Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Furuncul


Recommended Posts

M-am pricopsit cu asa ceva cred. E mare, umflat locul si rosu(are cam 1,5 cm diametru) si un vf alb cu puroi.Nu e foarte dureros, dar stiu ca am mai avut in cls a 11 si in anul 1 de facultate unul. Sa ii pun ceapa coapta sa-l fac sa colecteze si apoi sa-l sparg singura(brrrr.stiu ce doare, si mai rau e ca mi se intoarce stomacul...) sau sa merg pe mana chirurgului? Se chinuie sa iasa mai demult, tot am dat cu propolis si a dat inapoi, dar acum vad ca e hotarat. Stiti ceva tratamente care se pot face acasa? Multmumesc mult, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns
oxacilina, 500 mg. la 6 ore, si mers la medic cit mai repede, oricum daca e furuncul (s-ar putea sa nu fie, eu am patit o data asa, si am scapat fara cutit...) nu scapi fara sa-l taie. Nu vreau sa te sperii, dar e mai bine sa ti-l taie. A, si f. important, nu incerca tu sa scoti tu puroiul sau sa-l storci!!!! se poate raspindi infectia... multa sanatate! Maruca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o si eu acum ceva timp. Am gasit aici pe forum informatii legate despre Mibazon. Este un unguent cu antibiotc foarte-foarte bun. Se gaseste doar in farmaciile veterinare. Eu am dat dimineata cu Mibazon, am acoperit cu pansamanet steril pe care l-am fixat cu leucoplast. Seara cand am ajuns acasa si am luat pansamentul a iesit tot ceea ce era acolo. Te sfatuiesc din tot sufletul sa folosesti Mibazon. Sanatate! Aurora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nitrat de argint, iti pui acolo, intreaba la farmacie cit. Eu asa am facut si am scapat fara sa ma taie si fara sa iua antibiotic. Mergi totusi la dr caci atunci cind va colecta trebuie sa traga cu o penseta tot puroiu ala. O sa vezi ca nitratul de argint face minuni. Sa fim fericite http://community.webshots.com/user/valentina611969
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un furuncul, cand eram copil si mama m-a tratat cu frunza de floare de muscata. Iei o frunza, o speli bine si o pui pe rana, pansezi locul si verifici la cateva ore. Daca e nevoie, schimbi frunza de cateva ori, pana se colecteaza si o sa iasa singur. Sper sa te ajute. La mine a functionat. Saphir si [copil] Amos Daniel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...