Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

Eu v-am zis sa nu ii mai dati atentie lui OZ,nu ii mai raspundeti si gata...lasati-o sa-si arunce in cap pietre singura. Altceva, infertilitatea are si cauze masculine sa nu uitam. Va rog, ignorati-o pe OZ, ca nu merita, habar n-are despre ce vorbeste pt ca nu a trecut prin ele. Sunt atatea boli pe pamant dar ca femeie si ca om, e greu de suportat sa nu poti sa lasi un suflet in viata atunci cand nu vei mai fi... Si altceva infertilitatea nu e o chestie de care sa ni se planga de mila, vrem sa fim ajutati ,ca nu cerem viata nimanui, vream sa iubim ,sa crestem un copil. [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Aseara am citit ceea ce urmeaza sa va spicuiesc si voua mai jos….si m-au surprins datele si ma surprinde ca nu se face nimik din partea statului. E un studiu efectuat de farmaciile HELP NET, in campania lor numita “Sarcina noastra este sa te ajutam sa ramai insarcinata". Ilie sau orice persoana de la “ADOR” poate ar fi bine sa luati legatura cu ei. Ce este infertilitatea? Un cuplu este infertil atunci cand nu poate concepe un copil dupa 1 an de coabitare, cu 2-3 raporturi sexuale pe saptamana,in care nu se foloseste nici o metoda contraceptive.Daca sterilitatea este un fel de “sentinta finala”,adica incapacitatea ireversibila de a avea copii, pentru infertilitate exista solutii si tratament. Cauze: Statisticile arata ca 10-15% dintre cuplurile aflate la varsta reproducereii au dificultati in conceperea unui copil. In 40% din cazuri,infertilitatea este atribuita femeii,printer cause numarandu-se : -20% afectiuni ale trompelor uterine -10-15% lipsa ovulatiei - 5-10% leziuni de col uterin. Tot in 40% din cazuri infertilitatea este atribuita barbatului, cauzele ei fiind : -disfunctii sexuale -leziuni testiculare -factori de mediu -afectiuni precum diabetul zaharat -tuberculoza -bolile cronice -bolile cu transmitere sexuala. In ciuda unor investigatii amanuntite, in 10-20% din cazuri nu se poate depista cu precizie cauza infetilitatii. Tratament: Sansele de reusita ale femeilor sub 35 de ani care urmeaza tratament contra infertilitatii sunt mult mai mari decat ale celor mai in varsta.De exemplu, rata de success a fertilizarii in vitro la femeile sub 35 de ani este de 35-40%. Vestea buna este ca,daca depasesti 30 de ani, ai posibilitatea sa faci gemeni sau chiar ptripleti.Aceasta sansa creste spre 40 de ani, datorita faptului ca ovarele tind sa elibereze mai mult de un ovul in timpul ovulatiei.. Tratamente. STATISTICI. 1.Stimulare ovariana . Eficientamedicamentelor: -60-75% pentru clomiphen -90% pentru gonadotrofine(dupa 6 luni de tratament) -riscul de avort spontan este de 20-30% -iar cel de sarcina multipla este de 5% la clomiphen si de 20% la gonadotrofine 2. Inseminarea artificiala , 20% sanse de reusita. 3. Fertlizarea in vitro. Sansele de reusita sunt de circa 35% in conditii tehnice optime in Romania.Costul variaza, un pret informativ ar fi de 3000$. [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz 'dezlantuirea' sexuala de dupa revolutie.
Dezlantuirea asta se refera desigur la tine, care la cei 19 anisoari ai ramas insarcinata, fara sa fii maritata si desigur fara sa te gandesti la boli cu transmitere sexuala. Ce dezlantuita sexual trebuie sa fi fost atunci (ma gandesc ca nu s-a intamplat la primul contact sexual). Si cel care e fericit acum sa-ti fie sot, ce fericit trebuie sa fi fost atunci cand i-ai facut bucuria de a-i spune ca ai ramas insarcinata, poate el avea chef doar de putina distractie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura_72819
quote:
Originally posted by oz 'dezlantuirea' sexuala de dupa revolutie.
Dezlantuirea asta se refera desigur la tine, care la cei 19 anisoari ai ramas insarcinata, fara sa fii maritata si desigur fara sa te gandesti la boli cu transmitere sexuala. Ce dezlantuita sexual trebuie sa fi fost atunci (ma gandesc ca nu s-a intamplat la primul contact sexual). Si cel care e fericit acum sa-ti fie sot, ce fericit trebuie sa fi fost atunci cand i-ai facut bucuria de a-i spune ca ai ramas insarcinata, poate el avea chef doar de putina distractie.
Laura cred ca ai depasit toate limitele de bun simt. Chiar daca nu esti de acord cu Oz (nici eu nu sunt) nu inseamna ca trebuie sa o jignesti in acest fel. Eu cred ca este cazul sa-ti ceri scuze. Eu una as propune moderatorilor sa interzica accesul in forum a celor care ii jignesc pe ceilalti useri ai acestui forum. Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a sugerat inseminare artificiala ,dar inainte de a o face trebuie sa fac un tratament cu MENOGON .Medicul mi-a spus ca e scump si nu se gaseste in ro ,dar ca trebuie sa fac rost de el .Eu va intreb ,daca nu era acest site si fetele saritoare gata sa ajute cu o opinie ,un sfat ,de unde faceam eu rost de acest medicament ? In alta ordine de idei ,am apelat la o cunostinta de a mea ,farmacist in Israel care la orice medicament achizitioneaza are o reducere substantiala ,chiar si pana la 50% .Deci am trimis un mail si am solicitatat acest medicament .Mare mi-a fost surpriza cand mi s-a spus ca intr-adevar acel medicament exista ,dar nu in farmacii .Se Elibereaza GRATUIT cuplurilor cu probleme de catre STAT .dE ACEEA TREBUIE SA TE PREZINTI LA NU STIU CE COMISIE CA STATUL SA TE POATA AJUTA .Daca in ro nici macar nu exista medicamentul ,ce sa mai asteptam sa ni-l dea gratuit ,sau compensat sau cum o fi .Concluzia :STATUL NU TE AJUTA CU ABBSOLUT NIMIC ,BA DIN CONTRA ITI SI DA IN CAP . Bafta multa aspirantelor si sa avem toate [gravi][gravi] [flo][flo] anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz fara sa fiu rautacioasa, cate dintre aceste femei au facut avorturi (deci au fost initial fertile), sau contactat tot felul de boli venerice? Eu nu mai traiesc in Ro, dar avand in vedere situatia dezastruosa a sistemului medical nu mi se pare corect ca oamenii sa platesca tratamente foarte costisitoare pentru ca aceste femei au fost inconstiente si ignorante, nu s-au protejat atunci cand trebuia si au ajuns bolnave sau sa faca avorturi. De ce trebuie sa suporte toata lumea prostia unora?
Eu sunt o femeie cu probleme de sterilitate, sterilitate primara, care nu am facut avorturi, nu am avut boli venerice, nu sunt inconstienta si ignoranta, si nici proasta. Ce zici ankka, in ce fel ar trebui sa-i cer scuze lui Oz? Un simplu iarta-ma ar fi de ajuns?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu va tot rog aici....IGNORATI-o pe OZ si sa vorbim de lucrurile noastre....lasati-o in plata Domnului ...nu are sens sa ne incrancenam cu ea la afirmatii, pentru ca ne fura discutia. Si eu sunt tot cu sterilitate primara...ar fi interesant sa spunem fiecare prin ce a trecut si ce obstacole a intampinat din partea statului. [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...