Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

Lizuca, corect. In Israel, se acorda numai 3 luni concediu pentru mama, pentru cresterea copilului, ajutorul de dupa nastere este nesemnificativ iar alocatia, nu este mai mare ca in Romania, este aprox.(facand paritatea NIS-USD) 50 USD. ....si asa cum am scris mai sus, nu cred ca exista tara in lume, in care statul sa subventioneze tratamentele de infertilitate. Saphir si [copil] Amos Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Saphir , daca ne referim la alocatia lunara pe care o primeste un copil din partea statului, da-mi voie sa te contrazic. Tu spui ca in Israel e de 50 USD si zici ca nu e mai mare ca in Ro. In RO e 210.000 lei ceea ce, la cursul valutar de azi vine cam 6,48 USD. Poate te referi la alta alocatie si n-am inteles eu bine...imi cer scuze anticipat in acest caz!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai cu 210.000lei nu faci nimik . Insa daca toate viitoarele mamici ar beneficia de o asigurare suplimentara(aprox 250milioane in 2 ani) ...cred ca ar creste natalitatea. Insa pt aceasta asigurare nu toata lumea poate cotiza peste 35 mil in 6(sau 10?) luni, si binenteles ca nu toate indeplinesc conditziile(ma refer la carte de munca de minim 10 luni). Dana&bb Andy(1 an)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca Saphir face confuzie intre salariul/remuneratia pe care mama o primeste lunar, pe perioada concediului de maternitate care in Ro e 6 milioane (in USD vine in jur de 170-180$) insa ma indoiesc ca in Israel mama&kopilu' primesc lunar in cele trei luni de concediu mai putin de 200$. Nicidecum nu cred ca primesc 50$ asa cum spune Saphir. Iar intre 50$ si 6,48$ diferentza e cam mare, nu? Hmm cam multe calcule dar indiferent de acestea in Ro statul face NIMIC pentru mame si viitoarele mame. Ah am uitat de cutia aceea de lapte praf pe care o primim gratis odata pe luna ... mersi pt NIMIC ca oricum nu stiu multe mame care-si hranesc copiii cu chestia aia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am facut nici o referire la ajutorul statului dupa ce nasti. Am stat un an in Israel si stiu foarte bine ce salarii au si de ce ajutor din partea statului beneficiaza. N-o sa-i ajungem nici peste 20 de ani. Cele mai multe familii au cel putin 3,4 copii. Chiar vi se pare aiurea ca o insamantare sa fie gratuita? Ce mare efort face doctorul sau cu ce saraceste spitalul pentru aceasta interventie? Sa nu-i bagi la doctori si la asistente bani in buzunar de cand intri pe usa? Ca analizele facute la Cantacuzino sau la alt spital (toxoplasmoza, clamidya, citomegalovirus, etc) sa fie gratuite? Nu vorbeam de FIV. Si nici sa ne cumpere scutece la bebelusi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tratamentele de infertilitate nu sunt acoperite de Stat. In Olanda nu ai ajutor pentru copil decat daca ai un salariu ingrozitor de mic sau esti parinte singur. Poti capata in schimb, pe an, o reducere de impozit ... echivalenta cel mult cu costul cresei pe o luna si jumatate. Iar pastrarea postului doi ani chiar si fara salariu eu as vedea-o ca o minune. Aici dupa 10 sau 12 saptamani esti inapoi la lucru. Asa ca lumea sau face copii ca sa rentabilizeze investitia cu statul acasa, sau nu prea face. Motive ca sa nu faci sunt destule. Locuinta nu capeti de la nimeni, creditele de casa sunt conditionate de contracte pe termen nedelimitat. Natalitatea scade, e acoperita partial de natalitatea imigrantilor, precum si de venirea noilor imigranti. Motive sa faci un copil... "sunt" cam unul singur: copilul ca pui de om cu tot ce aduce si schimba el in viata ta. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...In Israel ai 3 luni concediu de maternitate si dupa cele 3 luni iau o bona (romanca, filipineza, rusoaica) care le fac menajul si care mai are si grija de copil pentru 700-800$/luna. De unde toate astea? Din 50$ concediu de maternitate? Sa fim seriosi. E usor sa vorbesti din afara cand tu-ti permiti in fiecare an concedii in strainatate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Anca Wish
Inca ceva...In Israel ai 3 luni concediu de maternitate si dupa cele 3 luni iau o bona (romanca, filipineza, rusoaica) care le fac menajul si care mai are si grija de copil pentru 700-800$/luna. De unde toate astea? Din 50$ concediu de maternitate? Sa fim seriosi. E usor sa vorbesti din afara cand tu-ti permiti in fiecare an concedii in strainatate.
Anca, dar daca ai fost aici, inseamna ca stii cat munceste un om sa isi permita o doica la copil, nu???? Oricum, sa nu deviem de la subiect... alocatia de 50 usd, chiar si aici este nesemnificativa. Iar cei care fac 3-4 copii, sunt religiosii si acestia au alt "regim". Sa auzim de bine. Saphir si [copil] Amos Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...