe ea. "Dincolo de naivitatea primelor zile ,impresiile mele de acum ,dupa 6 luni si o zi au ramas pozitive .Sa nu credeti ca nu am avut si eu momentele mele de cadere ,deziluzie si chiar disperare ,dar acum sunt convinsa ca am facut un lucru bun venind aici. Ca si in prima sapatamana... Sunt la fel de incantata de casutele multicolore de aici ,desi acum mi se par toate la fel(a propos ,nu stiti un 4 1/2 de la 1 iulie ?),transportul in comun mi se pare la fel de civilizat,(desi uneori mi se pare ca asteptam mai mult de cele 3 minute din orar ),cu mancarea m-am obisnuit (dar parca sunt cam scumpe fructele si legumele ,nu credeti?),iar despre cunoscutii romani ,numai de bine ! Pana si copila mea ,care a fost de-a dreptul depresiva la inceput si nu voia nimic decat sa plece inapoi acasa ,acum nici nu vrea sa mai auda de o eventuala vacanta in Romania.Isi aminteste cu groaza de stressul de la scoala din Romania ,unde invatatoarea tipa si lovea copiii zilnic ,iar aici invatatorul le da bomboane ,jucarii ,fac excursii ... Cred insa ca cea mai placuta surpriza a fost clima .Ma asteptam la geruri cumplite ,intr-un ghid despre Canada pe care am dat vreo 500.000lei scria ca nu au primavara ...Ei bine ,la -50 de gr. eram afara si nu am degerat ,primavara e (uneori ) chiar frumoasa si schimbarea asta zilnica a vremii e incredibila ! Numai saptamana trecuta cand mi-a zis varul meu ca el ,in Bucuresti se topeste de cald in tricou si aici ningea ,m-a luat cu jale . Si ca un fapt divers ,zilele trecute am primit acceptul Ministerului Educatiei de a preda ,recunoscandu-mi-se toate echivalarile anilor de studii si experienta didactica din Romania .Daca voi trece si testul de franceza ,va fi si mai bine.Pana atunci mi-am acordat o mica vacanta de studiu a limbii engleza (chestie pe care am visat-o toata viata si nu am reusit pana acum ,pt. ca nu am studiat decat franceza si rusa in scoala ).Ador ceea ce fac ,am o profa superba (olandeza)si niste colegi minunati din toate colturile globului ,care m-au facut sa trec peste multe prejudecati rasiale .Sunt oameni care aveau palate in tarile lor(Haiti,Sri Lanka ,Algeria) si au venit aici doar ca sa traiasca in liniste.Toti au studii superioare ,putini lucreaza si cei care o fac ,doar sub pregatirea lor .Dar nimeni nu se gandeste sa se intoarca de unde a plecat (si sunt sigura ca nu de jena fata de ce ar spune familia si cunoscutii !) si nici ca nu li se va oferi niciodata sansa sa arate ce pot si cine sunt .Cred ca e f. important sa invatam sa avem rabdare .Si speranta . Sunt pe ajutor social si inca nu mi-a fost foame ,nu mi-am numarat maruntisul pt. paine ,cum faceam aproape in fiecare luna cu cateva zile inainte de salariu,in Romania...Nu pot sa nu ma intreb cate zile as fi rezistat fara sa lucrez acolo?Cu ce m-ar fi ajutat tara unde am studiat 17 ani si am muncit 11?Si cat as fi platit pt. un curs de engleza la care merg zilnic 4 ore ,timp de 6 luni?Aici am dat 30 de dolari.Restul plateste statul canadian .Si nu suntem decat emigranti la curs . Si inca ceva :zilele trecute am fost intr-o excursie la Ottawa .E un oras superb .Dar cand m-am intors seara si am vazut luminile Montrealului fetita mea a strigat bucuroasa :am ajuns ACASA! Si asa era :am simtit si eu ca AICI sunt ACASA. PUNCT. "
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la toata lumea! Sper ca va bucurati cu totii de o primavara frumoasa, cel putin la fel de calda si insorita ca cea care tocmai a sosit la noi! Stie cineva cand se trece si in Canada la ora de vara? Ira, iti multumesc de intrebare. Am dat, desigur, cele doua examene din martie. Rezultatele vor veni insa abia dupa 8 saptamani. Pana atunci stau cu burta pe carte pentru cel din iunie... Cum se mai simte Sofia? Sanatate multa puiului tau! Revenind la un subiect putin mai vechi- statii radio din Quebec si in franceza- in caz ca nu ai dat cumva deja de adresa asta, incerca si la http://www.canuckabroad.com/radio/quebecradio.shtml Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura B
Salutari la toata lumea! Sper ca va bucurati cu totii de o primavara frumoasa, cel putin la fel de calda si insorita ca cea care tocmai a sosit la noi! Stie cineva cand se trece si in Canada la ora de vara? Ira, iti multumesc de intrebare. Am dat, desigur, cele doua examene din martie. Rezultatele vor veni insa abia dupa 8 saptamani. Pana atunci stau cu burta pe carte pentru cel din iunie... Cum se mai simte Sofia? Sanatate multa puiului tau! Revenind la un subiect putin mai vechi- statii radio din Quebec si in franceza- in caz ca nu ai dat cumva deja de adresa asta, incerca si la http://www.canuckabroad.com/radio/quebecradio.shtml Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Laura, multumesc mult de link, chiar nu-l aveam! Eu iti doresc sa ai cel mai bun rezultat la examene si iti tin pumnii! Sofia mea e bine, chiar f. bine, numai ca ma oboseste pana la epuizare, iar cand sunt gata sa clachez si vreau sa ridic putin tonul, vine si ma saruta. Cred ca o voi alinta prea tare, am tocit-o de atata pupat si imbratisat, sunt atat de fericita ca exista! Dar, desigur, stiti si voi asta cu copiii vostri asa ca nu va mai plictisesc. Daca ma intrebai de febra, da, i-a trecut imediat dupa baia putin mai rece, paracetamolul cu suspensie orala nu are nici un efect la ea, iar supozitoarele le elimina intr-un mod f delicat si usor de presupus[:D]. Cum mai e prin Vancouver? La Buzau e cald pentru aceasta perioada, dar soare nu prea e, bila neagra pt Ro[:D], cu soarele sta mai prost. Heeeeeeeei, Adela and the rest of the canadian girls, ce mai faceti fetelor, ati ajuns la astenia de primavara sau mai aveti putin? uuuuf, plange monstrul! Pa pa !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...