Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

Oz: se pare ca esti suparata pe toate femeile care vreodata au ales avortul (chiar daca asta nu a dus la infertilitate) si parca ai vrea sa le pedepsesti. Pentru ce? Ca tu ai ales altfel? (acum sant eu cea dura) Sau poate gresesc...dar i-mi pari prea transanta... si altele au aceeasi parere ca si tine, ca statul sa nu plateasca interventiile, dar se exprima mult mai pasnic. Incearca sa vezi care e problema ta de fapt... "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca am inteles eu bine, subiectul in discutie era cum incurajeaza statul cresterea natalitatii. Nu-l incurajeaza. Cum nu incurajeaza a raspuns, dupa parerea mea, foarte clar Anca Tanasica. Spune Oz la un moment dat:DAR nu am voie sa ma intreb cum s-a ajuns la acest procent urias de cupluri infertile si nici sa sugerez ca unele femei (initial fertile) au contribuit activ la situatie si, poate ca ar fi mai corect sa o corecteze pe banii lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am clickait aiurea si nu mi-am terminat ideea. N-am inteles de ce a atat de deranjanta aceasta parere a lui Oz. Poate ca prin primele postari o fi fost mai patimasa si mai transanta, dar, ma iertati, aici ii dau dreptate. Trisha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce a deranjat? Pentru ca un dialog este o succesiune de postari. Deci cheia este in primele ei postari... pentru care nici nu a conceput sa-si ceara scuze. Ideea clara care se desprinde este ca ea nu se intreaba cu adevarat cum s-a ajuns la acest procent ci spune intr-un mod agresiv ca cei care au probleme de infertilitate nu merita ajutati pentru ca si-au facut-o cu mana lor. Pe cand adevarul este ca cei cu probleme de infertilitate nu sunt in general ajutati pentru ca sau nu sunt bani de loc sau exista alte prioritati. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adela99
Oz: se pare ca esti suparata pe toate femeile care vreodata au ales avortul (chiar daca asta nu a dus la infertilitate) si parca ai vrea sa le pedepsesti. Pentru ce? Ca tu ai ales altfel? (acum sant eu cea dura) Sau poate gresesc...dar i-mi pari prea transanta... si altele au aceeasi parere ca si tine, ca statul sa nu plateasca interventiile, dar se exprima mult mai pasnic. Incearca sa vezi care e problema ta de fapt...
eu nu vreau sa pedepsesc pe nimeni, de ce as vrea? Ce ma deranjeaza este faptul ca oamenii refuza sa-si asume responsabilitatea pentru greselile lor. De multe ori o decizie iti afecteaza radical viata si atunci cand alegi drumul din dreapta si nu pe cel din stanga trebuie sa cugeti bine, iar in cazul in care nu a fost cea mai fericita alegere sa suporti consecintele fara sa te plangi ca viata e nedreapta. Cat despre plata tratamentului...daca ar exista bani suficienti pentru a trata toate problemele oamenilor nu as spune NU, din pacate multi oameni nu au parte de tratamente pentru ca nu exista suficienti bani. Uite, ca sa fac ceva constructiv! De ce costul acestor tratamente este atat de mare in RO? este din cauza medicamentelor? aici se poate milita pentru reducerea/eliminarea taxelor vamale si a altor taxe. Daca este costul manoperei atunci nu prea stiu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AC
De ce a deranjat? Pentru ca un dialog este o succesiune de postari. Deci cheia este in primele ei postari... pentru care nici nu a conceput sa-si ceara scuze. Ideea clara care se desprinde este ca ea nu se intreaba cu adevarat cum s-a ajuns la acest procent ci spune intr-un mod agresiv ca cei care au probleme de infertilitate nu merita ajutati pentru ca si-au facut-o cu mana lor.
am recitit prima postare...ok, poate a fost cam dura dar si reactiile au fost exagerate. Nu am zis ca cei care au probleme de infertilitate si-au facut-o cu mana lor si nu merita ajutati ci am spus ca DINTRE cei cu probleme, multi si-au facut-o cu mana lor si NU ESTE CORECT ca ceilalti sa plateasca pentru asta. Mie mi se pare ca este o mare deosebire intre ce am scris eu si ce a inteles fiecare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum ne ajuta statul?? Pai cred de fapt ca Statul NU VREA COPII !!! Sau poate vrea copii doar de la femeile cu salarii pana in 8 mil.lei carora le convine sa stea acasa pe 6 milione timp de 2 ani,,,,,Sau poate vrea de la persoanele mult prea avute ca sa le pese ca stau acasa si nu produc nimic... Mie mesajul care l a data Statul rfoman este clar: fa bine si du te la serviciu ca ti sta norocul!!! Poate suna sarcastic . Dar noi depindem financiar si de salariul meu (in mare masura) si nu stiu daca imi pot permite (financiar) inca un copil ... Cu Adela am avut noroc: nu am alaptat, a fost sanatoasa tun. am mers la serv pana in ultima clipa, mamele m au ajuta...Am mers la serv cand ea avea 4 luni!!!! Oare la al 2 lea va mai fi la fel? Mie imi convenea varianta cu 85 % din salariul meu (pt care plateam asigurari) macar pe 6 luni. In rest... ingrijire medicala gratuiat (formal,,, doctorilor si asistentelor le dau bani) alocatia .... 300000????!!!!! ce poti face cu ei.. Gradinitele particulare ?? hotie pe fata si privind costul si conditiile... scoala?? batjocura ,,,valori??? sper sa i pot oferi eu ceva valori morale... sport /???? un patinuar in tot Bucurestiul si 3 bazine de inot Cultura??? 2 teatre prost dotate si un circ care abia mai respira ,,,si manele pretutindeni??? Corectitudine?? NU mai vreau sa continui pt ca sunt deprimata azi ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu vreau sa pedepsesc pe nimeni, de ce as vrea? Ce ma deranjeaza este faptul ca oamenii refuza sa-si asume responsabilitatea pentru greselile lor. De multe ori o decizie iti afecteaza radical viata si atunci cand alegi drumul din dreapta si nu pe cel din stanga trebuie sa cugeti bine, iar in cazul in care nu a fost cea mai fericita alegere sa suporti consecintele fara sa te plangi ca viata e nedreapta. Cat despre plata tratamentului...daca ar exista bani suficienti pentru a trata toate problemele oamenilor nu as spune NU, din pacate multi oameni nu au parte de tratamente pentru ca nu exista suficienti bani. Uite, ca sa fac ceva constructiv! De ce costul acestor tratamente este atat de mare in RO? este din cauza medicamentelor? aici se poate milita pentru reducerea/eliminarea taxelor vamale si a altor taxe. Daca este costul manoperei atunci nu prea stiu... [/quote] hei Oz ... Oare de ce platim asigurari de sanatate??? Eu nu am avut nici o intrerupere de sarcina dar cand ne am hotarat sa avem copil (eu aveam 32 de ani) mi a fost tare frica ca nu 'se prinde' din acuza varstei .,.. am vrut sa i asigur copilului niste conditii , nu???? Si mai vreau un copil dar tb sa ma gandesc serios daca imi permit sa mai lipsesc de la serv sau nu !!!!! Si apoi apropos de chiuretaje.. preferam sa avem copii ai strazii (abandonati de mame care nu au gresit facand un chiuretaj hm) sau cu deficiente???sau cu familii dezmembrate ??? sau fara familii?? Habar nu am cum este bine. Doar Dumnezeu stie si el ne judeca dupa faptele si/sau lipsa noastra de actiune... Si un mic sfat: nu judeca oamenii pt ca nu se stie NICIODATA cand, cum si in ce fel vei fi pusa in aceeasi situatie si nu ti va da mana sa fi atat de rationala, transanta si practica a ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...