Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

Mda... Cu ce nu esti de acord, melcusorule? [flo] Eu chiar cred ca am uitat ceva. De cand cu noua (e al doilea an de aplicare parca...) lege de impozitare am uitat ceva... reducerile de impozit se dau doar daca copilul a fost mai mult de sase luni in ingrijirea ta pe anul acela... Unele organizatii pot oferi ceva in plus... dar e alegerea lor. De exemplu mie imi reduc cresa de la 1200 euro la 790...:):) Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Anca, ma bucura subiectul deschis de tine. Despre cum este in alte state nu stiu. DAR.......... STIU CA in Romania peste 30% din cuplurile casatorite au probleme de infertilitate!!!!!!!!!! A facut cineva un calcul cat reprezinta aceste cifre???????? Sunt peste 2 milioane de cupluri!!!!!!!!!!! Daca acestia ar avea posibilitatea sa procreeze s-a gandit cineva DACA AR CRESTE SPORUL NATURAL? Peste tot in lume aceste tratamente sunt scumpe DAR ... DE CE IN UNGARIA TRATAMENTUL COSTA MAI PUTIN DE JUMATATE DECAT IN ROMANIA? DE CE IN UNGARIA , GERMANIA CUPLURILE AU SUBVENTIONATE CATEVA INCERCARI? DE CE IN ITALIA EXISTA O LEGE A PROCREERI? DE CE , DE CE DE CE???????? CUM LA ALTII SE POATE? Anca, trimite-mi un PM sau e-mail cu ideile tale sa discutam mai multe referitor la aceasta problema. Daca cine va poate sa-mi raspunda, astept raspuns. ........ Afirmatiile facute sunt pe baza de documente..... cine este interesat i le pot pune la dispozitie. Ilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ilie
DAR.......... STIU CA in Romania peste 30% din cuplurile casatorite au probleme de infertilitate!!!!!!!!!! A facut cineva un calcul cat reprezinta aceste cifre???????? Sunt peste 2 milioane de cupluri!!!!!!!!!!!
fara sa fiu rautacioasa, cate dintre aceste femei au facut avorturi (deci au fost initial fertile), sau contactat tot felul de boli venerice? Eu nu mai traiesc in Ro, dar avand in vedere situatia dezastruosa a sistemului medical nu mi se pare corect ca oamenii sa platesca tratamente foarte costisitoare pentru ca aceste femei au fost inconstiente si ignorante, nu s-au protejat atunci cand trebuia si au ajuns bolnave sau sa faca avorturi. De ce trebuie sa suporte toata lumea prostia unora? Evident exista cazuri in care cuplurile au probleme de fertilitate fara sa fi trecut prin avorturi sau boli venerice, dar cate cupluri se pot lauda cu asta in Romania? Imi pare rau daca parerea mea pare dura dar eu sunt satula de povesti cu femei care isi plang de mila ca nu pot face copii si regreta cele 2-3 avorturi facute in tinerete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz !!!!!!!!!!!
fara sa fiu rautacioasa, cate dintre aceste femei au facut avorturi (deci au fost initial fertile), sau contactat tot felul de boli venerice? [/quote] e bine ca te intrebi dar din ce spui mai incolo, dupa parerea ta, ar fi multe cazuri, insa crede-ma, nu e asa!!! [/quote] Eu nu mai traiesc in Ro, [/quote] ce bine de tine, se vede si dupa opiniile pe care le ai... [/quote] dar avand in vedere situatia dezastruosa a sistemului medical nu mi se pare corect ca oamenii sa platesca tratamente foarte costisitoare pentru ca aceste femei au fost inconstiente si ignorante, nu s-au protejat atunci cand trebuia si au ajuns bolnave sau sa faca avorturi. De ce trebuie sa suporte toata lumea prostia unora? Evident exista cazuri in care cuplurile au probleme de fertilitate fara sa fi trecut prin avorturi sau boli venerice, dar cate cupluri se pot lauda cu asta in Romania? [/quote] Aceste cupluri au pondere majoritara si tocmai pentru asta si pentru inca alte motive, cel mai tare ar fi scaderea natalitatii, dar si din bun simt si spirit gospodaresc, statul ar trebui sa subventioneze tratamentele legate de fertilitate! Daca tari ca Ungaria si alte cateva enumerate mai sus pot sa o faca, TREBUIE sa o facem si noi, ca altfel dupa cum spunea cineva mai sus devenim natiune conlocuitoare. [/quote] Imi pare rau daca parerea mea pare dura dar eu sunt satula de povesti cu femei care isi plang de mila ca nu pot face copii si regreta cele 2-3 avorturi facute in tinerete. [/quote] ma intreb unde ai apucat sa te saturi de aceste povesti? Dupa cum cred ca ai vazut, am combatut vehement avortul si l-am considerat o crima. Dar de aici si pana sa arunci cu noroi si sa ne transformi intr-o natiune de infertili datorita avorturilor si bolilor venerice..cred ca ai cam sarit calul. Repet: cuplurile infertile din cauze genetice/naturale sau spuneti-le cum vreti, exclud avorturi si boli venerice sunt preponderente. Din respect pentru dorinta lor si dreptul lor de a avea copii cred ca statul trebuie sa faciliteze/sponsorizeze o parte din costul tratamentelor de fertilitate! Tot din acest respect am scris aceste randuri. Numai bine! Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga OZ, imi pare rau ca ne judeci fara sa fii in cunostinta de cauza si ne cataloghezi pe toate ca persoane care in tinerete ne-am distrat si pe urma am apelat la avorturi si cine stie ce am mai facut.De ce nu poti sa vezi ca suntem si femei la care Dumnezeu ne-a dat sa tragem si sa suferim din cauza ca nu putem devenii mamele propriilor nostrii copii.Ai trait asa ceva?Stii ce inseamna sa umblii ani de zile la doctor,sa incerci mereu , mereu altceva si de fiecare data dupa o luna de sperante sa vezi ca ai esuat iar?Ai trait mereu cu vinovatia ca nu ai putut sa-i daruiesti sotului un copil, chiar daca el a cceptat asta si mereu iti va spune ca asa a fost sa fie, tot esti marcata de acest lucru. Sincer cred ca ai scris fara sa ai prea multe cunostinte in acest domeniu. Ai trait oare aceasta trauma sufleteasca ? Imi pare rau daca supar pe cineva si imi cer scuze dar cred ca ai scris fara sa te gandesti prea mult si la noi, cele care stim ce este acest esec in viata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...