Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Locuieste cineva in Praga?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna Ana Maria! Eu si al meu sot am locuit in Praga in anul 2000 aproape 8 luni de zile dar din cauza tergiversarii actelor de sedere ne-am mutat de acolo. Spune-mi te rog ce te intereseaza si o sa revin cu amanunte. numai bine, mari[gravi]13sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-ar interesa ceva impresii generale, eventual ceva sugestii cu privire la o zona buna pentru locuit, eventual care ar fi modul ideal de a gasi o locuinta cu chirie. Ti-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ai putea spune cate ceva. Iti multumesc din suflet. Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ana Maria si iertata-mi fie intarzierea cu care iti rapspund! Acum 4 ani cand sotul meu a aterizat in Praga a stat cred vreo luna la hotel pana cand cei de la firma la care lucra au gasit o agentie imobiliara care s-o ocupat cu gasirea unei locuinte. In 2000 am platit 500 marci agentia iar apartamentul era situat intr-o zona linistita nu chiar in centru (pana acolo faceam cam un sfert de ora cu tramvaiul) cu 2 camere mobilat pe care dadeam vreo 600 marci. Noi am fo multumiti chiar daca proprietarul statea la etajul 1 si noi la 3 si toata ziua ma spiona (ca deh doar eram romani adica rumunsko cum ne zicea el) ...problema era ca nu stia decat ceha si cateva cuvinte in germana asa ca de multe ori trebuia sa dam din maini ca sa ne intelegem cu el. Viata in general e ieftina sunt o multime de supermarketuri gen Tesco, Albert, Delvita in oras si chiar la periferie(la capatul metrourilor)iar mancarea la restaurant mi s-a parut ieftineala curata. Acuma nu stiu cum mai e cu vizele dar pt mine a fo ceva de groaza caci la sf fiecarei luni faceam naveta Praga- Bratislava iar experienta cea mai neplacuta a fost cand vamesu ceh mi-a zis ca eu trebuie sa ma intorc in Bratislava (cu inca un coleg de al sotului care nu primise viza de sedere pe un an) iar sotul sa plece linistit spre Praga... Noroc de un american ce era cu noi in masina de a sunat la firma sa roage pe cineva sa discute cu nenea care de oftica imi anulase stampila de pe pasaport. Pt american a fo cool da pt noi.... In concluzie parerea mea e ca sotul sa ceara sprijinul firmei in gasirea unei locuinte caci singurei e tare greu . Eu va urez multa bafta si sa imi zici cum te-ai acomodat! numai bine, mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc pentru informatii. Sotul meu a primit oferta si acum suntem inca in Romania asteptand sa vina permisul de munca. Am inteles intradevar ca problema destul de rea este cea a vizelor permanente. Si am inteles de asemenea ca este multr mai bine sa aplicam pentru viza permenenta la Bratislava. De aici din ROmania dureaza cam 120 de zile iar la Bratislava maxim 5 saptamani. Cu locuinta nu stiu in masura vom fi ajutati de firma, mai prost este ca pentru viza permanenta cer sa avem un contract de inchiriere. Eu sper sa o rezolvam si pe asta. Multumesc pentru informatii Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da ai dreptate in privinta depunerii actelor la Buc. Stiu ca am pierdut o multime de timp pe la ambasada si tot cautau nod in papura ca nu stiu ce acte imi mai trebuia....si cand ma gandesc cati bani am aruncat pe traducerile din ceha in romana...asa ca ne-am lasat pagubasi. Pentru sot stiu ca era mult mai simplu se rezolva la Bratislava asta daca se agita cei de la firma unde lucra sotul si trimite vreun coleg vorbitor de ceha, mai greu e cu nevasta mai ales daca nu are si ea contract de munca. Trebuie sa ai nitel nervi de otel si se rezolva. Nu stiam ca se obtine din prima rezidenta permanenta eu stiam ca pentru inceput sa da pt un an acum poate lucrurile s-au mai schimbat. Oricum dupa ce se rezolva cu viza si locuinta sunt sigura ca o sa iti placa orasul! numai bine, mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vad ca acum stai in Gerrmania. Sunt sigura ca ai obtinut mul;t mai usor viza de Germania decat ce a de Cehia. Eu tot sper ca se va rezolva mai usor pentru ca intra in UE si vor fi obligati si ei sa se adapteze la regulile din Vest. Mai amuzat este ca noi avem si rezidenta in Canada si parca a fost destul de usor sa o luam (poate ni se parte asa ca aqu trewcut ceva ani de atunci). Multumesc tare mult Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa stii ca asa a fost.... Sotul meu si-a luat viza din Praga pentru Germania ca el avea rezidenta pe un an de zile iar pe mine m-au trimis foarte frumos la Buc. A durat cred vreo 2 saptamni si am venit aici. Cert e ca nemtii daca esti familist te vor impreuna cu familia nicidecum sa iti puna tot felul de piedici... Voi cand trebuie sa fiti in Praga? Weekend placut! mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Firma la care va lucra sotul meu i-a lasat termenul liber in functie de momentul cand va obtine viza. Nu stiu in ce masura ar putea influenta ei obtinerea vizei. Deocamdata asteptam dreptul de munca dar incercam sa mai obtinem cate ceva inainte ca sa scurtam perioada pana la depunerea actelor. Mai stupid mi se pare ca cehii vor sa ai contractul de inchiriere inainte de a depune actele. Adica daca nu vor sa iti dea viza pierzi banii pe care ii dai pe casa. Ca sa nu mai spun ca ei zic ca iti dau radspunsul pentru viza in 120 de zile maxim. Deocamdata nu prea vad cum ne vom sincroniza cu cerintele lor. Chiar m-am uitat pe site-ul ministerului lor de externe si am vazut ca in principu dau viza si derpendentilor. Asa ca teoretic ar trebuie sa obtin si eu o viza. Sotul tau a luat viza pe un an din Romania sau de la Bratislava? Si tie week end placut Multam Ana Maria Succes si s-auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La inceput vreo 3 luni avea viza de turist ca si mine adica ne plimbam cu geamantanul Bratislava -Praga dupa care a aplicat pentru viza dar la Bratislava caci acolo intr-adevar a durat o luna cred pana a avut-o. La un momendat eu am plecat in Ro caci ma saturasem de drumuri si de stress si mi-a trimis un fel de invitatie de la biroul pentru straini. Sotul meu a inceput lucrul si apoi a facut formalitatile ca daca stai dupa ei ... se plictiseste si firma si renunta la contract. Noi va sfatuim sa nu tergiversati lucrurile. Cereti sprijinul firmei pt locuinta si va mutati apoi actele le faceti acolo. Pentru noi firma a angajat un avocat care a depus actele pt dreptul de munca. Insa a durat ceva pana am avut si viza respectiva, dar am stat cu viza turistica (asa era atunci) acum puteti merge fara probleme. Ideea e sa fie macar unu din voi de fata acolo ca altfel dureaza. Asa daca esti acolo si te plimbi la ambasada la Bratislava cred ca merge mai repede. Situatia cred ca s-a imbunatatit de cand nu mai avem nevoie de vize turistice si avem acorduri cu UE. O alta problema spinoasa este cu asigurarea de sanatate si cu pensia. Noi nefiind angajati de o firma din cehia ci de una britanica am avut asigurari din marea britanie valabile in toata europa. Si in caz de nevoie trebuia mers la medic la spitalul american, platit si apoi deconta asigurarea. Iar cu agentiile de locuinte nu va lasati deloc impresionati ca ei sunt ca si romanii in domeniul asta, daca te vad strain cred ca te pot jumuli de bani. Voi trebuie sa cautati si sa specificati ferm, un apartament de 300 400 euro pe luna, avand in vedere ca salariul mediu in praga e cam de 15 - 20 000 coroane nu ar trebui sa fie f greu, ca sa nu mai vorbim de sal. med. din cehia (mult mai mic ca in capitala) Bafta si sa ne auzim cu bine Mari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...