Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

quote:
Originally posted by ilie
Dupa cum observ aproape toate v-ati legat de procentul de 30% amintit de mine
este socant de mare, asta mi-a atras atentia. Si pentru ca este atat de mare nu pot sa ma gandesc decat ca in spatele acestui procent urias stau mai mult decat persoane care au avut nesansa unor probleme medicale...cum sa le spun? 'neprovocate'. Si pentru ca sunt femeie si am multe prietene in Ro, stiu cum sta situatia, aproape toate au facut macar un avort [bang]. Binenteles ca fiecare are explicatii si justificari pentru acest gest...DAR au facut-o. Mi-e greu sa cred ca numarul urias de avorturi din Romania nu se reflecta in aceasta statistica. Acum te intreb eu pe tine: crezi ca procentul mare de cupluri infertile din Ro are legatura cu lipsa de educatie sexuala, necunoasterea metodelor de protectie (impotriva bolilor cu transmitere sexuala si a sarcinilor nedorite) si numarul mare de avorturi? Daca raspunsul este da, atunci gandim pe aceasi lungime de unda.
quote:
Sa-ti prezint etiologia infertilitatii: feminina..... 40% masculina.... 40% neprecizata.. 20%,
nu stiu de unde ai statistica asta dar nu cred ca barbatul are acelasi rol ca si femeia la capitolul asta. Eu am vazut mai de mult o statistica mai simpluta care zicea 70-30. Chiar daca statistica ta e valabila ea se aplica probabil la o populatie 'sanatoasa' unde nu 4 din 5 femei au facut avorturi iar prezervativul este evitat pentru ca strica placerea (contactarii unei boli venerice [bang]).
quote:
Inainte sa fi postat, daca-mi trimeteai un PM, ti-as fi pus la dispozitie, documentatie, articole, statistici,dar...
chiar sunt curioasa care este procentul de romance care au facut avorturi
quote:
Eu scriu pentru ca ma simt jignit, de afirmatiile tale, si ale altora ca tine, si ca sa va conving, ar trebui sa explic ce inseamna infertilitate, sterilitate, care sunt cauzele acestor boli (sau n-o fi boala!!!!), ce trebuie sa faca un cuplu etc. etc.etc...., dar nu-mi pot permite ca sot de „ignoranta si inconstienta” sa ma „cobor”, la nivelul dvs de inteligenta…. in materie de ….
trec peste jignire (care este reala si nu imaginara ca in cazul tau), o pun pe seama implicarii emotionale in problema. Eu nu am aratat cu degetul pe X sau Y, mi-am pus doar problema de unde vine numarul mare de cupluri infertile si de asemenea daca este corect ca restul prapaditilor (ca nu avem de-a face cu o tara prospera) sa plateasca greselile altora. Ce este atat de jignitor in asta? chiar nu inteleg! Ma gandesc ca statul nu acopera operatii costisitoare sau proteze pentru cei care au avut ghinionul sa se nasca fara o mana sau un picior, si astia nu au nici o vina...asa cum parte din cuplurile infertile nu au...dar cati din ei? ai o statistica pentru asta?
quote:
CUPLURILE CU ACEASTA PROBLEMA SUNT DEJA "AMARATE", NU MAI IMPROSCA-TI CU NOROI IN ELE!!!!
cred ca oameni devin hipersensibili la anumite subiecte, nu au improscat cu noroi pe nimeni! Mi-a pus niste intrebari, ma asteptam la un dialog, la pareri, nu la rosii (sau pietre). Sau acesta este un subiect tabu?
quote:
Doar cei care nu stiu ce-si doresc in viata, sau cei ce nu-si doresc urmasi.... pot spune aceste lucruri.
poate n-ai intotdeauna dreptate, te-ai gandit la asta? Eu am si urmasi si stiu foarte bine ce vreau de la viata. De la oameni mi-as dori sa fie mai responsabili si daca iau o decizie sa se gandeasca bine si apoi sa accepte eventualele consecinte.
quote:
Cu respect, ... sotul unei inconstiente si ignoranta...
o iei mult prea personal, eu vorbeam de statistici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fara a intea in polemica cu cineva raspund la cateva "provovari" 1 pe site-ul guvernului roman sunt datele amintite de mine www.guv.ro 2 www.statistici.ro alt site in care sunt date oficiale 3 FIGO = Federatia Internationala de Obstretica si Ginecologie al carei vice-presedinte ... este un ROMAN din ROMANIA 4 statistica .... o gasesti si pe www.helpnet.ro Din punctul meu de vedere nu este un subiect tabu, dimpotriva... Dar tonul folosit..... .... si inca ceva varsta acestor cupluri este pana in 40 ani, scade anul Cernobal ....si poate mai reflectati INSA... nu neg ca bolile cu transmitere sexuala, avorturile sau alte boli nu au rolul lor. O SINGURA iNTREBARE IMI PUN : Daca in tarile civilizate - nu exista avorturi, boli cu transmitere sexuala, avorturi - intr-un cuvant femei resposabile , constiente DE CE VIN IN ROMANIA SA FACA FIV, ET, sau alte proceduri .... artificiale? Fara a avea pretentia unui raspuns, Va multumesc... Ilie A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ilie
O SINGURA iNTREBARE IMI PUN : Daca in tarile civilizate - nu exista avorturi, boli cu transmitere sexuala, avorturi - intr-un cuvant femei resposabile , constiente DE CE VIN IN ROMANIA SA FACA FIV, ET, sau alte proceduri .... artificiale?
Si in tarile civilizate se fac avorturi si exista multe cazuri de boli venerice, diferenta consta in preponderenta acestora, daca acolo sunt privite ca accidente in Ro sunt deja obisnuinta. De ce vin in Romania? pentru ca si acolo exista femei cu capul in nori, pentru ca si acolo exista femei infertile si 'inocente' pentru ca...nici acolo statul nu plateste aceste proceduri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Anca Wish
Cate femei dintre cele femei care au ramas vii dupa aceasta interventie au ramas sterile? Procentul nu cred ca este mai mare de de 5 %. Restul se protejau cum puteau (sapun, sare de lamaie, vitamina C) iar in cateva luni faceau iar avort. Si tot asa pana la menopauza.
Ceva nu inteleg! avorturile astea erau foarte riscante, avand in vedere ca toate femeile apelau la ele si faceau asta pe tot parcursul vietii sexuale ar fi trebuit sa asistam la injumatatirea populatiei de femei active sexual, ceea ce nu s-a intamplat desi au fost destule victime. Femeile astea isi riscau viata de cateva ori pe an, ulciorul nu merge de multe ori la apa. Ceva imi spune ca dupa cateva astfel de 'interventii' nu mai aveau nevoie de ele, binenteles ca au fost cazuri cand au ramas sterile dupa primul avort sau au facut zeci de avorturi pana la menupouza.
quote:
Dar poluarea, stresul, nesiguranta zilei de maine?
au un rol foarte important evident. Dar cred ca cei care traiesc cu nesiguranta zilei de maine nu intra in statisticile celor cu probleme de fertilitate, nu prea ii vad pe acestia facand tratamente pentru a avea copii.
quote:
Da, recunosc, eu am facut un chiuretaj. Am destule procese de constiinta si asa, dar va invit, care vreti sa aruncati cu piatra!
eu nu arunc cu pietre (doar le primesc in cap). Din punctul meu de vedere problema sta asa: daca ai fost sanatoasa (fertila) si ai decis sa faci un avort in urma caruia nu mai reusesti sa faci copii, a fost greseala ta, decizia ta si trebuie sa accepti consecintele. Nu arat cu degetul, e o chestie de bun simt. Gasesc nedrept ca sistemul de sanatate si asa atat de subred sa suporte interventii costisitoare pentru a indrepta situatia. Mai corect ar fi sa o faci pe banii tai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mihaela ema
Si daca tot vorbim de infertilitate,din cite am vazut eu pe forum , sanse mai mari de reusita au fetele care au avut un copil si nu l-au pastrat (sau nu au putut ).
te-ai gandit ca daca-l pastrau in loc sa fie in grupul celor care se chinuie sa faca copii erau in grupul celor care au copii? ai vazut cum se modifica statistica asta?
quote:
Apropo, te felicit pt. faptul ca la 19 ani ai pastrat copilul ..dar daca esti intradevar o persoana atit de cerebrala de ce nu te-ai protejat stiind ca momentul nu era tocmai potrivit pt.a avea un bebe ?
nu am fost o persoana cerebrala, am devenit. A fost un accident, nu obisnuiam sa fac sex neprotejat, dar am fost suficient de responsabila sa nu o fac cu oricine, sa-mi recunosc greseala si sa suport consecintele. Tipul este acum sotul meu si mai avem inca un copil (de data asta planificat) iar in curand implinim...multi [bang] ani de casnicie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa fac alte comentarii .... http://www.guv.ro/obiective/afis-index-diversedoc.php?idrubrica=2 Dar totusi..... ... un psiholog ar explica foarte bine rolul stresului in fertilitate .... dar ... a fost cineva curioasa? ... normal, nu ai cum sa-i vezi " ... ca cei care traiesc cu nesiguranta zilei de maine nu intra in statisticile celor cu probleme de fertilitate, nu prea ii vad pe acestia facand tratamente pentru a avea copii." ... doar nu stai in Romania ... Gasesc nedrept ca sistemul de sanatate si asa atat de subred sa suporte interventii costisitoare pentru a indrepta situatia. Mai corect ar fi sa o faci pe banii tai. ... oare ungurii, nemtii, italienii tot asa gandesc? ... la ei se poate... ... de ce vin strainii sa faca "interventiile in tara?" ... din 2 motive 1) in romania interventia este mai ieftina si 2) resitele romanilor sunt peste 35% .... .... rata avorturilor in Romania este de 1000 avorturi la 1000 nascuti vii... DAR OARE DE CE STAU SA JUSTIFIC TOATE ACESTEA? De multe ori imi propusasem sa nu intru in polemici fara sfarsit .... pentru ce .... sa conving pe cineva ca eu am dreptate? .... sa conving pe cineva ca eu nu fac parte din acea categorie? .... sa conving pe cineva ca eu sunt mai roman decat altii? .... sa conving pe cineva ca totusi in Romania e mai bine decat in alta parte? NU... Daca cineva considera ca-i mai bine ... peste ocean ... treaba lui/ei ... dar macar sa ne lase in pace sa ne purtam crucea ... SAU DACA SE CONSIDERA ROMAN , MACAR SA FACA CEVA PENTRU TARA LUI/EI SA N-O MAI HULEASCA. Poate din greseala m-am nascut in Romania, dar consider ca-i una din cele mai BUNE greseli ce puteau sa mi se intample. Comparativ cu altii eu macar sunt mandru de tara mea si incerc s-o apar cum isi apara o gaina puii de alte "pasari" ca... NE MAI MIRAM DE FAIMA PE CARE O AVEM PESTE OCEAN ... bine ca unii dintre straini nu stiu pe harta unde-i Romania... ... parca-am fi masochisti... ne-o facem singuri cu mana noastra ... In loc da gasim solutii, in loc sa ajutati, in loc sa .... e usor sa critici si sa lovesti... DECI , din punctul meu de vedere, daca tot a-ti plecat , multumiti "locul de nastere" cu un GAND BUN, sau TACETI , decat sa-l improscati cu gunoaie! Ilie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilie , cred ca iti pirezi vremea incercind sa o faci pe oz sa inteleaga de fapt tot ce-i cu infertilitatea asta ..ea nu este implicata si se incapatineaza sa nu intelega anumite lucruri clare pe care i le expui tu in cunostinta de cauza. Nu prea merita un om cu astfel de conceptii sa fie bagat in seama ....imi parea rau pt. tine OZ ...ESTI O CAUZA PIERDUTA .... Sper ca viata sa-ti arate ca nu e bine sa tragi concluzii pripite ,sa nu arunci atit de usor cu noroi in altii SI SA INVETI SA TE DOCUMENTEZI INAINTE DE A EMITE PRETENTII... [recevere]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz nu stiu de unde ai statistica asta dar nu cred ca barbatul are acelasi rol ca si femeia la capitolul asta. Eu am vazut mai de mult o statistica mai simpluta care zicea 70-30.
OZ, scuteste-ne de statistici "simplutze" si de constatari stiintzifice de genul "ulciorul nu merge de ulte ori la apa". Daca MARIA TA nu crede ca barbatii infertili nu sunt multi, pe mine nu ma intereseaza, doar ca habar nu ai. Nici nu stii cati barbati infertili exista si cati dintre ei nici macar nu sunt curioshi sa se testeze, lesand toata vina pe bietele femei care nici macar nu stiu ce sa-si mai faca sa ramana insarcinate. Ilie si Mihaela, don't bother. Daca aveti curiozitate si timp sa cititi postarile lui OZ si din alte subiecte de pe acest forum, va veti lamuri cu stilul sau de a scrie si maturitatea/cunostintzele cu care abordeaza subiectele. hai sa traitzi cu totii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa-mi dau seama unde am dat cu noroi si...nu reusesc. Se pare ca totusi este un subiect tabu, ce inteleg eu este ca am voie sa-mi exprim simpatia pentru cei care sunt in aceasta nefericita situatie, am voie sa militez pentru tratament gratuit, DAR nu am voie sa ma intreb cum s-a ajuns la acest procent urias de cupluri infertile si nici sa sugerez ca unele femei (initial fertile) au contribuit activ la situatie si, poate ca ar fi mai corect sa o corecteze pe banii lor. Sa inteleg ca la subiectul asta se pot posta numai incurajari si nu este un loc de dialog?
quote:
Originally posted by ilie
... oare ungurii, nemtii, italienii tot asa gandesc? ... la ei se poate... ... din 2 motive 1) in romania interventia este mai ieftina si 2) resitele romanilor sunt peste 35% ....
acum nu mai inteleg, deci in Ungaria, Germania si Italia statul plateste tratamentele astea? dar oamenii merg in Ro ca sunt mai ieftine...
quote:
.... rata avorturilor in Romania este de 1000 avorturi la 1000 nascuti vii...
un copil nascut la unul avortat, este foarte mult...dar o imbunatatire totusi, 5 ani dupa revolutie am auzit la radio ca era 4 avorturi la un copil.
quote:
Daca cineva considera ca-i mai bine ... peste ocean ... treaba lui/ei ... dar macar sa ne lase in pace sa ne purtam crucea ... SAU DACA SE CONSIDERA ROMAN , MACAR SA FACA CEVA PENTRU TARA LUI/EI SA N-O MAI HULEASCA.
acum chiar ca le-ai ametit de tot. Ce legatura are faptul ca eu am plecat, cu cei care se considera sau nu romani cu...cine huleste??? daca spui adevarul hulesti? daca spun ca in Ro rata avorturilor este uriasa si este ANORMAL ca aproape fiecare femeie sa fi trecut prin asta, inseamna ca hulesc? chiar tu ai recunoscut ca exista legatura intre avorturi si rata mare a infertilitatii...unde am hulit??? si daca am vorbit despre femei iresponsabile ce legatura are asta cu tara??? Aaaa...apropo de cruce...asta spuneam si eu, fiecare trebuie sa si-o duca, sa accepte greselile si consecintele actelor sale.
quote:
Poate din greseala m-am nascut in Romania, dar consider ca-i una din cele mai BUNE greseli ce puteau sa mi se intample. Comparativ cu altii eu macar sunt mandru de tara mea si incerc s-o apar cum isi apara o gaina puii de alte "pasari" ca... NE MAI MIRAM DE FAIMA PE CARE O AVEM PESTE OCEAN ... bine ca unii dintre straini nu stiu pe harta unde-i Romania... ... parca-am fi masochisti... ne-o facem singuri cu mana noastra ...
cred ca ai gresit subiectul
quote:
In loc da gasim solutii, in loc sa ajutati, in loc sa .... e usor sa critici si sa lovesti...
solutiile inseamna bani si astia din pacate nu prea sunt in Romania. Eu cred ca o solutie buna si de viitor ar fi investirea banilor in educarea tinerilor.
quote:
DECI , din punctul meu de vedere, daca tot a-ti plecat , multumiti "locul de nastere" cu un GAND BUN, sau TACETI , decat sa-l improscati cu gunoaie!
sa inteleg ca daca eram in Romania si sustineam aceleasi pareri nu imi bagai pumnul in gura? sau te deranjeaza ingrozitor orice parere care nu se aliniaza cu a ta indiferent de unde vine?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...