Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Estetic OP, silicoane, Botox, frumusete la flacon


Recommended Posts

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
asta e topic cu interdictie. se fac liste pro-mutilare si n-au voie protestatarii cu pancarde? bine ca ati anuntat, nu ma mai misc din piata publica, dorm pe drapel :))) argumente? ha! uite ce substante contin cosmeticele: sodium lauryl sulfate (SLS), sodium laureth sulfate (SLES), propylene glycol, diethanolamine (DEA), cocamide DEA, lauramide DEA, fluoride, alcohol, alpha hydroxy acid (AHA), aluminum, butane, dioxin, fluorocarbons, formaldehyde, glycerin, kaolin, lanolin, mineral oil, petrolatum, propane, talc, pe langa alte sute de substante. periculoase si, unele, cancerigene. In US de pilda, ca sa vorbesc despre ce stiu, cica sunt aproape 40 de mii de incidente anuale produse de folosirea cosmeticelor si nu numai, ca ingredientele enumerate mai sus nu se gasesc doar in sampoane, lotiuni de piele, make-upuri, rujuri, parfumuri, ci si in pasta de dinti, softenersurile pentru haine. Cea mai nasoala chestie este ca fabricile producatoare de cosmetice nu pot fi controlate, cica in virtutea dreptului de a pastra secretul de fabricatie. Singura regula care functioneaza este a prospectelor si etichetelor care trebuie sa contina lista cu efecte secundare si compozitia chimica a produsului, ca la alimente, numai ca astea din urma sunt controlate de guvern, cosmeticalele nu. Nu mai stiu ce institut american de profil a depistat 900 de substante otravitoare folosite in industria cosmetica, 900 din 3.000 folosite uzual. asta da un procent de o treime aproape. suna foarte incurajator. cat de otravitoare? pai pot cauza cancer, malformatii ale fatului la gravide, afecteaza sistemul nervos central, provoaca alergii...a vazut cineva aceste micute avertizari pe fo cutie de crema sau fondation? pe eticheta de la ruj? a propos de rujuri, exista, pe de o parte, cele care contin acid, ca fara acid nu se pastreaza pe buze timp indelungat. uleiurile din compozitie ajuta doar la "intinderea" acidului in piele, nimic mai mult. cand se degradeaza, sunt si ele periculoase, ia mirositi un ruj mai vechi asa, trasneste nu alta! pute de-a dreptul. e de la uleiul de castor. pe de alta parte sunt alea facuta cu grasime animala, mai concret: cu grasimea de porc (voi stiati de caine, nu? [B)] ) de ce? pai, ca numai grasimea lui nea Guitz nu se topeste la temperatura corpului uman. de restul tipurilor de ruj, ce sa mai vorbim, alcooluri, colagenuri, silicoane... acuma, se stie ca femeile ar face orice sa arate cum nu sunt in realitate, avem precedente in istorie cand inghiteau un amestec de arsenic ca sa aiba pielea alba (otrava curata) sau cand foloseau pudra de plumb inainte de a aplica rujul(metoda fatala de asemenea). pana la urma e treaba fiecaruia. numai ca, atata vreme cat se stie de efectele astea adverse, ar fi indicata o moderatie daca nu chiar abstinenta partiala in timpul sarcinii, ca bebele n-are nici o vina totusi. si nu, nu mi-as pune silicoane si nici chirurgie estetica n-as plati pentru bust. silicoanele pentru ca sanul este destul de sensibil si asa si suntem cam toate cu risc de cancer mamar pe la menopauza incolo. iar de "ridicat" cu cutitul.. ati vazut vreodata cum arata cicatricile in ultima varianta? pai vergeturile sunt opere de arta pe langa astea. in plus, operatia nu garanteaza ca sanul nu o va lua iar la vale peste o vreme. de liposuctie ce sa mai vorbesc? pielea arata absolut oribil dupa asa ceva, eu am vazut la cineva care facuse asta la burta si fund. bleah [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ahh concita parca ai fi barbata-meu!!! numai el imi spune ca de la atitea creme o sa ma zbircesc toata la fata...[:D], ca o sa ajung o baba stafidita si ca atunci el o sa ma paraseasca fiindca nu l-am ascultat acum sa nu le mai folosesc. cu toate astea ma declar o victima a cosmeticelor, creme, rujuri farduri sint la ordinea zilei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by diana904 cu toate astea ma declar o victima a cosmeticelor, creme, rujuri farduri sint la ordinea zilei.
da' si ce? crezi ca eu nu? ia vino sa vezi cum arata baia mea, magazie nu alta. dar daca Lauraa a interzis pareri contra daca nu sunt argumentate, ce vrei, ispita a fost mai puternica. macar am dovedit ca ma sinucid in cunostinta de cauza. eu fara ruj nu pot sa respir pur si simplu. [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conchita, jos palaria! Da dom´le,asa am dorit sa fie discutia! Foarte frumos si la obiect ai scris! Apropo,Conchita, ai un stil de vorbit (scris) fff asemanator cuiva... Cat despre toate chimicalele continute,mi se face parul maciuca,bine ca nu prea folosesc farduri & Co iar creme iau din cele mai "naturale" cu putinta, fara parfum si colorant. Pe corp folosesc uleiuri naturale obtinute prin presare la rece ,de jojoba si migdale. Nici eu nu militez pt. folosirea fara cap a tot ce ne cade la mana,Doamne feri. Eu nici ruj nu folosesc dar nu din cauza compusilor ci pt. ca am buzele groase (senzuale :P ) si orice culoare ar fi,le face stridente. Dar,cum ziceam,decat sa ma uit cu ura intr-o oglinda mai bine actionez la locul cu pricina. Sa speram ca momentul respectiv o sa intarzie cat mai mult.... Laura si papusica din burtik (31+ saptamani) [img]http://skins.hotbar.com/skins/ecardsSite/ec/newbab/newbaby_humor_0418_2_prv.gif [/img]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxi
Si Chatonel, ce este DHEA-ul? [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 6 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Glandele Suprarenale secretã hormonul DHEA, care scade o datã cu acumularea Stresului de-a lungul vieþii (valoarea maximã la 20 de ani ºi ajunge la 65 ani la numai 10-20 procente din valoarea iniþialã). Cercetãrile de ultimã orã au demonstrat efectele readucerii la valoarea optimã a acestui hormon în reglarea libidoului, metabolismului, formarea masei musculare, refacerea Sistemului Imunologic, combaterea arteriosclerozei, Alzheimerului, diabetului, lupusului eritematos ºi obezitãþii; Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bis] Conchita [bis] Si eu sunt fan cosmetice si baia mea arata ca un depozit ticsit cu detoate, dar le aplic cu masura, mai ales acum ca am "o margica in burtika" - platesc drept de autor pt expresia asta e geniala. In fine sunt pro lifting si liposuctie (daca am bani imi fac si eu dupa ce imi revin dupa nastere) mai ales pe coapse si burtika. Parca as incerca si o injectzie doua pe sub ochishori cu chestie de-aia botulinica, de cand am vazut-o pe Daniela Nane la tembelizor cu o fatza de adolescenta facand reclama la greu la tratamentele de genul asta. Sunt impotriva silicoanelor la sani, fiindca sunt impotriva durerii si a riscului de cancer. Cica e foarte dureroasa etapa post operatorie (vazut emisiune pe discovery). pupici Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt pro pt tot ceea ce ne face frumosi.. sunt contra unor operatii care fac ca unele persoane sa arate oribil.. adica sani : sunt pro pt o marire usoara adica de la 0-A sa ajungi la B de ex sau pt o ridicare dar sunt contra uneia care isi pune niste implanturi astfel incat, atunci cand intra pe usa apar intai silicoanele iar la 2 minute si persoana....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...