Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (5)


Recommended Posts

Buna fetelor![pup] N-am mai intrat o zi,si deja s-a ajuns la partea 5-a...sugoiiiiiiiiiiiiii[japan][bis] RALUCA:Na,c-am amanat pana in ultima zi,azi(joi) ma duc sa cumpar cadoul..chiar acum plec sa colind magazinele[:D] [bicla] Cam asa arat pe bicicleta..bye-bye![;)] Sorina. "Zambeste,maine poate fi mai rau!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 153
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Carmen bine ai venit![flo]O sa vezi ca nu te vei desparte de acest forum[pup]Tu sa nu-l iei in seama pe Ninja ,asa este el,replicile lui sunt duricele. Mai ,mai ..dar chiar ca este primavara...ne-am adunat ,precum ciupercile dupa o zi de ploaie[bis][bis] Angi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toata lumea si multumesc pt raspunsuri. MAMICARMEN bine ai venit. Eu am casatoria inregistrata si in rom dar nu am numele schimbat pt ca nu am avut declaratie de la sotul meu cum ca este de acord sa-i port numele si nu am putut sa-l schimb. Oricum o sa incerc aici sa-l schimb pt ca in Romania ar trebui sa umblu vreo doua luni pana as reusi. Daca reusesc ceva va tin la curent.O zi buna si pupici la toata lumea. [dual][dual][dual]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toate japonicile [hia]in legatura cu schimbarea numelui imi dau si eu cu parerea din propria experienta.Deci in vara trecuta mi-am schimbat numele cu a sotului deci metoda a fost urmatoarea:- actele de casatorie de aici trebuie transcrise in engleza obligatoriu si certificatul de nastere al sotului, semnatura lui ca este deacord cu schimbarea numelui toate legalizate la un notar in tara sau aici in cazul unei imputerniciri a familie sa se ocupe de toate actele.Eu fiind in romania la vremea aceia a durat foarte repede toate maxim doua saptamani am reusit toate actele sa le schimb inclusiv si buletin pasaport si am obtinut si certificatul de casatorie ,certificatul de nastere al copilului chiar si pasaport romanesc pt copil deci am si japonez pt el.Acum la cazul cu certificatul de casatorie se poate urgenta asteptarea daca te duci personal in bucuresti sa obtii procura de care ai nevoie pt legalizarea certificatului de casatorie caci numai ei te au in evidenta acolo daca nu reusesti ai de asteptat o luna maxim sa ajunga actul .Eu va zic cum au decurs actele la mine acum nu bag mana in foc ca in fiecare oras este la fel dar cred ca apropiat .pt obtinerea certificatului de nastere a copilului mi-a trebuit o adeverinta de la ambasada inainte sa plec in tara am obtinut-o si cu aceea a fost forte usor sa obtin un certificat de nastere copilului roman.Oricum toate datele de care ai nevoie ti le spune de la consulat cu un tel si te si invata toate pas cu pas de unde trebuie inceput pt a obtine cat mai repede tot ce ai nevoie.Raluca am observat ca esti din regiune apropiata stiu oraselu in care stai tu am trecut de multe ori pe acolo prin Oita chiar mai avem si ceva cunostinte in caz ca faci vre-o vizita prin Kumamoto oricand esti bine venita si in vizita pe la mine.Carmen bine ai venit printre noi eu nu prea reusesc sa scriu prea des dar sunt convinsa ca sunt multe fete care isi petrec mult timp pe aici si cred ca o sa te simti super in compania la fiecare .L-am observat si eu pe ninja cel vestit printre noi se pare ca tare suparat este pe fetele ce sunt casatorite aici dar eu una nu ma simt prost deloc cu replicele lui deci cred ca fiecare este liber sa vorbeasca ce vrea in limita bunului simt.Sa nu imi sariti in cap dar adevarul ce il cunosc din propria experienta mai mult din jumatate din romancile din japonia sunt casatorite la interes deci nu e neaparat vorba de noi de pe forum dar stiu un caz care ma dat peste cap o frumoasa fata romanca in varsta de 27 de ani sa casatorit cu un mos de 60 de ani deci ar putea sa ii fie bunel totusi si ea afirma peste tot cat de mult il iubeste dar faza mai dura ca la 1 an de casatorie a dat faliment cu firma si acum este o femeie moarta are o viata si un trai mai rau ca in tara nu vreau sa jignesc pe nimeni cu discutia la acest subiect dar cunosc peste 20 de romance de acelasi caz deci privin putin prin randul lor cele de aici de astea si suntem uneori caracterizate mai dur sau chiar uneori injosite pt greselile si halimosia lor pt banii.Deci sunt cazuri foarte multe intre romance si japonezi casatorite chiar din dragoste dar si invers de uneori chiar ma umileste pe mine prostia lor ca vorba aia ma consider romanca si imi respect tara tare greu imi pica cand le vad cum le mai arata pe drum cu degetul ca vorba aia se mai tin si de mana si numai hany in sus si hany in jos este penibila situatia .Plus injosirea lor in orice loc de aici chiar in fata mea odata o romanca a fost umilita rau poate gresesc prin felul de a gandi eu dar sincer nu le suport deloc imi cer scuze pt adevarul scris aici si cazuri ce mai stiu penibile ca ingheata apele ce fac romancele noastre dansatoare ce vin prin anumite cluburi o sa ajunga cred si prin japonia sa iti fie rusine sa zici ca esti roman din cauza unor femei fara scrupule.Eu respect persoanele in general le iau asa cum sunt cu defecte si fara ,caci nimeni nu este perfect dar ce fac unele aici nu pot accepta niciodata e prostitutie la maxim in unele baruri si chiar si sumele se afla injosire maxima pt toate cele ce sunt cinstite si care chiar iubesc japonia iubesc sotul dar uneori le vine greu sa zica da sunt romanca si ma laud, din cauza prostiei si tigancilor ce vin pe aici ca sunt slava domnului.Imi cer scuze pt unele greseli de ortografie caci nu mai am timp prea mult sa corectez .O zi buna la toata lumea si va rog nu imi sariti in cap caci este adevarata realitate si imi vine si mie greu cand aud de anumite injosiri la adresa noastra a romanilor oriunde s-ar afla ei.[pup][flo][flo][asia][japan]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wau!Pagina 5!Cred ca batem recordul! Bine ai venit Carmen.Prin ce zona locuiesti? Sa-mi dau si eu cu parerea la subiectul cu schimbatul numelui! Acum 2 ani am dus in Ro actele de la casatoria facuta aici si a trebuit sa le traduc in romaneste(traducere facuta de un traducator autorizat din Buc) si cu toate actele traduse le-am legalizat pe toate si pe cele traduse si pe cele netraduse la notariat si le-am depus la casa casatoriilor .Musai sa ai buletin.Le-am scos abia anul urmator deoarece n-am mai stat prea mult in Ro si deci asa mi-am schimbat starea civila in Ro si implicit numele.Mi-am facut si pasaport nou cu noul nume.Cand am ajuns in Jap,m-am dus la cei de la primarie sa-mi schimbe si numele din alien card si gata. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mesaj de la Administrator: Mizi sau Ozy Mesajul tau a fost sters. Ai incalcat regulamentul. Pe acest forum nu este admisa jignirea si atacul personal. Aceasta este atentionare - la urmatoarea incalcare a regulamentului iti va fi blocat accesul la acest forum. [dc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ninaM
Fetelor,schimbarea numelui se face doar in tara,dupa ce inregistrezi casatoria la primarie.Cel putin eu asa am facut.Am facut procura parintilor mei,le-am trimis actele,le-au tradus ei in tara si le-au depus la primarie.Am asteptat cam 3 luni(asta pt. ca au gresit de citeva ori)si cu certificatul de casatorie romanesc,mi-am schimbat numele.A,si nu trebuie nici o adeverinta din partea sotului.Daca mai aveti intrebari,va raspund cu placere. Hannen,am comandat si eu cataloagele de la FBS,astept sa sosesca.Tare curioasa sint!Eu vreau mai mult ceva pentru paste... Ca venii vorba de paste...voi unde petreceti?Eu anul asta am hotarit cu sotul meu sa dam o petrecere[alcool]!!!Si bine-nteles ca majoritatea vom fi romance...(hehehe) Daca nu aveti nici un plan,sinteti invitatele mele... Nina&Alex
Nina draga acum am vazut mesajul tau .Imi cer scuze .Eu vreau sa il schimb aici sa nu mai ma duc eu in tara pentru atita lucru.IAr chestia cu declaratia sotului e cam complicat.Nu ai sa vezi ca isi lasa serviciul pentru o zi doar ca sa se deplaseze in Tokyo (nu e patron si nici de 100ani ,asta pentru curiosi). DAca nu imi trebuie nici o declaratie de la sot ,e mai smplu si asa mai am de facut o procura la consulat. Mizu ai dreptate cu serviciul,toata lumea ar trebui sa aibe o ocupatie.In rest nu ma bag .Nu stiu nici ce a spus Ninja ,nici nu stiu ce se mai intimpla cu fetele din bar ,nici nu ma intereseaza .E viata lor ,de vina sunt cei care le trimit aici doar ca sa faca ei bani .IAr daca mai sunt fete maritate pentru interes e problema lor .Nu numai in JApan sunt femei sau barbati casatoriti pentru inetres .Chestiile astea nu se discuta.Viata particulara a fiecaruia e particulara si gata.Nu ne intereseaza( cred ca ma repet la infinit ,dar ce mai conteaza).IAr daca vrei un dosar de al meu ,nu inteleg la ce ti-ar folosi .IAr subiectul asta o sa ajunga probabil la "zona zostelor" daca se continua cu cearta.HAi sa facem pace ,fiecare cu inetresul lui pentru om si tara.[:-)))] Apropo bine ai venit la DC .Carmen la fel. Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...