Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (5)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Dan_jp
...am fost in Okinawa iunie 2002 (imediat dupa sezonul ploios ,acolo vine mai repede) .Tin minte ca am platit 49.000jpy/persoana 4zile ,3nopti ,zbor de la Haneda si mic dejun inclus ,la Kariyushi beach resort http://www.kariyushi.co.jp/beach/index.htm . Foarte bune conditii si servicii ,excelent resort.Extra room/night inca 6000jpy/pers. si merita inchiriata masina pentru o zi ( parca ceva pe la 6000jpy cu tot cu asigurare ) Sunt destul de multe resorturi ,majoritatea pe partea de vest a insulei ( sunset is really great) cel mai usor te opresti si iei un pliant de la orice agentie de turism (noi preferam HIS) :JTB (sunt putin mai scumpi) ,NTA ,Kintetsu,IACE (http://www.iace.co.jp/english/) toti au english support. Pana in 1972 a fost sub ocupatie si administrare a US (japonezii mergeau cu pasaport si platitile se faceau in usd )si inca e cea mai mare baza americana navala din Pacific .. Cateva din link-urile lor aici http://www.ocvb.or.jp/en/discover_oki/general_information/web_sites_oki.html#Tourism Everything happens for a reason... //Dan.
Iti multumesc foarte mult pentru informatii,mi-ai dat vesti foarte bune..cu ajutorul link-urilor date de tine ne vom decide mai usor. Le voi vizita pe indelete,am avut impresia ca este mai dificil si scump.... Am dat eu un search pe internet, dar nu gasisem mare lucru. Multumesc! Sorina. "If you respect others,they will respect you!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by azumi
Bey Sorinule mai bine v-ati duce in Guam ( scuze ca nu stiu exact cum se scrie)...ca platesti tot cam 45000 jpy de persoana pentru cateva zile sau mi se pare ca o saptamana ! Si e si cald si va si bronzati[:D]..Cica e foarte fain si ieftin. A fost o prietena de-a mea cu sotul si copilul si nu au platit mult deloc, dar asta era anu trecut si era o oferta foarte avantajoasa.Desi dupa cate am inteles nici acum nu ar fi deloc scump.Vrem si noi sa mergem dar cu burtoiu ...e mai greu, deci o sa asteptam pana vine pitycelu si se face de cateva luni. pupe ana
Draga Ana, Te cred ca-i frumos in Guam,dar eu am vazut un reportaj la tv despre Okinawa ,poze, si am ramas uimita ce frumos este! Noi la vara-toamna ne intoarcem in Romania,si as vrea ca impreuna cu sotul meu sa mergem,cred c-ar fi o amintire de neuitat...mai ales ca sotzu nu prea a vizitat mare lucru din Japan. Sper sa ne mearga bine si sa decurga totul conform planului! TE PUP[pup] Sorina. "If you respect others,they will respect you!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fete Okinawa este super!Merita vazuta...acum sunt bilete ieftine,vara sunt scumpe,majoritatea au libere..si unde sa se duca decat in Okinawa sau Hokaido.Deci parerea mea este sa va interesati la agentii ,sa faceti un sejur ieftin,gasiti ,eu una asa am sa fac.Deci ma refer sa fie intr-un timp de zezon mort ,acolo oricum este cald...Ma rog ,nu-mi regasesc cuvintele,dar sper sa intelegeti. Bidiloi...ramane cum am stabilit,vi aici ca-i tare cald,ma rog nu faci plaje dar este bine,primavara[:D]Si eu iti trimit un iepuras[paste]Tare mult imi place iepurele gatit[:D]facut cu multa ceapa ,mancarica de iepure rece...wow[pofta]Sora mea mai imi gatea asa ceva.... Salutare fetelor noi,bine ati venit![pup] Angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana in Guam e fain intr-adevar, dar daca nu ai viza de State e mai greu[:)] Valabila e faza si pt Hawai. Daca esti sotzie de nihon-jin e usor pt ca nu ai nevoie de viza, ci itzi pun doar o stampila de intrare, la frontiera. Si asta pt ca japonezii nu au nevoie de viza pt State. Dar ca roman e un pic mai dificil. Parerea mea! Pt unii care se bat pe umar si stau la suiete amicale cu dragii de consuli poate o fi mai usor[;)](aviz amatorilor). Sorina sfatul meu este sa mergi la o agentzie turistica si sa itzi ei niste pliante cu pachetele turistice oferite. Eu stiu ca cele mai cunoscute sunt cele oferite de JAL, ANA si JTB. Ti-am spus ca pretzurile variaza in functie de sezon si sarbatorile lor. De exemplu de Golden Week stiu ca e destul de scump pt ca atunci toata lumea are liber. Idem si de Obon sau in timpul WE. Daca apelezi la o agentzie turistica va depine si de cat avetzi voi de gand sa statzi: 2,3,4,7 zile. Noi vom merge in luna a6-a si avem de gand sa stam 4 noptzi/5 zile. Vad ca prima saptamana din luna a6-a e destul de ieftina. Ideea e sa nu prindetzi WE ca o sa se ridice si pretzul considerabil. Data trecuta noi am stat la hotel , dar tura asta ne-am propus sa vedem cum e la vilutze. Cred ca o sa fi o experientza interesanta[:p] Agentziile de turism or sa itzi dea pretzul pe zi, pretz in care e inclusa cazarea, masa, biletul de avion etc. Sa stii ca Okinawa nu e o alegere rea. Ca dovada, noi mai mergem odata[:)] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...