Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

...emigrant la el in tara


Recommended Posts

... mi se pare interesant faptul ca in strainatate se incearca sa se pastreze cultura si traditia romaneasca mai mult ca si in tara. Cel putin aici.. la fiecare sarbatoare ne zbatem sa gasim produse traditionale si sa gatim asa cum stiam noi odinioara..pe cind in tara se incearca sa se copieze occidentul. Chiar unul dintre oameni de valoare din tara, intr-o vizita la Chicago, spunea ca el nu a mincat atitea sarmale intr-un an cite a mincat in america.... Si atunci intrebarea mea este...oare romanii nu isi pierd identitatea lor chiar la ei in tara? Oare cei de acolo nu sunt emigranti in propria tara?! mn
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ai dreptate Mihai. Deja romanii incearca sa copieze Occidentul fara sa se intrebe daca este bine sau rau. Si pe mine m-au uimit niste prieteni care de Thanksgiving ma intrebau daca gatesc curcan si cand le-am spus ca nu, au spus, cum, ca ei fac...deci sunt mai americani decat mine. Cand i-am intrebat de ce fac curcan, cica asa fac americanii, adica lumea buna. M-a bufnit rasul, dar nu am mai zis nimic, caci nu aveam cu cine sa discut. E drept ca parintii mei si fratii inca mai tin de traditii si vai ce frumoase sunt. Am fost de sarbatori acasa si yam, ce frumos mirosea....dar sunt foarte multi care deja au uitat de ele, din comoditate, din "occidentalizare", etc. De ce sa facem cozonaci, daca sunt atatea prajituri in comert, etc. Noi simtim nevoia de a ne pastra identitatea, dar oare ei de ce nu mai simt aceasta nevoie? Liliana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este o intrebare foarte interesanta. Eu tin toate traditiile romanesti dar si pe cele americane (amarite asa cum sint) pentru ca sotul meu ne e roman. La noi sint doua rinduri de Pasti, doua Craciunuri (ei sarbatoresc Ajunul, noi ziua de Craciun). Prin tinind obiceiurile noastre, mi se pare ca pot contribuii mai mult la calitatea vietii de familie pur pentru ca sint mai multe fatete. Simt ca sint o persoana mai completa daca nu uit de unde am plecat. Sint nascuta in Romania si nu pot nega aceasta legatura. Probabil ca este si nostalgia la mijloc, aducindu-ne aminte de familie si momente fericite din trecut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ocebine
Este o intrebare foarte interesanta. Eu tin toate traditiile romanesti dar si pe cele americane (amarite asa cum sint) pentru ca sotul meu ne e roman. La noi sint doua rinduri de Pasti, doua Craciunuri (ei sarbatoresc Ajunul, noi ziua de Craciun). Prin tinind obiceiurile noastre, mi se pare ca pot contribuii mai mult la calitatea vietii de familie pur pentru ca sint mai multe fatete. Simt ca sint o persoana mai completa daca nu uit de unde am plecat. Sint nascuta in Romania si nu pot nega aceasta legatura. Probabil ca este si nostalgia la mijloc, aducindu-ne aminte de familie si momente fericite din trecut.
Subscriu la ce a zi ocebine. Gabbriela & Julian [bibe] http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am sotz roman, asa ca mincarea traditionala romaneasca ramine de baza. e drept, exista momente cind, din prea multa LENE, recurgem si la junk food [:o)] da' nu pt ca ma simt eu mai americanca decit americanii, asta ar fi chiar culmea![batcap] ____________________________________________ oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani... http://community.webshots.com/user/atomskin-date
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pastrarea traditiilor romanesti aici, tine mult de tot si de latura sentimentala, de alinarea dorului de casa, si prin a face casa sa miroase fumos inainte de o sarbatoare, facand cozonaci si sarmale, nu facem decat sa readucem si sa reinviem amintirile ramase undeva in urma , in Romania. Eu de ex. imi amintesc ca in ajunul Craciunului mama plina de treburi ne zicea: Fii cuminti ca in seara asta vine mosul! Ahhh, ce emotie si bucurie se cuibarea in mine, si timp de cel putin o ora stateam nemiscata pe o canapea, rasfoind o carte sau jucandu-ma cu o papusa! Si as fii vrut sa fiu la fel de cuminte pan la venirea mosului daca zbatuiala dintr-un copil m-ar fii lasat in pace! Nu mai zic de Paste ca plina eram cu ceara de la incondeiatul oualelor si toate culorile curcubeului vroian sa le fac pe acel ou.! Luand-o in sens invers, adica pierderea unor traditii chiar in Romania, este o chestie aproape de bravura. Ideea ca nu mai coc in casa cozonaci ca sunt si la magazin, eu o iau ca pe un fel de lauda, pentru ca ce-i de la magazin pe langa ca nu sunt asa de buni ca cei de casa sunt si mult mai scumpi. Si stiti si voi cum se vede America sau occidentul din Romania, mult mai roz si mai plin de bunatati, unde cainii nu sunt pentru paza ci pentru a duce covrigii-n coada si chestii de astea. A copia pe altii cred ca le vine mai usor unora decta sa pastreze traditiile autentice. A se vedea ca toata lumea acum din Ro. tine Valentine Day, dar nimeni nu-si mai aduce aminte de Dragaica sau Sanzienele, toti acum incep sa tine Halloween(am scris bine?) dar putini isi aduc aminte, sau stiu, ca de sf. Andrei se ung usile caselor cu usturoi sa fuga duhurile rele si spiritele de la casa! Asta este s-or pasra traditiile romanesti mai bine in strainatate decat in tara romaneasca! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu cred ca e chiar asa de "grav" :)). poate e vorba mai mult de spectaculos, daca pot sa spun asa. vezi sarbatorirea Valentine's Day sau Halloween. spunea Liliana "deja romanii incearca sa copieze Occidentul fara sa se intrebe daca este bine sau rau" apropo de curcan si Thanksgiving Day - eu nu vad ce-i chiar asa de rau in asta... sunt lucruri mult mai rele in "capitalismul putred" :)). daca acei prieteni ai Lilianei gatesc curcan DOAR pt. ca asa face lumea "buna", apoi ei se numesc cu totul altfel decat "emigrant in propria tara"... :) si in satele din romania au inceput sa se piarda traditiile si obiceiurile. lumea nu se mai imbraca in costum popular cand se duce la biserica sau iese duminica in sat. prefera blue-jeans si tricouri cu metallica :). asta nu inseamna ca nu taie porcu' in Ajun, nu vopsesc ouale de Pasti sau nu canta colinde de Craciun... eu cred ca pastrarea culturii si traditiei romanesti inseamna mult mai mult decat sa nu beau o bere de St. Patrick's Day. [flo] http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine va rog sa ma scuzati, insa nu vad cum romanii din tara isi pierd traditiile daca au decis sa importe niste sarbatori occidentale. cred ca ne pripim,impartim judecata in dreapta si-n stanga si nu stiu daca are cineva dreptul s-o faca. daca o gospodina prefera sa cumpere cozonac de la cofetaria din colt, poate o face din comoditate sau pur si simplu nu stie o reteta buna si i se dezumfla cozonacu-n cuptor. au suferit oamenii aia cam multe neajunsuri si mi se pare cinic, ma iertati ca o spun, sa-i tragem la raspundere pentru ca vor sa-si faca viata mai usoara. deasemenea, sa nu uitam ca totusi strabunii nostri gateau sarmale, piftii si caltabosi doar la marile sarbatori, asa ca nu stiu de unde atata mirare. nu stiu cine a spus mai sus ca noi, cei din diaspora, gatim bucate romanesti si pentru a ne alina dorul[ nimic mai adevarat], rezultatul - bucate traditionale cand cu gandul nu gandesti, doar pentru ca "ni s-a facut dor", sau pentru ca avem musafiri din romania, ce daca-i in mijlocul lunii iulie ? in concluzie, eu nu cred ca romanii sunt emigranti la ei in tara, ca or fi unii mai snobi care fac curcan pentru ca "asa face lumea buna", cred ca aia sunt exceptii. sa nu uitam ca majoritatea romanilor nu-si prea permit sa cumpere curcan, asa ca tot pomana porcului la craciun e de baza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cleomax
deasemenea, sa nu uitam ca totusi strabunii nostri gateau sarmale...
nici macar sarmalilii nu "tin" de bucataria romaneasca, tot de "import" sunt (de la rusi?). http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...