Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
OZ PE LANGA CA ESTI REA, NU RAUTACIOASA MAI AI SI TUPEUL SA NE JUDECI ! NU ITI DORESC SA TRECI PRIN CE TRECEM NOI (ba parca ti-as dorii sa treci un pic). Uita-te o secunda in oglinda .Poti sa te privesti in ochi? RUSINE! --------------------------------------------------------------------- Anca imi pare bine ca ai deschis acest subiect. Poate ca pana la urma se rezolva ceva. Si eu m-am gandit la varianta imprumutului dar nu am salariu asa de mare.M-am gandit sa vand apartamentul (are 3 camere) in care stau cu mama si cu sotul meu si sa ma mut la 2 camere dar asa i-as chinui pe toti din casa inclusiv copilul.Asa ca stau si imi fierb creierii cum si ce sa fac.Ma gandisem chiar sa imi vand un rinichi. Oricum poate exista o solutie! Daca nu poate reusim sa o gasim! DOINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ramas uimita de acest numar mare. Chiar este 30%? Ar trebuii facute niste studii pentru a gasii cauza mai intii pentru a nu se raspindii si mai mult. Intr-adevar la asa un numar mare statul are trebuii sa se implice prin a fonda studii si prin oferirea unor tratamente gratuite. In SUA tratamentele de infertilitate nu sint acoperite de asigurari iar costul unei runde de insamintare artificiala (de obicei iti trebuie citeva) este intre $10,000 si $30,000 USD. Pe ciclu!!! Bani pe care ii scoti din buzunar!!! Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, stiu ca acesta este un subiect sensibil, dar hai sa-l privim putin realist lasand la o parte problemele personale. 30% din cuplurile din Ro sunt sterile, este ENORM de mult, mult prea mult pentru a putea spune ca majoritatea celor implicati sunt 'inocenti' (adica fara istoricul de care pomeneam). Exista in orice populatie un procent de indivizi care sunt sterili dintr-un motiv sau altul, dar 30%!!!! este foarte, foarte mult. Daca privesti aceasta problema din exterior (fara sa fi implicat) o solutie mai buna ar fi folosirea acestor bani intr-o campanie foarte agresiva de educare a tinerei generatii pentru a preveni perpetuarea acestei probleme. Imi pare rau daca la postul trecut am parut dura dar am fost intotdeauna de parere ca fiecare trebuie sa traiasca cu deciziile pe care le-a luat in trecut. Cunosc personal si am auzit si povesti ale unor femei care s-au distrat, au ramas gravide, au facut avort fara sa se gandeasca prea mult, ca nu aveau chef de complicatii iar acum cheltuie averi pe tratamente si psiholog. De ce sa plateasca alti necajiti pentru prostia lor? Nu as fi atat de dura daca am vorbi despre alta tara, dar in Romania aproape ca nu intalnesti femeie fara sa fi facut avort. De suferit sufera cuplurile 'inocente' care DA ar trebui ajutate, dar se pierd in marea masa a celor iresponsabili.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mai, da'voi n-aveti treaba pe la bucatarie, sa dati mancare la barbat, la copii etc? Stati aicea si puneti intrebari la adresa statului ca daca stie el ca scade natalitatea; pai el statu cand sa mai aiba timp si de natalitate, cand toata ziua e ocupat sa-si pastreze culoarea politica la proximele alegeri, sa-si traga banu' eficient de la sapard in curtea proprie, sa-si mai ia rapid un teren la Predeal sau aiurea ca ce e in mana nu-i minciuna, sa traduca din franceza si hocus-pocus am scris o carte, sa te sfideze cu girofarul si etc etc etc; statului ii pasa de natalitate fix atat cat ii pasa de: tinerii care nu au casa si poate n-or sa aiba niciodata; de cercetatori care au leafa 100 de dolari; de pensionari care au pensie 50 de dolari; de copiii din scoala generala care de atata reforma o sa absolve 8 clase gata reformati si analfabeti noroc ca cei mai multi dintre ei au parinti alfabetizati; care nu, nu. Societatea romaneasca nu ne ofera nimic; nu ne ofera nimic de cele mai multe ori nici cand platim vezi asigurari medicale si nu stiu cum se face ca toti dam dar nici un medic nu ia spaga. Nu ne ofera nici o cale mai usoara, ba ne pune betze in roate cat poate daca vrem sa facem un atelier de indoit si dezdoit spirale, sa facem o casa sau mai stiu eu ce idee din asta tampita ne mai vine! Eu nu ma pricep sa spun daca si cate si de la ce venit statul ar trebui sa subventioneze tratamentele de infertilitate; ca el ar putea pune persoane competente sa gandeasca, sa clarifice, sa legifereze etc, nimic mai adevarat. Dar n-are timp pentru asta. Dar nu va pierdeti speranta, e an electoral si sunt mari sanse sa fie 250 000!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by copilutzu PE LANGA CA ESTI REA, NU RAUTACIOASA MAI AI SI TUPEUL SA NE JUDECI ! NU ITI DORESC SA TRECI PRIN CE TRECEM NOI (ba parca ti-as dorii sa treci un pic).
pun asta se seama implicarii emotionale, de ce imi doresti mie rau? Eu nu te-am judecat pe tine sau pe X-uleasca, eu am judecat fenomenul care trebuie sa recunosti este ingrijorator.
quote:
Uita-te o secunda in oglinda .Poti sa te privesti in ochi?
ei bine! DA, pot sa ma privesc linistita in oglinda. Nu cunosc povestea ta si nu inteleg de ce ai reactionat atat de vehement. Eu pot sa ma uit in oglinda si sa fiu mandra de mine, am gresit (ca multi altii) am ramas gravida si, SURPRIZA!! am pastrat copilul desi eram studenta si aveam 19 ani, toata lumea a incercat sa ma convinga ca pierd distractia si va fi greu, dar decizia a fost a MEA. Si a fost greu, foarte greu, dar a trecut, acum ma uit in oglinga si sunt mandra de mine.
quote:
RUSINE!
asta spune-o pentru tine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

30% este enorm. Cineva a spus ca statul trebuie sa investeasca bani in cercetare, sa se descopere cauzele. Perfect de acord. Cred ca si Oz are dreptatea ei, o mare parte din cei 30% probabil se datoreaza unor intreruperi de sarcina, in cine stie ce conditii. Pe de alta parte, mai mult ca sigur ca fetele care posteaza aici si se chinuie sa aiba un copil pur si simplu au nesansa de a avea probleme de sanatate care sa le impiedice sa ramana insarcinate. Dar, pe langa ele sunt si femei care au facut intreruperi din diverse motive, nu neaparat ca sa se distreze, si care regreta mai tarziu. Eu am avut o astfel de matusa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a trebuit aproape 24 de ore de gandire…... ... Sa reactionez? ….. sa nu reactionez?...... Dupa cum observ aproape toate v-ati legat de procentul de 30% amintit de mine ... la www.guv.ro ve-ti gasi procentul RECUNOSCUT de guvern iar FIGO da statistica spusa de mine. DECI... Draga Oz, Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic...... Cand am facut afirmatia ca peste 30% sunt cupluri cu probleme de sterilitate ..... tu te-ai gandit PROBABIL la cca. 2.000.000 femei "inconstiente si ignorante".... pacat... tocmai de la o femeie sa vina aceste vorbe. Cand spui cuvantul "cuplu", oare barbatul nu are nici un rol???????? Sa-ti prezint etiologia infertilitatii: feminina..... 40% masculina.... 40% neprecizata.. 20%, Inainte sa fi postat, daca-mi trimeteai un PM, ti-as fi pus la dispozitie, documentatie, articole, statistici,dar... Eu scriu pentru ca ma simt jignit, de afirmatiile tale, si ale altora ca tine, si ca sa va conving, ar trebui sa explic ce inseamna infertilitate, sterilitate, care sunt cauzele acestor boli (sau n-o fi boala!!!!), ce trebuie sa faca un cuplu etc. etc.etc...., dar nu-mi pot permite ca sot de „ignoranta si inconstienta” sa ma „cobor”, la nivelul dvs de inteligenta…. in materie de …. Este dreptul tau sa faci orice afirmatie, dar SUSTINE-TI-O !!!!!! CUPLURILE CU ACEASTA PROBLEMA SUNT DEJA "AMARATE", NU MAI IMPROSCA-TI CU NOROI IN ELE!!!! Doar cei care nu stiu ce-si doresc in viata, sau cei ce nu-si doresc urmasi.... pot spune aceste lucruri. Cu scuzele de rigoare, Oz, nu sunt de acord cu tine, insa.... i-ti respect parerea. Cu respect, ... sotul unei inconstiente si ignoranta... Ilie A. ROMANIA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa o intreb pe OZ: Are idee cate femei faceau avorturi in conditii greu de imaginat pe vremea lui Ceausescu. Isi riscau viata si libertatea. Cate femei dintre cele femei care au ramas vii dupa aceasta interventie au ramas sterile? Procentul nu cred ca este mai mare de de 5 %. Restul se protejau cum puteau (sapun, sare de lamaie, vitamina C) iar in cateva luni faceau iar avort. Si tot asa pana la menopauza. Dar poluarea, stresul, nesiguranta zilei de maine? Da, recunosc, eu am facut un chiuretaj. Am destule procese de constiinta si asa, dar va invit, care vreti sa aruncati cu piatra!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][flo][flo]pentru Ilie si ma bucur tare mult ca ai postat aici datele legate de infertilitate !! Cred ca ozemiti pareri in necunostinta de cauza ...daca tot vrei sa discuti despre natalitate/infetilitate ar fi trebuit sa studiezi mai bine problema si sa nu emiti asa usor niste ipoteze care nu sunt adevarate. Precum vezi , din cele 30% cupluri infertle , 40% reprezinta intertilitatea masculina ...iar din din restul de 60 % eu cred ca un procent f. mic sint cuplurile care intradevar nu au copii pt. ca femeia a facut un avort si a ramas cu sechele.Si daca tot vorbim de infertilitate,din cite am vazut eu pe forum , sanse mai mari de reusita au fetele care au avut un copil si nu l-au pastrat (sau nu au putut ).In concluzie , parearea mea este ca fetele care au avut un avort si acum sunt infertile sunt prea putine ca sa poti generaliza ideea ta legata de cazele scaderii natalitatii. Apropo, te felicit pt. faptul ca la 19 ani ai pastrat copilul ..dar daca esti intradevar o persoana atit de cerebrala de ce nu te-ai protejat stiind ca momentul nu era tocmai potrivit pt.a avea un bebe ? Toate cele bune , Mihaela.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...