Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sefii cei din toate zilele


Recommended Posts

quote:
Originally posted by gabrielat
Nu stiu daca ma incadrez bine in subiect totusi o sa va cer parerea intr-o problema. Am in compartimentul de care raspund o colega care nu vrea sa corecteze o lucrare despre care stie ca are greseli. Incearca sa ma trateze de sus numai pentru faptul ca eu sunt mai tanara decat ea.
Imi pare rau sa iti spun asta, e posibil ca eu sa nu fi inteles corect mesajul tau, insa nu mi se pare normal sa recurgi la masuri drastice. Din nefericire si eu ma aflu mereu in pielea colegei tale, si anume sunt nevoita sa corectez lucrarile gresite ale sefei si colegilor mei. Asta ma nemultumeste profund, pentru ca sunt de parere ca seful trebuie sa supervizeze lucrarile subordonatilor si NU invers. Desi am impartasit si sefei mele aceasta nemultumire, situatia este aceeasi, in conditiile in care ea are un salariu de cel putin 3 ori mai mare decat al meu si se impauneaza constant cu o munca si rezultate care nu ii apartin. Cu toata parerea de rau dar daca nu esti bun, lasa altora locul. Acu' sper sa nu trageti in mine. Am zis :) night_elm viata-i scurta... daca nu putem s-o facem lunga, macar s-o facem lata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by night_elm
quote:
Originally posted by gabrielat
Nu stiu daca ma incadrez bine in subiect totusi o sa va cer parerea intr-o problema. Am in compartimentul de care raspund o colega care nu vrea sa corecteze o lucrare despre care stie ca are greseli. Incearca sa ma trateze de sus numai pentru faptul ca eu sunt mai tanara decat ea.
Imi pare rau sa iti spun asta, e posibil ca eu sa nu fi inteles corect mesajul tau, insa nu mi se pare normal sa recurgi la masuri drastice. Din nefericire si eu ma aflu mereu in pielea colegei tale, si anume sunt nevoita sa corectez lucrarile gresite ale sefei si colegilor mei. Asta ma nemultumeste profund, pentru ca sunt de parere ca seful trebuie sa supervizeze lucrarile subordonatilor si NU invers. Desi am impartasit si sefei mele aceasta nemultumire, situatia este aceeasi, in conditiile in care ea are un salariu de cel putin 3 ori mai mare decat al meu si se impauneaza constant cu o munca si rezultate care nu ii apartin. Cu toata parerea de rau dar daca nu esti bun, lasa altora locul. Acu' sper sa nu trageti in mine. Am zis :) night_elm viata-i scurta... daca nu putem s-o facem lunga, macar s-o facem lata
Iar eu daca ti-as fi sefa te-as concedia probabil night_elm, mai intii pentru ca nu-ti indeplinesti sarcinile de serviciu (pe care ca sefa EU tie le trasez, incluzind aceea de a corecta lucrari) si mai apoi pentru ca nu as vrea sa am in echipa pe care o conduc subordonati care sa-mi discute salariul si felul imi care imi indeplinesc eu sarcinile. Asta e treaba superiorilor mei. Din motive oarecum similare un site oarecare poate alege sa blocheze IP adress-ul unui Proxy server, numai pentru ca unul din utilizatori networkului care foloseste proxy serverul respectiv, aduce dauna site-ului. E o lege de protectie pe care mai toate forumurile o au. Ba mai exista si aceea in care o intreaga familie de IP adress-uri poate fi blocata pentru a se proteja de de un anumit troublemaker. Chiar daca asta inseamna ca va bloca useri "pasnici". Deci mare atentie si discretie de acum inainte, Andrada Moderator L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada Imi este oarecum neclar mesajul tau... Cel putin a doua parte a lui Cat despre prima, nu simt nevoia sa vin cu explicatii suplimentare doar ca, in locul sefei mele, sigur nu m-ai concedia. night_elm viata-i scurta... daca nu putem s-o facem lunga, macar s-o facem lata
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur nu trebuie sa-i iubim ci doar sa-i respectam profesional. Cand ai o situatie defacutr si sta langfa tine poti sa-i spui frumos ca nu poti concentra. Un bun manager nu trebuie sa stea langa subaltern cand isi face treaba. Probabil ca nu delega foarte bine responsabilitatile. Dar tu spune-i deschis ca nu te poti concentra si o sa inteleaga. Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Si eu am o sefa foarte buna, a stiut sa intre in inima noastra si a stiut sa fie si buna si rea (atunci cand a fost cazul) si in plus ne sustine si in fata altor departamente. Am si eu colege care au considerat la inceputuri (poate intr-o mica masura inca mai considera) ca vechimea in firma sau in munca confera o anumita autoritate. Cu toate astea sefa mea, care are o varsta si o vechime mai mica, a reusit sa ne apropie si sa isi impuna un anumit respect si nu numai de sef ci si ca prieten. Deseori discutam cu ea ca intre prieteni. Dar referitor la ce s-a mai discutat pe aici, cred ca seful e pus acolo cu niste raspunderi si pe baza unor calitati (atunci cand recrutarea este corect facuta, si nu pe pile). In cazul meu sefa mea a fost corect recrutata. Sa ne punem in locul lor, al sefilor, ce ar insemna ca subalternii sa puna mereu in discutie sarcinile trasate. Ar consuma mai multa energie decat daca le-ar indeplini si apoi, aceste sarcini nu sunt puse chiar de capul sefului, au un scop, chiar daca poate la inceput subalternul nu le intelege, pana la urma o va face. Consider ca, la randul meu, am invatat de la ea sa fiu si eu o sefa "buna" pentru subalternii mei (cel putin asa sper) feed-back-ul e pozitiv, pana acum. Conteaza mult apropierea de subalterni, chiar si atunci cand ei gresesc, trebuie sa fie analizate greselile impreuna cu ei si sa se ia masuri sa nu mai fie repetate. Rareori se aseaza in spatele meu cand fac o situatie, dar si atunci nu o face pentru mult timp. Seful nu trebuie sa fie neaparat foarte bun profesional, cred ca trebuie sa stie principalul din fiecare activitate a subalternilor, si apoi, nu poate sa supervizieze chiar totul, in orice relatie si deci si in acest tip trebuie sa existe si incredere. Ce ar inseamna sa stea seful sa verifice tot ce fac subalternii, s-ar transforma intr-un "negrisor". In schimb trebuie sa fie un bun "manager". Totusi de cele mai multe ori seful este avansat din randul celor care au fost o data subalterni, deci cam are cunostinte. M-am intins cam mult, sper sa nu fi suparat pe nimeni, oricum ma consider o norocoasa si o sa inchei prin a-mi exprima toata admiratia pentru sefa mea, sa ii dea Dumnezeu sanatate si sa pot sa lucrez cu ea multi ani de acum incolo. Va urez si voua asemenea, daca nu aveti deja. Tina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Traiasca Sefii!!!! Ca noi oricum am trait, si o mai facem inca in Ro. destul. Pe cand si o statuie? Dar multi-sef-corp-fatza-gandire creatoare.... Ca de atitudine constructiva suntem satui; ne trebuie una "CREATOARE" . LA Multe Sefe!!!!! Un slujbas aproape model...dar slujbassssssst!!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri fetele! night_elm am ajuns unde sunt nu pe baza de pile ci pe baza pregatirii profesionale. Si am avansat - pe baza de concurs - din cadrul subalternilor cum spunea cineva aici. Din moment ce sefii mei ma apreciaza si tin cont de parerea mea ma consider bine pregatita si daca am dreptate in ceva merg pana in panzele albe. gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
ghinionul meu este ca am doi. unul de direct si celalalt nu-mi este sef dar asa se crede. Numai ca spre ghinionul lor eu sunt un capricorn incapatanat al naibii si refuz sa le recunosc autoritatea amandurora. ani de zile am fost proasta: eu cu munca si ei cu meritele, dar acum daca mi se cere o situatie eu o duc, ca inainte o dadeam sau unuia sau altuia si tare erau mandrii cand erau laudati, dar s-a terminat. Eu cand sta in spatele meu (si chiar sta ca biroul lui este chiar in spatele meu),si am mult de lucru ii spun verde in fata ca mi se balbaie mainile pe taste si nu mai pot 'procesa' daca nu pleaca din birou, si ca daca nu pleaca nu mai fac nici o situatie. La mine merge intotdeauna asa ca nu stiu ce sa-ti spun tie. faci cum crezi. ella
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Eu am doi sefi. Sa le traiasca altora ca astia...tare lasa de dorit. Pentru ca am stat 2 ani acasa cu copilul, cand m-am dus la servici am aflat ca nu mai am post. Am fost amenintata ca asa se va intampla inca dinainte de a naste, cand eu stateam in pat cu iminenta de avort si plangeam de teama sa nu-mi pierd copilul. Ce parere aveti? Candideaza la titlul de CEL MAI INUMAN SEF? Apropos, in situatia de iminenta de avort am ajuns din cauza modului lor de purtare cu o femeie insarcinata(isterie si program si pana la ora 9 seara). Cand e vorba de sef, sa aveti mereu un ochi in ceafa precum soacrele. Asta s-a intamplat pe 3 mai, asa ca sunt tare suparata si poate (de fapt sigur) nu sunt deloc obiectiva. Dar, cum bine spunea o colega de-a mea, daca ei nu au familie, nu are nimeni. Cu drag, [pup] [mamica]Andreea & [copil] Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anreutza, chiar candideaza la cel mai inuman sef. Din punctul asta de vedere eu am avut noroc, ai mei candidau la cei mai umani sefi. Cat am fost insarcinata eram superprotejata, daca mi-era putin rau ma trimiteau acasa imediat cu masina institutiei. Imi era mie jena de cat de draguti erau incat nici nu voiam sa arat ca imi este rau. Eram doua femei insarcinate in toata institutia la vremea aia si se purtau la fel cu amandoua. gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...