Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

quote:
Originally posted by oz
quote:
Originally posted by ilie
DAR.......... STIU CA in Romania peste 30% din cuplurile casatorite au probleme de infertilitate!!!!!!!!!! A facut cineva un calcul cat reprezinta aceste cifre???????? Sunt peste 2 milioane de cupluri!!!!!!!!!!!
fara sa fiu rautacioasa, cate dintre aceste femei au facut avorturi (deci au fost initial fertile), sau contactat tot felul de boli venerice? Eu nu mai traiesc in Ro, dar avand in vedere situatia dezastruosa a sistemului medical nu mi se pare corect ca oamenii sa platesca tratamente foarte costisitoare pentru ca aceste femei au fost inconstiente si ignorante, nu s-au protejat atunci cand trebuia si au ajuns bolnave sau sa faca avorturi. De ce trebuie sa suporte toata lumea prostia unora? Evident exista cazuri in care cuplurile au probleme de fertilitate fara sa fi trecut prin avorturi sau boli venerice, dar cate cupluri se pot lauda cu asta in Romania? Imi pare rau daca parerea mea pare dura dar eu sunt satula de povesti cu femei care isi plang de mila ca nu pot face copii si regreta cele 2-3 avorturi facute in tinerete.
Desi nu fac parte din nici una din tabere, comentariul tau, Oz, mi se pare si deplasat si rautacios. Dar poate erai intr-o pasa mai proasta cand ai scris asta... [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu inteleg un lucru. Voi va doriti copii? Sau doriti sa-i oferiti sotului un copil? Eu cred ca daca as ajunge la concluzia ca nu mai pot avea copii, dintr-un motiv sau altul, si mi-as dori neaparat, as adopta un copil. De mic, sau mai maricel. Voi de ce nu puteti face asta? Sunt atatea sufletele nevinovate care asteapta sa aiba si ei familii. De ce nu suporta statul costurile pentru tratamente? Pentru ca nicaieri nu sunt suportate de stat. Pentru ca nu isi permite. Pentru ca nu este o prioritate. Pentru ca sunt cpoii fara parinti si culpluri care nu pot avea copii. Pentru ca acele cupluri, daca vor sa aiba familie, intr-adevar, pot adopta. iar cele care sunteti credincioase, ar trebui sa vedeti lucrurile in felul urmator: "Ese vointa lui Dumnezeu", si sa gasiti motivul pentru care El a ales asa. Sau sunteti de parere ca "e vointa lui Dumnezeu" se aplica doar celor din jur, si nu voua? Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urmaresc de mult subiectul si m-au mancat degetelele pana acum sa raspund...dar m-am abtinut. Acum nu mai pot.... Incerc sa le inteleg pe femeile care nu pot avea un copil. Stiu ca e cea mai mare drama. E greu, dar... Daca as fi in aceasta situatie cred ca as adopta un copil... Am prietene care au incercat tot (nenumarate inseminari, etc) si nu au reusit sa aiba un copilas si au adoptat unul. Eu una sunt de acord cu toate pentru a avea un bebe al tau (inseminari, mama purtatoare, etc), dar daca nimic nu a dat rezultat...totusi de ce nu adoptati un copil? Nu sunt de acord ca statul sa suporte aceste operatiuni, de ce? De ce nu ar plati statul operatii in strainatate pentru copii cu probleme... de ce nu ar plati statul proteze din cele computerizate pentru cei care au pierdut o mana ori un picior...de ce.... Pentru ca statul nu are bani, si in nici un caz nu cred ca asta e prioritatea... Natalitatea nu scade pentru ca sunt x% cupluri care nu pot avea copii, natalitatea scade pentru ca si cuplurile sanatoase aleg sa nu mai faca bebei sau fac doar 1 bebe din cauza nivelului de trai. Statul e incapabil sa ofere locuri de munca si eventual case tinerilor asa ca nu cred ca ar fi corect sa suporte inseminari artificiale.... In parte oz are dreptate (oricum tonul face muzica...) si eu cunosc astfel de cazuri de femei care nu s/au ingrijit si acum nu pot face bebei.... Vedeti, mai bine statul s-ar implica in educatie sexuala pe bune (adica contraceptie, igiena, etc) .... Irina_ina incerc sa le inteleg pe femeile care nu pot avea un bebe, dar sa nu uitam ca banii "statului" provin tot de la noi si nu e deloc corect sa se duca atat de multi intr-o directie de care ar beneficia putini. Ma gandesc ca daca era o solutie corecta, atunci in strainatate, prin state care au mai multi bani, toate astea ar fi fost gratuite. Sincer, nici mie nu-mi convine ca, de exemplu, eu si sotul meu cotizam cateva milioane la stat pentru asigurarea medicala si nu beneficiem de aproape nimic in schimb (de exemplu, pe timpul sarcinii dr.de familie imi dadea vitamine gratuit dar nu apucam niciodata sa le iau decat cu bani pt.ca atunci cand ajungeam eu la farmacie nu se mai dadeau gratuitati...), dar asta e... Si inca ceva, cum sa se suporte astea din banii publici cand nici asigurarile private de sanatate (nici in R. si din cate stiu eu nici in strainatate) nu suporta asa ceva? Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ILIE, [flo][flo][flo] Ancuta06, Multumeste-i Lui Dumnezeu ca ai fost printre fericitele mame care si-a alaptat copilulu, care ai avut bucuria de a-ti tine copilul in brate ,stiind ca e alt tau. Nu sunt impotriva adoptiilor ,acei copilasi sunt niste suflete nevinovate cum chiar tu ai spus! Dar eu tot mi-as dori copilul meu. Ma incapatanez sa cred ca este "Vointa Lui Dumnezeu". Stiu ca alti au reusit! Sper din tot sufletul sa reusim si noi! Cred ca este minunat sa aflii ca vei fii mamaica ,este minunat dar poate si greu (uneori) sa fii insarcinata ,nasterea , alaptarea ,primul dintisor, primul cuvintel. As trece peste toate durerile si m-as supune tuturor testelor posibile nu pentru sotul meu, nu pentru mine, ci pentru ca imi doresc f.f.f mult un copil.Si cand iti doresti un bb.nu cred ca il doresti pentru cineva anume sau pentru a-ti alina batranetile. Irina_Ina![flo][flo][flo] Buna intebare! Sanatate maxima! si Multa putere ,rabdare si speranta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca e realist sa se plateasca tratamentele de fertilitate, nici alte tari care ar avea de unde nu o fac... . Unii vor sa adopte un copil, altii nu, dar de aici pana a-i scoate vinovati pe cei care nu pot avea copii... e cale lunga. FOARTE LUNGA! Tu draga mea Oz esti insa foarte grabita sa condamni. Iar altele pe langa tine... chiar stau sa-ti dea dreptate. Uite Oz daca tu la 19 ani aveai de ales intre avort sau nu... ca sa-ti spun asa... erai destul de precoce pentru generatia mea. Cine spune ca fiecare judeca prin prisma experientelor personale... stia ce spune. Iti dau si eu o explicatie din prisma experientelor mele, ceva mai inocente as indrazni sa spun. Si cauza este comuna pentru multe femei infertile dupa spusele celor care m-au operat pe mine de cateva ori. Care era cauza aceasta... chisturi maligne, nu avorturi. Si cand s-a ingrosat gluma au taiat si dintr-o parte intr-alta. Generatia pubertatii cu Celeabinsc, Cernobil! Stiai ca fertilitatea feminina si mai ales cea masculina e profund afectata de radiatii... nici nu ma refer la chestii mari, ci si la low level radiation. Si e cauza de categoria unu... environmental hazard... Deh. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si uite ce spun... The American Society for Reproductive Medicine (ASRM) si ca sa nu credeti ca au un interes "The ASRM is a voluntary non-profit organization. Members must demonstrate the high ethical principles of the medical profession, evince an interest in infertility, reproductive medicine and biology, and adhere to the objectives of the Society." (http://www.asrm.org/Patients/faqs.html#Q2:) What Causes Infertility? A: No one can be blamed for infertility any more than anyone is to blame for diabetes or leukemia. In rough terms, about one-third of infertility cases can be attributed to male factors, and about one-third to factors that affect women. For the remaining one-third of infertile couples, infertility is caused by a combination of problems in both partners or, in about 20 percent of cases, is unexplained. The most common male infertility factors include azoospermia (no sperm cells are produced) and oligospermia (few sperm cells are produced). Sometimes, sperm cells are malformed or they die before they can reach the egg. In rare cases, infertility in men is caused by a genetic disease such as cystic fibrosis or a chromosomal abnormality. The most common female infertility factor is an ovulation disorder. Other causes of female infertility include blocked fallopian tubes, which can occur when a woman has had pelvic inflammatory disease or endometriosis (a sometimes painful condition causing adhesions and cysts). Congenital anomalies (birth defects) involving the structure of the uterus and uterine fibroids are associated with repeated miscarriages Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Coral, eu nu sunt credincioasa. Si cred ca singura dorinta pe care am avut-o vreodata a fost sa am macar un copil. Acum il am si sunt fericita. Am stat si m-am gandit, cand am facut o intrerupere de sarcina, la 17 ani, ca exista posibilitatea ca ceva sa mearga prost si sa nu mai pot avea vreodata copii. Tot ce pot sa va spun ca numai gandindu-ma la asta am luat-o razna. Poate daca mi s-ar intampla sa nu mai pot avea copii din cauza a ceva ce am facut eu, nu m-as ierta. Nu m-am pus in situatia unei femei care incearca cu disperare sa aiba copii. Nu as putea, pentru ca imi e groaza de asta. Le inteleg, imi pare rau de situatia lor. Nu este corect ca cele care vor copii sa nu-i poata avea, in timp ce niste animale fac copii pe banda si-i abandoneaza, sau ii ucid. Coral, eu nu imi explic vointa lui Dumnezeu in nici unul dintre cazurile astea. Eu sunt atee, si sincer, daca exista Dumnezeu nici nu vreau sa-L cunosc. E nedrept tot ceea ce se intampla in jurul nostru. Nu ma intelegeti gresit, fetelor, eu nu am raspuns nici o clipa fiind in vreun fel impotriva voastra, sau condamnandu-va de ceva. Va inteleg durerea si sper sa nu trec prin asa ceva vreodata. Dar, in acelasi timp, cred ca in unele cazuri ar trebui sa ne resemnam, sa fim fericite cu ce avem, orice ar fi. Sincer, daca incercati in zadar pana la 40 ani, incercand sa aveti un copil, cand vedeti ca nu ati reusit si e deja tarziu, cum va veti simti? Eu de-aia vorbeam de adoptie. pentru ca puteti incerca in continuare, chiar daca ati adoptat un copil. Dar veti simti atunci in fiecare zi cum viata are sens. Nu mai stiu cine m-a intrebat de ce nu adopt un copil. Eu imi doresc sa adopt, sotul meu nu stiu cat isi doreste, dar nu s-a impotrivit. problema este ca el nu e roman, asa ca inca nu putem. Cand s-o stabiliza situatia cu adoptiile internationale vom incerca, daca nu cumva dau o lege de-aia sa fie aproape imposibil. Aici, in Olanda, ca sa adopti un copil ai de dat o groaza de bani. Inca o data, imi pare sincer rau pentru durerile voastre. Si pt Anca Wish, nu regreta alegerile facute, chiar daca e greu sa nu o faci. Toti avem o istorie, toti avem un trecut, si, probabil ca in afara de OZ, care nu inteleg cum de nu devine o "sfanta", TOTI am gresit. Mai mult sau mai putin grav. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...