Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

Ilie, fiindca consider ca esti o persoana autorizata in a-mi da un raspuns....prin urmare vreau sa te intreb daca intr-adevar la noi exista posibilitatea ca unele persoane, nu stiu exact dupa ce criterii sau cate persoane pe an, pot face gratuit FIV, subventionate de ministerul sanatatii??? Am citi asta, la "subiectul FIv", de la asteptand un ingerash ...acum cateva luni bune...daca exista un sambure de adevar in treaba asta, chiar as vrea mai multe date.E doar o pacaleala,nu? [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by anis
OZ..pana acum nu am intervenit in nici un fel...dar vad ca nesimtirea ta atinge cote maxime...Tu ne judeci dupa prietenele tale toate care au facut avorturi???...ia-te de mana cu ele atunci.... O fi parerea ta, dar nu jigni oameni care sufera in fiecare zi,,,,si al caror univers a devenit , ciclul, temperatura , dr si testele de sarcina. Ai tot dispretul meu...eu am 27 de ani, umblu la dr de cand ma stiu....iar de avort nici nu se pune problema... Chiar si asa , cu tot cu parerea ta cu tot, ar fi fost o idee ca sa vii si cu o solutie, in loc sa te afunzi intr-o discutie care oricum nu o intelegi, pentru ca oricum nu ai probleme de infertilitate,din cauza asta iti permiti sa iti iasa atatea tampenii pe gura. As dori, din respect pt suferinta mea, sa nu mi te adresezi!
daca vrei sa nu-ti raspun nu ma jigni. Nu iti convine ce cred eu, ai 2 variante: nu citi sau incearca sa ma contrazici, nici macar problemele tale nu scuza nesimtirea de-a arunca asa in mine fara sa te justifici. Eu am o parere, e dreptul meu, tu si altele aveti alta parere, de ce trebuie sa sariti cu jigniri, chiar nu puteti discuta civilizat? Si mai lasati victimizarea asta deoparte, exista in viata si probleme mai grave, un prieten de-al meu tocmai a aflat ca are cancer pulmonar, are un copil de 10 ani si doctorul i-a zis ca inceapa sa-si incheie socotelile ca mai are 6 luni. Chiar crezi ca problema ta este atat de grava? uita-te in jur, sunt oamenii care sufera mult mai mult si nici pe ei nu-i ajuta nimeni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tactica de baza... se alege o victima care se va enerva mai repede... doar doar discutia se va inflacara. Nu se raspunde din principiu la postarile seci si nu se argumenteaza ceva cu macar o vaga sursa medicala. Exemple din cele recente Biserica miraculoasa. Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul??? Despre emigrare, pe sleau (fara perdea) (3) Comentarii. de acord?/ impotriva?. In limba romana In Australia se echivaleaza diploma de medic roman "Tatal" spiritual Hamas a fost ucis!!! Dragostea mea fata de Romania e oarba! Despre emigrare, pe sleau (fara perdea) - 2 AVORT - crima convenabila sau legitima aparare? doar In limba romana In Australia se echivaleaza diploma de medic roman sunt calme si nu stiu cate inchise... Deci raspundeti daca considerati ca merita, daca nu, nu. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca as avea de ales si ar fi numai un sac cu bani ce-as alege? Pai cred ca as investi banii existentzi in cei care au nevoie deja decit in cei virtuali. De ce? Pentru ca daca sacul e fix, banii respectivi (30.000$ spunea ocebine ca e pretzul unei FIV in SUA) pot salva un copil din Texas sau chiar din Romania , pe cind procedura respectiva de inseminare poate da gres de multe ori. Nu e drept (pentru cuplurile infertile) dar la nivel de stat (daca repet sacul de bani e fix), e ca si cum te-ai apuca sa cumperi hainutze pentru copilul pe care nu-l ai, lasindu-l gol pe cel deja nascut. Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anis
Ilie, fiindca consider ca esti o persoana autorizata in a-mi da un raspuns....prin urmare vreau sa te intreb daca intr-adevar la noi exista posibilitatea ca unele persoane, nu stiu exact dupa ce criterii sau cate persoane pe an, pot face gratuit FIV, subventionate de ministerul sanatatii??? Am citi asta, la "subiectul FIv", de la asteptand un ingerash ...acum cateva luni bune...daca exista un sambure de adevar in treaba asta, chiar as vrea mai multe date.E doar o pacaleala,nu? AniS
Anis, NU este o pacaleala, intr-adevar statul roman incepand din anul 2001 subventioneaza cateva interventii GRATUIT! In 2001 au fost 6 cupluri , in 2002,2003 cate 10 cupluri. Mai multe detalii o sa-ti dau zilele viitoare, daca-ti convine mai mult printr-un PM. Ilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AC
Tactica de baza... se alege o victima care se va enerva mai repede... doar doar discutia se va inflacara. Nu se raspunde din principiu la postarile seci si nu se argumenteaza ceva cu macar o vaga sursa medicala. In Australia se echivaleaza diploma de medic roman sunt calme si nu stiu cate inchise... Deci raspundeti daca considerati ca merita, daca nu, nu. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Cata dreptate ai AC, pai... e normal sa faci afirmatii cand nu cunosti nimic despre "ANIMALUL NUMIT OM"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subiectul acesta s-a transformat intr-un lung sir de "murdarii". La inceput, cand Anca l-a deschis chiar m-am bucurat ca o sa aflam cate cava, DAR , m-am inselat. Intotdeauna v-a exista un "GIgi contra", care nu stie altceva decat sa stea ca un chibit pe margine si sa bage "fitile" intre jucatori. Nu ma refer la o persoana anume, insa, un medic fie el si de animale , ar trebui macar - dupa ce a aruncat cu pietre in alte "animale" - sa dea macar o solutie, dar... ... probabil gandul ca animalul lui nu sufera l-a facut sa uite ca si un caine chiar turbat TOT trebuie salvat - fie el si al vecinului. Am renuntat sa ma mai contrez cu cineva - ca de ex. dna.dr. veterinara OZ , intru cat am vazut conceptia ei despre biserica, avort si.... toate celelalte subiecte incendiare la care facea referire AC. Unde nu-i nici Dumnezeu nu cere ! Astept doar SOLUTII, repet SOLUTII, restul trebuie ignorat Ilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AC
Oz, Petra si Conchita, dragele mele nu stiu de ce aveti asa o idee fixa ca sterilitatea e ceva pe care-l obtii prin avorturi.
zici ca ai mai adaugat cateva nume in adresare desi n-ai reusit sa citesti tot. pai frumos iti sta tie pe insula aia a ta splendida sa comiti asemenea nedreptate? :P eu am spus clar ca pentru cele sterile din cauze naturale, DECI EXCLUS AVORTURILE, le-as finanta din buzunarul propriu. acorda-mi dreptul sa nu fac opere de caritate, nici macar imaginare, cu ...okay, o zic: criminalii. asta este parerea mea, pur si simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AC
Oz, Petra si Conchita, dragele mele nu stiu de ce aveti asa o idee fixa ca sterilitatea e ceva pe care-l obtii prin avorturi. Eu cred ca am postat in acest subiect din surse serioase ca The American Society for Reproductive Medicine (ASRM) cum ca nu prea sunt cunoscute cauzele sterilitatii. Ca voi stiti mai bine ca toti care sunt cauzele eu am un dubiu major ca parca nu erati medici nici una. Eu personal ma simt tare jignita de apropourile voastre cum ca stiti voi de ce e lumea sterila. Eu am norocul sa am un copil fara nici un tratament, dar au fost ani in care am vrut si nu a fost sa fie... Daca citeati putin ce s-a postat si nu ignorati tot ce nu coincide cu punctele voastre de vedere puteati macar sa scrieti un rand cum ca... mda poate accidentele nucleare atat de aproape de .ro au un efect. Voi spuneti ca avortul in .ro a fost ceva exceptional... eu nu cred ca-n Europa de vest a anilor 40-60 nu a fost absolut la fel: lipsa de repere, libertate sexuala si copii nedoriti in saracia de dupa razboi... si totusi parca nu am vazut mentionata aceasta cauza majora asa cum o faceti voi. A doua chestie pe care o gandesc eu este ca fetele din .ro vor de la stat pentru ca ele la stat dau banii de asigurare medicala. Intrucat intamplarea face ca sa stiu destul de binisor cum functioneaza sistemul in NY, State, Olanda si Franta as vrea sa va spun ca sistemele de sanatate variaza puternic. De exemplu in toate UE esti obligat sa ai o asigurare de sanatate. Nu ai pleci. Daca esti cetatean, ori esti pe ajutor social ori esti obligat sa o platesti. In tari ca Franta se plateste ca si-n .ro din salariu direct si ai 60% din costuri acoperite pentru majoritatea serviciilor. In Olanda e mult mai apropiat de State. Eu ca functionar public in Olanda platesc asigurarea pe care o vreau eu si sunt rambursata partial. Si eu pot sa aleg una care mi-ar putea de exemplu rambursa costurile de sterilitate, daca o aleg de tanara preventiv nu dupa ce mi s-a dovedit vreo problema. In timp ce in State vrei asigurare, platesti. Nu vrei, nu platesti. Poate te califici pt vreun Medicare daca esti sarac, daca nu platesti serviciu de serviciu separat. Pe scurt... In tarile europene statul este mult mai mult implicat in problema asigurarilor de sanatate. Si cat esti obligat sa platesti o asigurare la stat ca in .ro, mi se pare normal sa te plangi asiguratorului sau sa poti sa-l schimbi. Pana sistemul va deveni realmente privat cu cerere si oferta se plang si ele de cine le ia banii si nu le ofera nimic. Asta asa ca discutie de principiu. Personal nu cred ca statul .ro isi poate permite asa ceva, dar cred ca voi uitati niste elemente esentiale in razboiul vostru. Nu pot sa va pricep motivele de inversunare contra lor. Chiar nu pot. Asa crestineste... vorba lui Ilie... daca tot nu credeti in statul care face ceva... faceti ca-n State dati voi, dati si voi un ban pentru vreun copil din .ro sau vreo familie amarata care ar vrea un copil si nu-si permite. Da, nu dati cu piatra... fetelor ca nici saptamana patimilor n-a inceput. ------------------- Am mai adaugat cateva nume in adesare... ca n-am reusit din prima sa citesc tot. Si mai erau si altii....
AC, Pe bune ca mi-am recitit postarile mele de aici si nu vad pe cine am deranjat atat de tare. Repet, am facut o paralela dintre cele doua sisteme de asigurari (cei american si cel romanesc) si am subliniat ca nici in State cu toata ca-ti platesti tu asigurarea , nu sunt aceperite testele de infertilitate sterilitate,si feritlizare in vitro. Nu m-am luat de nimeni, nu am adus jigniri la nimeni, dar vad ca sunt judecata cam tare. Si mai se amentesca aici saptamana Patimilor, si bunele gesturi crestinesti de ajutorare a celor din Ro. , pentru ca statul nu o face! Dar pe cei din USA cine-i ajuta sa platesca cate 13.ooo$ pentru o fertilizare in virto care nu este sigura??? Pentru ca si in State 13.000$ sunt bani nu gluma! Sa fim cerebrale, si sa putem asculta parerile si ale altora fara sa fie neaprata nevoie ca ideile sa coincida! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita.... oare fac o nedreptate...? Uite ce ai scris "se stie clar ca un avort este cauza prima pentru infertilitate, iar in anii '90 Romania era pe primul loc cu UN MILION de avorturi pe an. nu Oz e vinovata pentru record, pe orice ton ar vorbi despre performanta asta nationala, ci cele care clameaza acuma FIV gratuit dupa ce au practicat avortul ca metoda contraceptiva. nu inteleg o chestie: pentru femeile acestea au fost prea scumpe un prezervativ sau niste pilule la vreme de placere inconstienta, dar pentru populatia Romaniei n-ar trebui sa fie scump pretul de $6000 sau mai mult? " Daca recitesti ce am spus.... este doar ca voi aveti o ideie fixa cum ca avorturile au dus la sterilitatea a treizeci la suta din populatie... Si eu nu inteleg de unde o asemenea idee cand in toata lumea civilizata lumea nu face asa o legatura. Si repet, eu sunt de acord cu ideea ca au fost enorm de multe avorturi. Daca vrei sa te interesezi putin... .ro nu a avut o pozitie singulara dpdv avorturi, a repetat istoria Europei de vest de dupa razboi. Si totusi.. nimeni nu a atins asa cote de sterilitate... te rog eu reconsidera inca o data problema la rece... si vei vedea ca aluzia la saptamana patimilor... e doar legat de patima cu care aperi ideea de fi contra avortului. Si asta e o cauza minunata... dar nu calca pe oamenii nevinovati din jur, ca eu zic ca orbita de ideea aceasta a ta... nici nu-i vezi cat sunt de multi... si anume majoritatea. Cat despre ideea de a ajuta era cu referire la Petra... care nu intelegea de ce cere lumea de la stat in .ro. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...