Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Scade natalitatea!!! Cum ne ajuta Statul???


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Laura_72819
Un copil dorit si asteptat va primi mai multa dragoste si atentie din partea parintilor decat un copil facut dintr-o "eroare". Astfel crescut, atent scolit, are sansa de a deveni un contribuabil care castiga mult si care implicit da statului un impozit mare.
adica un cuplu care si-a sacrificat tineretea pentru a nu omora copilul conceput dintr-o eroare va oferi mai putina dragoste si atentie copilului decat un cuplu care a 'eliminat' unul sau mai multi copii din diverse motive, apoi s-au dat de ceasul mortii din cauza ca nu au mai putut sa-i aiba si in final au cheltuit o avere pentru a reusii sa conceapa copilul 'mult dorit'? eu cred ca gresesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Laura_72819
Si pentru ca tot m-am pus pe scris ar mai fi ceva. Sunt boli incurabile in lumea asta (vezi SIDA) la care tratamentul costa mii de dolari pe luna. O parte din acesti oameni sunt dintre cei care au avut sex neprotejat, s-au drogat etc. Poate ca, conform gandirii lui OZ, acesti oameni ar trebui lasati sa moara in chinuri pentru a plati pentru greselile lor, adica sa nu le mai fie platite tratamentele din contributia noastra la asigurari, mai ales daca unii dintre ei nu au muncit niciodata ca sa plateasca asigurari. Ce zici OZ, e buna judecata ta extinsa de mine in aceasta directie? Eu cred ca nu. Sau poate ca ai dreptate, ia sa vedem niste argumente logice din partea ta.
chiar nu mai inteleg? tu crezi ca oamenii aia nu suporta consecintele pentru greselile lor? ei nu prea au incotro, nu-i asa? altii considera corect sa-i puna pe altii la plata pentru a 'repara' greselile lor. Problema cu tratamentele este urmatoarea: oamenii trebuie tratati, suntem civilizati si nu putem lasa oamenii sa sufere si sa moara fara asistenta medicala, este vorba de tratamente absolut necesare pentru supravietuirea acestor indivizi. Infertilitatea nu este considerata niciunde in lume o afectiune care pune in pericol viata sau afecteaza in vreun fel capacitatile individului de-a avea o viata normala, de-a lucra, etc. Eu cred ca atata timp cat asigurarile medicale romanesti nu platesc proteze computerizate pentru copii nascuti fara maini sau picioare, tratamente VITALE supravietuirii altor copii, nu se poate pune problema achitarii FIV-urilor. Mie nu mi se pare corect, dar nu eu decid, eu doar imi dau cu parerea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e greu sa fii obiectiv atunci cind esti in situatia de a nu putea avea proprii tai copii si de aceea pe multi dintre voi i-a suparat, sau chiar scandalizat atitudinea lui Oz. Nu o sa va cer sa lasati deoparte problemele personale - care va fac atit de sensibili emotional - numai ca sa priviti si din cealalta parte lucrurile. Stiu ca este foarte greu pentru voi, durerea e prea mare si sincer imi pare rau ca trebuie sa treceti prin asa ceva. [q] Sa va zic acum cum stau lucrurile din punctul meu de vedere. Eu sint un contribuabil constiincios, de 10 ani platesc asigurarea medicala obligatorie (milioane de lei lunar, deci nu sume neglijabile) si nu am beneficiat de mai nimic in urma acestui lucru. E drept, in primul rind nici nu am prea avut nevoie, fiind sanatoasa - si multumesc lui Dumnezeu pentru asta. Am fost spitalizata o singura data, atunci cind am nascut, deci nu pentru ca as fi fost bolnava. Intr-adevar, spitalizarea a fost teoretic gratuita, practic, stiti bine cum sta treaba si cu "spaga"... Dupa ce m-am intors din maternitate am primit reteta gratuita pentru bebelusul meu, in valoare de vreo 500.000 lei, dar pe care nu mi-a onorat-o nici o farmacie, fiindca li se terminasera fondurile alocate pentru gratuitati pe luna respectiva. M-a durut sufletul ca nici de data asta, pentru un puiut nevinovat, statul nu a putut face nimic... Dar aveam nevoie de "medicamentele" respective asa ca am dat banii pe ele, si as fi dat oricit fiind vorba de copilul meu. Deci, atita vreme cit primim retete gratuite pentru copii care nu sint onorate din lipsa de fonduri, atita vreme cit nu exista protectie sociala si ajutor de la stat pentru copiii, nou-nascuti sau mai maricei, care fac parte din familii nevoiase, sau nu au deloc familii, atita vreme cit se intimpla astfel de lucuri, statul nu va aloca fonduri pentru FIV si e usor de inteles de ce. Statul nu e in stare sa ajute copiii pe care ii are, dar mai pe cei care nu s-au nascut inca si care, teoretic, s-ar putea naste. E trist, dar asta e realitatea. Laura, nu cred ca e cazul sa o ataci pe Oz chiar asa, si sa o jignesti, ea nu si-a exprimat decit parerea personala, a incercat sa explice fenomenul din punctul ei de vedere, fara a avea intentia de a jigni personal pe cineva. Conchita ti-a explicat foarte clar si la obiect regulile fair-playului si aici ma declar de acord cu ea.
quote:
Originally posted by Laura_72819 Un copil dorit si asteptat va primi mai multa dragoste si atentie din partea parintilor decat un copil facut dintr-o "eroare". Astfel crescut, atent scolit, are sansa de a deveni un contribuabil care castiga mult si care implicit da statului un impozit mare. Statul face o INVESTITIE in acest gen de tratamente, pentru ca acei copii vor deveni contribuabili si statul va avea de castigat din impozitul platit de ei.
Cit despre partea cu "investitia" permite-mi sa am totusi unele indoieli. Da, sint de acord ca acesti copii vor fi bine "scoliti" si educati, dar ce anume ne garanteaza ca acesti viitori oameni vor ramine in tara devenind buni contribuabili si nu vor emigra in cautarea unui viitor mai bun ? Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"OZ:Infertilitatea nu este considerata niciunde in lume o afectiune care pune in pericol viata sau afecteaza in vreun fel capacitatile individului de-a avea o viata normala, de-a lucra, etc." Chiar asa sa fie ? Oare aceste cupluri care dupa incercari nereusite, dupa o gramada de bani cheltuiti, uneori tot ce stang cheltuie pentru probleme medicale legate de infertilitate, alteori nici nu ajung vreodata sa stranga bani pentru inseminari sau FIV, deci dupa toate astea rezultatul e zero, nimic, doar bani pierduti, lacrimi amare dupa fiecare rezultat negativ. De obicei toate astea sunt cauzele unor depresii, obsesii legate de acest subiect, o nemultumire generala, disperare etc. Si ai dreptate, toate lucrurile astea, si cate or mai fi nu afecteaza capacitatea individului de a avea o viata normala, de a lucra etc. Pentru cultura ta generala, Oz, exista un tip de sterilitate numit "Sterilitate primara"= sterilitatea unei femei (cuplu) care nu a avut niciodata o sarcina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

SimonaR, poate ca ar trebui sa obligam aceste cupluri sa faca un contract in care sa se angajeze ca viitorii copii vor ramane in tara. Oare statul nu pierde chiar acum o gramada de bani cu invatamantul superior gratuit, si unii tineri pleaca din tara dupa ce au invatat pe banii contribuabililor?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Laura_72819
SimonaR, poate ca ar trebui sa obligam aceste cupluri sa faca un contract in care sa se angajeze ca viitorii copii vor ramane in tara.
Laura, sper ca nu ai zis-o la modul serios [alcool] Cum adica, sa se angajeze cineva pentru ceea ce vor face copiii lor ? Dar ce sint acesti copii ? Marionete ? Ei nu au personalitate, minte si vointa proprie ? Ar fi ca si cind ai aduce pe lume un copil ca sa-l tii in inchisoare. Asa, mai bine nu-l faci deloc.
quote:
Originally posted by Laura_72819
Oare statul nu pierde chiar acum o gramada de bani cu invatamantul superior gratuit, si unii tineri pleaca din tara dupa ce au invatat pe banii contribuabililor?
E adevarat ce spui tu, dar asta tot nu-mi spulbera indoielile legate de asa-zisa "investitie". Nu cred ca acesta este argumentul cu care statul ar trebui convins sa acorde mai multa atentie fenomenului infertilitatii. Suna ca un fel de negociere, imi dai ca sa-ti dau. Ori atunci cind e vorba de copii totul ar trebui sa fie facut din dragoste neconditionata. Din pacate, "dragostea" si "statul" nu prea au multe in comun. Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa ne certam !!! :)) la asta duce o intrebare retorica negativistita. putem sa va adresam si noi una - tot retorica? "va place ce vedeti pe afara acum, de cand a dat un pic de soare, mai ales duminica (aceasta si cea care a trecut)?" ...sa nu va ganditi la decolteuri si la fuste scurte !!! eu ma refeream la carucioare roz sau albastre... parinti fericiti in manecute scurte, zambind, bucurandu-se de minunea ce a prins viata din viata lor si aratand-o si altora ! este foarte interesant si foarte motivant. poate asta ar trebui sa faca Statul (adica noi - caci noi suntem si contribualbili sentimentali nu numai fiscali) : - sa promoveze natalitatea prin construirea de parcuri cu specific bebe - adica sa iesiti voi cei care aveti ce arata mai des pe afara; - concedii prelungite - adica sa vedem mamici cu ai lor puiuti la cumparaturi si chiar si la servici; - marirea alocatiei - adica sa ne organizam concursuri de cunoastere "in domeniu" si sa ne premiem cu cate un scutec; :)) etc. etc. cine-or fi si visatorii astia ? [biz] sa ii aducem cu capul pe pamant !!! ...sau sa le dam dreptul sa viseze si sa traiasca motivati macar spiritual !!! sa visam cu totii cate putin si sa facem ca frumusetea visului sa ne apara si in viata reala. voi alegeti... puteti sa va certati sau sa mai gasiti si alte idei - practice.[cheers] ...ca tot era retorica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ilie
Ptr. Oz , ... astept raspuns de la tine.... chiar la PM si...[flo]
am incercat sa evit o noua disputa cu tine. La inceput imi bagi pumnul in gura, sa tac daca nu sunt in tara si nu stiu...combinat cu o poveste despre tarisoara iubita, strabunii, sufletelul...apoi vi si imi spui ca sunt ok daca sar cu bani. Am fost la subiectul respectiv si nu am vazut mentionat nimic despre donatii, nu am vrut sa scriu acolo ca sa nu va 'stric' subiectul. Cererile asociatiei respective mi se pare nerealiste, strict material vorbind, iar seful asociatiei este doctorul care face FIV-urile??? nu este un conflict de interese aici? Eu sunt curioasa la cat se ridica suma, 2 FIV-uri/ femeie, la 1 milion de femei cu probleme (parca asa ziceai), un FIV costa 6000 dolari (parca asa am vazut undeva, corecteaza-ma daca gresesc), asta inseamna 12.000/femeie, adica 12.000.000.000 dolari!!!! Si care este rata de succes a unui FIV? 20%? cate din aceste femei care fac 2 FIV-uri vor naste? ma intreb asta pentru ca cineva vorbea de investitie. Si inca odata, imi pare sincer rau pentru cele care au ajuns in aceasta situatie fara vreo vina, din pacate se pierd in numarul mare al celor cu probleme, iar asta face imposibila ajutorarea lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...