Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu incredere, spre Canada! (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 155
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hop tzop si eu ma bag in vorba [biz]...urmaresc de cateva vreme framantarile celor care se pregatesc sa emigreze in Canada si ma regasesc in unele din mesajele voastre ( cea care eram acum doi ani inainte de a emigra)...asa ca m-am hotarat sa scriu ...poate pot fi de folos cuiva. Ptr Ira: primavara se straduie sa soseasca in Montreal, ieri a fost o zi superba cum demult nu am mai avut, in sfarsit soare de primavara. Ce a fost mai greu a trecut asa ca asteptam si alte zile ca cea de ieri. Ptr ochinegri: Longueuil este un oras linistit la sud de Montreal, avantaje: chirii mai mici ca in Montreal , liniste, iar daca locuiesti in nordul Longueuil-ului poti fi in maxim o jumate de ora in centru Montrealului, exista o linie de metrou care face legatura cu Montrealul. Mie personal, mi-a placut oraselul, dezavantajul ar fi ca se vorbeste preponderent franceza. Succes! Roxana si bebe Julia (6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am trezit si eu tarziu sa fac urarile pentru persoanele care sarbatoresc , dar acum am reusit sa mai intru pe forum. Carmen si Ira , nu sunteti singurele si eu mi-a rezervat bilet pentru 1 mai numai ca plec in Toronto. Mai am o luna in cap si nu stiu ce sa fac mai intai pentru vestea cu pasapoartele a sosit de foarte curand iar eu trebuie sa ma grabesc sa auc sa nasc cu asigurare medicala (se primeste dupa 3 luni). Daca vreti sa imparatasim din febra plecarii, ne italnim pe forum. Ochinegri iti doresc La Multi Ani si multumesc si eu pentru urari. Mai este cineva care pleaca spre Toronto in curand aprilie-mai?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monat
M-am trezit si eu tarziu sa fac urarile pentru persoanele care sarbatoresc , dar acum am reusit sa mai intru pe forum. Carmen si Ira , nu sunteti singurele si eu mi-a rezervat bilet pentru 1 mai numai ca plec in Toronto. Mai am o luna in cap si nu stiu ce sa fac mai intai pentru vestea cu pasapoartele a sosit de foarte curand iar eu trebuie sa ma grabesc sa auc sa nasc cu asigurare medicala (se primeste dupa 3 luni). Daca vreti sa imparatasim din febra plecarii, ne italnim pe forum. Ochinegri iti doresc La Multi Ani si multumesc si eu pentru urari. Mai este cineva care pleaca spre Toronto in curand aprilie-mai?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by monat
M-am trezit si eu tarziu sa fac urarile pentru persoanele care sarbatoresc , dar acum am reusit sa mai intru pe forum. Carmen si Ira , nu sunteti singurele si eu mi-a rezervat bilet pentru 1 mai numai ca plec in Toronto. Mai am o luna in cap si nu stiu ce sa fac mai intai pentru vestea cu pasapoartele a sosit de foarte curand iar eu trebuie sa ma grabesc sa auc sa nasc cu asigurare medicala (se primeste dupa 3 luni). Daca vreti sa imparatasim din febra plecarii, ne italnim pe forum. Ochinegri iti doresc La Multi Ani si multumesc si eu pentru urari. Mai este cineva care pleaca spre Toronto in curand aprilie-mai?
draga Monat, ti-am trimis un e-mail referitor la emigrare, te rog frumos sa-mi raspunzi daca doresti si poti, scuze pt.insistenta, dar mi-ar fi de mare ajutor sa stiu experienta ta cu sarcina si analizele!Noi am aplicat in Germania pt.Toronto.Multa sanatate, Miranda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Help! Tocmai azi, cind vroiam sa pun la posta DPI-urile pt. Ambasada Canadei, mi-a spus cineva ca nu se mai trimit, ci se trimite DIRECT DCS!!! Pe care il iau de pe net? Dar ei ti-l trimiteau de la Ambasada, cu indicatiile necesare, cu informatiile despre contul unde trebuie platita taxa aferenta... Asa, cum le trimit, ce fac? Si daca nu intrunim cerintele lor? Nu sint niste bani aruncati pe geam? E drept ca am facut evaluarea on-line si e OK, dar era mai bine cu DPI la care sa-ti trimita ei raspunsul PERSONAL, nu? Stie cineva despre aceste schimbari? Spuneti-mi si mie, va rog! Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina, eu am trimis DPI si intr-adevar, era mai bine ca erai asigurat inainte sa trimiti toti acei bani, insa, daca tu esti 90 la suta sigura ca aveti punctajul, nu poti decat sa te bucuri pt. ca procesul de emigrare se va scurta cu cateva luni. Noi am depus acum fix 1 an primele acte si acum trebuie sa ne vina viza, deci, in mod normal, tu ar trebui sa ai viza (daca trimiti acum DCS-ul ) prin decembrie sau chiar mai devreme. Intereseaza-te ca sa fi fff sigura si pe www.quebec.ro sau www.montreal.ro si apoi trimite DCS-ul cu banii. Bafta! ps.Simina, uite ca am gasit! 1. download-ezi DCS-ul pentru tine si aplicantul secundar 2. faci copii xerox pe care le legalizezi dupa: - certificat de nastere - certificat de casatorie - diploma de bacalaureat - diploma de licenta + foaie matricola - carte de munca - orice alte diplome care sa demonstreze anumite calificari 3. traduci copiile legalizate la un traducator autorizat de Ministerul Justitiei 4. traducerile daca sunt traduse de un traducator autorizat nu mai trebuie legalizate 5. platesti 300 CAD (aplicant principal) + 100 CAD (ptr fiecare aplicant secundar) 6. faci poze si le atasezi DCS-ului. 7. trimiti DCS-ul cu actele aferente la Viena. Dar mai verifica si pe site-urile amintite!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor, intrati putin aici si spuneti-mi ce parere aveti! Eu va mai intrebasem o data, pt. ca vazusem la TV5, dar acum s-a adeverit ca e adevarat! http://www.canada.com/montreal/montrealgazette/story.asp?id=F7E554B5-F53F-485D-B4EE-E0F18603D801 "An average family with kids will have $791 more in disposable income next year, he said. Those earning less get the lion's share: a family with $25,000 in income will have $2,139 more, while one earning $50,000 will have $519." Ciao!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Ira, dar tot nu sint lamurita. Este reala schimbarea sau vom gresi facind dupa spusele altora? Eu tot intru pe site-ul oficial al biroului de imigrare din Quebec, am intrat chiar dimineata si nu era NIMIC schimbat. Care-i realitatea? Home, wherever you are... Simina & Andrei (Deiutzu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...