Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Lipsa dorintei...?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
si eu m-am confruntat cu aceasta problema ,si cintindu-va mesajele am ajuns la concluzia ca e o problema hormonala .Eu initial am crezut ca e din cauza ingrasarii .Da ,se poate sa fie si asta dar si ingrasarea mea tot doin cauze hormonale s-a produs .Eu cand luam anticonceptionale parca se remedia treaba .Adica crestea dorinta anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, eu am problema asta de mai bine de doi ani, de cind am nascut-o pe Maya. Nu aveam chef si pace!!! Cind se intimpla foarte foarte rar, imi placea, ajungeam la "O" si toate cele dar ca sa intru in act nu aveam chef... Eu am 33 de ani, sintem casatoriti de 10 ani, ne-am luat din dragoste si ce sa spun inainte ieseau scintei, eram amindoi fooooarte activi... Deci de mai bine de doi ani am starea asta de indiferenta totala spre sex. Nu ma intelegeti gresit, imi iubesc sotul, familia si tot. Ca fizic el e super bine, barbat inalt si bine facut, intorc fetele capul dupa el pe strada. Deci nu asta e problema... El a fost super romantic, intelegator si rabdator... Dar eu cind ieseam seara din baie dupa ce culcam fetele de abia asteptam sa dorm si cind intram in dormitor si il vedeam ca ma asteapta in pat cu privirea aia, cu luminari aprinse, lenjerie pentru mine aleasa de el, ulei mirositor de masaj, imi venea sa o iau la fuga... Incercam sa ii gasesc o scuza care bineinteles ca nu se lega, apoi ii spuneam ca nu am chef, ma intorceam intr-o parte... De aici incepeau certurile... Eu nu intelegeam de ce nu vrea sa ma lasa in pace, el nu intelegea de ce nu am chef... Si cind i s-a terminat rabdarea, a inceput sa ma acuze ca am amant... La inceput am crezut ca e vreo gluma, dar nu era. Era ferm convins ca am amant, altfel nu isi explica indiferenta mea... Nu l-am inselat niciodata! A ajuns sa ma suspecteze de orice, ma urmarea unde ma duc, ce fac, unde sint in fiecare clipa... Apoi a ajuns sa ma urmareasca fizic sa ma "prinda" cu "amantul"... Nu vreau sa intru in detalii pentru ca asi insira pagini intregi de cite necazuri ne-au adus lipsa dorintei... Am ajuns la separare si alte probleme. Eu sint multumita in situatia asta, nu ma deranjeaza dar ma gindesc ca totusi viata trece pe linga mine fara sa ma bucur din plin de ea... Uneori ma simt imbatrinita, asi vrea sa mai simt din nou pasiunea, singele iute din vene, nerabdarea... Saptamina trecuta am fost la medicul de familie si i-am spus problema mea. Mi-a spus ca asa ceva nu e normal la virsta mea. M-a trimis sa fac o gramada de teste pentru hormoni, sa vada ce nu e in regula... I-am cerut si trimitere la psiholog sa ma uit la problema asta in toate unghiurile... Peste doua saptamini ma voi duce la rezultate, la vazut ce e de facut... Dar va spun sincer, va rog sa ma credeti ca aceasta lipsa a dorintei mi-a distrus viata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceeasi problema o am si eu...sunt maritata de 13 ani si am doi copii unul de 10 ani si altul de 10 luni. Dorinta sexuala nu prea exista...si tare mi-e sa nu atrag si eu necazuri asa cum a facut Alyssa..de aceea mai bine stau ...dar ce pacat ca nu e asa cum mi-as fi dorit sa fie...sa ma apuc pe la umblat la medici endocrinologi? Daca patesc Doamne fereste vreun dezechilibru hormonal si ma trezesc cu vreo minune? Nu-i de jucat cu hormonii... daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici: http://community.webshots.com/user/penciu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu care credeam ca sunt anormala...eu am avut pana acum numai relatii lungi de 3 ani, pana la actualul sot si suntem impreuna de 5 ani aproape. Ce am remarcat eu la mine: la inceput toate bune si frumoase, sex si pasiune cat cuprinde, iar dupa un jumate imi trecea nu mai aveam nici o tragere de inima fata de partenerul meu. Bineinteles ca am patit-o si cu sotul meu...am discutat sa vedem ce e de facut, ma gandeam sa mergem sa facem si terapie de cuplu...sincer, cred ca la femei dorinta vine din cap!!! oboseala, stressul, facturile, suncile de burta, celulita, lipsa de intimitate, un partener care nu face nimic sa trezeasca focul pasiunii, o stare proasta de sanatate, o imagine proasta despre sine, etc, toate astea duc la o lipsa totala de kef! eu m-am interesat mult pe tema asta pt ca imi dau seama ca imi strica viata lipsa de dorinta. inca o kestie: cand fac dragoste nu mai urmaresc cu tot dinadinsul sa am orgasm, daca am placere si ma simt bine suficient si sa stiti ca functioneaza. usor, usor incep lucrurile sa functioneze. inainte aveam impresia ca daca nu ai ajuns la orgasm e ceva in neregula, dar am ajuns la concluzia ca suntem oameni si nu roboti si e normal ca odata sa fie mai bine, alta data mai putin bine, viata nu e ca in film... poate daca a mers careva pe la vreun psiholog si ne poate spune mai multe... Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela, fetelor, hai sa imi dau si eu cu parerea[hopsieu]. Sunt perfect de acord cu ce a scris oana_noemi ca "dorinta vine de la cap". Eu nu am avut astfel de probleme, dar as vrea sa va impartasesc si voua niste sfaturi pe care le-am primit cu ani in urma si care mi se par utile pentru orice femeie care vrea sa aiba o casnicie si o viata sexuala implinita. In primul rand e necesar sa te evaluezi tu insati si sa privesti la propriile atitutudini. La ce te gandesti atunci cand citesti cuvantul sex ? ce imagine iti sugereaza in minte ? este ceva cald, iubitor, tandru, permis? sau este ceva dezagrebil si chiar neplacut ? suporti viata sexuala ca o datorie sau o astepti ca pe o desfatare? Apoi continua evaluarea, gandindu-te la infatisarea ta. Te accepti e tine insati asa cum esti ? sau simti ca esti neatragatoare, prea grasa, sau prea slaba, sau crezi ca nu ai sini suficient de mari, etc. O femeie care se simte frumoasa , va fi frumoasa pentru sotul ei si mult mai neinhibata in dragoste. Asa, acum dupa ce te-ai evaluat, treci la atitudini. Atitudinea ta fatza de ideea de sex mi se pare mie cea mai importanta. Daca spui ca nu poti sau nu ai dorinta, atunci chiar ca nu poti si nu ai dorinta. Din start vei fi sortita esecului. E la fel ca atunci cand spui ca nu poti sa slabesti sau sa nu iti mai rozi unghiile. In primul rand, incearca sa anticipezi sexul; daca anticipezi si incepi sa te gandesti chiar de dimineata ca vei face dragoste cu sotul tau, vei vedea ca pana seara dorinta-i gata :-) Incepe gandindu-te la sex ca la ceva placut, amintindu-ti momente si senzatii placute din trecut si o sa vezi ca aceste ganduri te vor ajuta foarte mult. Apoi concentrarea este la fel de importanta in timp ce faceti dragoste. Noi femeile putem fi foarte usor distrase, incepem sa ne gandim la copii, la gatit, la faptul ca am uitat sa scoatem carnea din congelator. E nevoie ca mintea si trupul sa functioneze impreuna! Concentreaza-te asupra lucrurilor care iti sporesc dorinta si la bucuria de a face dragoste cu sotul tau. Fii activa, nu pasiva si te vei bucura si mai mult de actul iubirii. Sigur ca exista si cazuri cand esti obosita si te simti la fel de sexy ca si un ciorap vechi, atunci pur si simplu ii spui cu dragoste si delicatete "in seara asta nu pot, sunt obosita". Elena&Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim Elena pentru sfaturi. Eu am 22 ani. De cand am nascut(1 an si o luna) , foarte rar am pofta de sex, pot spune ca Aniela ....poate trece si o luna ca nu ma tenteaza, desi inainte eram foarte dornica. La mine problema e alta... Sotul meu e cam "obsedat"(mai ales dupa ce am nascut); stie( i-am spus) ca nu am chef toata ziua . Zic "obsedat" in sensul ca toata ziua ma dispera cu pipaitul(pe sani sau fund), indiferent ca fac de mancare sau spal haine....ohhh sau fac baie(am inceput sa ma feresc a face baie cand e acasa, sau cel putin astept sa doarma sa pot face baie), chiar daca stau in fata calc, sau suntem in masina,chiar daca e copilul langa noi....e acelasi lucru. Pur si simplu incep sa detest acest cuvant "sex", iar cand ajungem in pat e tare nasol, intr-adevar ma gandesc numai la ceea ce-mi face zilnic...si nu numai asta, dar efectiv in 10 minute de sex eu nu mai rezist, parca as fi alergat 10km[bang] Am incercat de multe ori sa-i explic ca nimeni nu face asa ceva toata ziua si sa ma lase linistita, l-am amenintat cu divortul chiar(atunci a stat vreo 2 zile bosumflat, dar tot el a venit la mine..). Inteleg ca are numai 22 de ani, e inca un "copil"(caci atributiile de tata nu le prea ia in serios), dar efectiv nu stiu ce sa ma mai fac cu el. E groaznic sa ma feresc toata ziua, ba chiar sa-mi consum lacrimile pt asa ceva(care in mod normal nu ar trebui sa existe). E careva intr-o situatie similara? Poate imi dati un sfat please [pup]va pupacesc Dana&bb Andy(1 an)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis acest subiect cu o oarecare jena. Credeam ca mi se intampla numai mie. Si la mine s-a intamplat ca la inceputul unei relatii sa nu ne putem desparti unul de altul nici o clipa, sa facem dragoste zilnic, iar eu sa-mi doresc acest lucru.Actuala situatie dureaza de aproape 2 ani si nu pot sa-mi explic ce s-a intamplat. Este adevarat ca viata in acesti ani nu a fost tocmai usoara, dar imi este teama ca barbatul meu se va plictisi intr-o buna zi sa mai suporte aceasta situatie si atunci ce voi face? Sper ca intr-o buna zi sa-mi revin, dar oare nu va fi prea tarziu? Nu am fost niciodata genul de femeie care sa fie inebunita dupa sex, dar nici chiar deloc nu este bine. Oare lipsa activitatii sexuale are influente negative asupra organismului nostru?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt subiect Aniela, cum sa-ti fie jena?! Din ce in ce mai rar gasesti femei care sa-si spuna problemele fatis, fara ocolisuri, inlesnind astfel si o posibila rezolvare, de ce nu, a acestora. Uite ca ma abonez si eu la un loc pe lista, si am observat ca asta mi se intampla EXACT cum (bine!!!!) zicea Oana-Noemi. Cu orice partener, dupa un timp (n luni, ani...) parca pierea pasiunea si ca atare interesul. Poate e normal, ca oameni suntem cu totii, si deh, supusi greselii. TOT ce a spus Oana-noemi este adevarat si in cazul meu, nu are rost sa ma repet! Singura diferentza e ca eu vreau mereu sa ajung la Big "O" altfel ce rost are "deranjul"? [8D] ... si partenerii sunt de vina intr-o oarecare masura, si TIMPUL de care dispunem si care (simt eu) nu ne lasa sa ne cream o atmosfera corespunzatoare, dar si problemele, stressul (eu una ma simt de multe ori ca un arc tensionat si vai de ala care ma atinge [xx(]). Intr-un fel le invidiez pe femeile care-si pot gasi timpul si dorintza necesare pentru "quality moments" [il]. Dar nici ca o pisica in calduri (scuze de comparatie) nu mi-ar placea sa fiu...parca nici prea disponibila nu e interesant. Oricum, zic si eu ce-a zis Oana, sexul in viatza reala nu e ca in filme, cu bubuieli de peretzi si pozitii acrobatice (care oricum nu ar permite consumarea actului...). Hai ca ma afuuuuund....[8D] danat http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...