Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

OARE CAND.............


Recommended Posts

Cristi si Adelina ni s-au lipit tare mult de suflet, si ne bucuram cu totii acum, cand actiunea CRISTI, inceputa de sufletistii acestui site a inceput sa capete proportii... Eu as fi vrut insa sa va intreb: -OARE CAND o sa ne putem bucura si pentru Simona, fetita care la 13 luni abia mai poate respira din cauza ca inimioara ei nu mai face fata bolii Fallot, o boala ce in multe locuri din lumea asta se opereaza fara probleme? -OARE CAND o sa ne putem bucura si pentru Teodora, micuta de 9 luni ce nici macar nu se stie de ce sufera, chinuita de probleme neurologice cumplite, pe care in tara nimeni nu i le poate diagnostica? -OARE CAND o sa ne putem bucura si pentru Ionut, baiatul care la varsta de 18 ani, cand alti tineri de varsta lui urca pe munti si clocotesc de energie, se gandeste si isi mai doreste numai sa fie inmormantat in satul bunicilor de la Valeni? -oare cand nu or sa mai moara in tara asta a noastra, pe care o iubim toti, ori de am fi inauntrul sau in afara granitelor ei, oameni ce , daca s-ar fi nascut cateva sute sau mii de km mai la drapta sau la stanga hartii, ar fi avut dreptul la viata? -oare cand or sa aiba toti copilasii din Romania dreptul la un transplant de maduva sau de inima, asa ca in orice tara civilizata, fara ca parintii si rudele lor sa mearga si sa cerseasca pe la usa ministerelor sau sa faca scrisori si apeluri DISPERATE la oameni pe care soarta, Bunul Dumnezeu sau poate numai intamplarea, i-a scutit de asa incercari? -oare cand nu o sa mai hotarasca BANUL ci CONDITIA DE OM despre a trai sau a muri??? Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mirunda,ai spus lucrurilor pe nume intr-un fel foarte clar si inteligent! Dar partea trista este ca noi,simpli oameni suntem inutili,nu putem sa shimbam cu nimic puterea lui Dumnezeu! El hotaraste cine traieste si cine nu,oamenii cu suflet bun si cu posibilitati pot ajuta intr-o oarecare masura,dar oare este de ajuns?!?!?! Eu cred ca nu mai Dumnezeu ii poate ajuta pe acei copilasi nevinovati! Sorina. "Zambeste,maine poate fi mai rau!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorina, daca puterea lui Dumnezeu hotaraste cine sa traiasca si cat, si cine sa moara, iar oamenii pot schimba asta....nu inseamna oare ca oamenii devin Dumnezei? Nu inseamna ca puterea oamenilor de multe ori invinge dorinta lui Dumnezeu? In toate cazurile de mai sus, si multe altele, daca asta e vointa lui Dumnezeu, atunci este un Dumnezeu nedrept. Ancuta & [copil] Martijn, (24.10.2003) http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, Ancuta, DUMNEZEU nu este nedrept. EL a facut cerul si pamantul si tot ce se afla pe lumea asta. El poate dispune de orice lucrare a SA asa cum dispune olarul de obiectele pe care le fabrica din lut. Exemplul asta des intalnit in Biblie mi se pare esenta raspunsului la ceea ce noi intrebam mereu daca nu e cumva o nedreptate. IISUS spune "Fericiti cei ce plang...", de unde stim noi ca nu cei ce sufera mai mult pe lumea asta (de o asa scurta durata) nu vor fi cei mai fericiti in eternitate? De unde stim ce plan are DUMNEZEU cu fiecare din noi, de unde stim ce e mai bine pentru noi intr-un fel sau altul? Eu cred ca DUMNEZEU este bun si drept, EL are raspunsul la toate intrebarile care pe noi ne depasesc, EL stie daca nu trecem prin greutati si suferinta ca sa avem parte de ceva mai bun. Cartea Iov din Biblie este foarte relevanta, cititi-o! Intr-adevar, cred ca "puterea lui Dumnezeu hotaraste cine sa traiasca si cat, si cine sa moara", iar faptul ca noi putem schimba asta nu inseamna nicidecum ca puterea noastra invinge dorinta LUI DUMNEZEU, ci doar ca prin rugaciune si credinta IL putem indupleca pe DUMNEZEU sa schimbe un destin deja prestabilit. Sunt multe exemplele din Biblie cand DUMNEZEU se razgandeste, credinta si iubirea puternica IL pot indupleca. Biblia nu e numai interesanta, dar si plina de intelepciune, cititi-o ca sa IL cunoasteti pe adevaratul DUMNEZEU. Eu am convingerea ca pentru toti acesti copii, rugaciunea noastra catre DUMNEZEU, in Numele FIULUI SAU IISUS (singurul mijlocitor intre noi si EL), facuta cu credinta ca am si primit ceea ce cerem, unitatea in credinta, mila, ajutorul si iubirea noastra vor face minuni, iar pentru ei si familiile lor va fi cum e mai bine. DOAMNE-ajuta! Cristina, [gravi] 37 sapt. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=cipstyle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...