Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (4)


Recommended Posts

Ziua buna, fetele! Eu nu am votat ca nu am vrut, politica nu prea ma afecteaza, iar daca ar fii sa-mi placa cineva dintre politicieni este este acela pe care voi nu-l prea iubiti, Sarkozy, pentru ca este singurul care a avut curajul sa faca ceva. Bine'nteles ca nu la toata lumea comvine, dar daca am lasa deoparte interesele personale ale fiecareia dintre noi, el ce face, face bine. Eu nu pot intelege nici in ruptul capului Otilia, de ce are atata importanta cetatenia pentru tine. La voi in zona, faptul ca ai cetatenie are vreo importanta anume, reduce costul facturilor? Vinde-ne si noua pontul daca este asa, poate ne mutam toate acolo. Chatonel, te-ai distrat la cumparaturi? Ce ai vazut frumos?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si mie-mi place de Sarko, delphin, pt ca a facut ce-a facut cu circulatzia rutiera... Asa circula si conjoantu' mai prudent si nu mai imi e mie inima cat un purece pe autorute. Cumnata, care era obisnuita sa mearga cu viteza luminii, a pierdut o gramada de puncte.. mai are 2. Si acu s-a potolit si ea cu vitezomania... nu de alta, dar daca n-are masina, n-are job :D. Nu-mi place insa ca a dat legea asta cu rezidentza dupa 5 ani... putea sa mai astepte o tzâra..... Acu...asta e. Bisous, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

delphin, am facut marathon pe la toate magazinele din zona, socrela vroia o canapea de piala de ocazie, pina la urma a luat una noua, jumi-juma, piala cu pernele imbracate in tesut viu colorat, pe rosu inchis e. Frumoasa dar scumpa si putea sa o ia de la ea, din Dordogne, in mod sigur exista BUT si acolo. In fine, a plecat multumita, cu remorca plina :))) Voi ce-ati facut in week-end? Aici ploua acum de nu-ti vine sa scoti nici nasul afara!!! Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by delphin
Otilia, de ce are atata importanta cetatenia pentru tine. La voi in zona, faptul ca ai cetatenie are vreo importanta anume, reduce costul facturilor? Vinde-ne si noua pontul daca este asa, poate ne mutam toate acolo.
Poate ca ar trebui sa ne explici tu noua, delphin, de ce sari [hop] ca arsa cind auzi ca vorbim despre nationalitate! Ai vreo alergie la acest cuvint, vrei sa-l scoatem din dictionar? Poate ca pentru tine a fost totul prea simplu, ai primit tot ce vroiai pe tava si nu a avut nici un fel de importanta... Dar pentru mine nu a fost asa, stiu ce inseamna sa fii clandestin, "sans papiers", stiu ce inseamna sa nu ai nici un drept, nici de lucru, nici de locuit si nici chiar dreptul de a te plimba pe strada! Sa nu poti deschide un cont la banca (asta inseamna sa nu ai mod de plata, numai lichid), nici sa nu poti avea un abonament de telefon (portabil sau nu!) si nici sa nu ai dreptul de a conduce o masina... Poate ca nu pare mare lucru, dar daca te gindesti mai bine... sau daca treci prin asta, nu mai e la fel. Stii ce inseamna sa nu poti avea telefon, de exemplu? Pai cind ai nevoie trebuie sa iesi la un "public" si sa platesti tariful maxim ca sa vorbesti cu ai tai... sa ai grija sa-ti cumperi cartele din timp, iar de Internet si calculator nici nu poate fi vorba... Stii ce inseamna sa traiesti fara nici o asigurare medicala?... Sa fii bolnav si sa n-ai bani sa te duci la doctor si sa-ti platesti medicamente? Sa nu primesti nici o alocatie, nici un ajutor de la nimeni... Si sa te lupti cu administratia pentru a obtine macar o carte de sejour? Sa platesti avocati si sa trimiti scrisori AR peste tot, sa primesti refuz, sa faci contestatii si alte "distractii" de astea? Si nici sa nu te poti duce in tara sa-ti vezi parintii... Ei bine, eu nu am venit in Franta maritindu-ma si avind toate drepturile de la bun inceput. Eu am venit aici singura, cu o viza de turist si am hotarit ca aici vreau sa traiesc. Si dupa 2 ani de peripetii pe la prefecturi si dupa ce a trebuit sa dau mii de justificative de tot felul, traduceri legalizate etc. am obtinut o carte de sejour de numai 10 luni. In ziua aceea am plins ore in sir de bucurie si de epuizare... Iar in ziua in care am obtinut rezidenta imi venea sa ies pe strada si sa strig de bucurie (poate ca unele dintre voi cunosteti sentimentul... ;) De ce te miri ca pentru mine este important? Asa ar fi fost si pentru tine daca ar fi trebuit sa lupti pentru a avea ceea ce ai (adica nu mare lucru, doar drepturi)! Am primit si eu sfaturi de la cele care erau in avans cu actele fata de mine si mi-au prins bine (de altfel le multumesc, daca acum ma citesc). Chiar trebuie sa-ti fac un desen? Iar ironia cu costul facturilor mi se pare cel putin deplasata. Da, afla ca atunci cind ai toate actele in regula platesti facturi mai mici decit atunci cind esti clandestin (vezi exemplul cu telefonul, cu medicul, cu cecurile si pot sa-ti dau si altele dar nu-mi pot permite sa-mi irosesc timpul) Sperind ca te-am lamurit... ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cauza ca tu faci atata caz de cetatenie,Otilia draga, multe fete au plecat de pe acest forum, iar daca ai trecut prin ce ai trecut este pt. ca tu ai vrut, ai decis ca vrei sa traiesti aici, suporti consecintele, vrei un trai mai bun, lupti, nimic nu cade din cer. Fiecare dintre noi are o istorie personala, asta nu ne impiedica sa discutam, sa ne respectam, fie ca avem sau nu o cetatenie franceza."Sa traiesti fara un cont in banca", sunt atatea persoane care traiesc bine mersi si fara, in Ro tot cont in banca ai avut pe timpul lui Ceausescu.....,si hai sa nu mai discutam ca nu are rost. Nu scrie in fruntea nimanui cetatean francez sau nu, inainte de toate suntem oameni. Chatonel, si la noi ploua si este urat de ieri, insa sambata a fost mai bine, am fost la Carcassonne sa cautam un banc de musculation pt. omu si pana la urma tot de pe internet il cumparam. Ce zici, tragi o fuga pana la mine in week-end?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Delphin, nu eu fac caz, ci tu! Vad ca nu suporti acest subiect! Si totusi, inainte ca tu sa vii si sa incepi sa scrii pe acest forum noi vorbeam despre acest subiect linistite, tocmai ca sa ne ajutam intre noi. Nu te obliga nimeni sa vorbesti despre asta, dar lasa-le pe cele care sunt interesate sa vorbeasca. Nu inteleg de ce te bagi si vrei sa ne impui parerile tale?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[bruta][bruta][duel][duel] io ma declar neutra...[pace] pana trece [toanerele] si pe urma mai vedem. Pana una alta... ma gandesc la cadou pt Octaviutza... In loc s-o felicitatzi pentru cei 4 anisori , voi va disputatzi! URÂTELOR! Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea ta ca vorbeati linistite despre acest subiect! Nu vreau sa ma impun, asa cum am mai spus, multe fete au plecat de pe acest forum din acest motiv "cetatenia".Trage si tu un ochi si vezi cate eram la inceput,cate s-au prezentat in modul in care ai facut-o tu si cate suntem acum. Trage o linie si fa un calcul si vei vedea ca pe undeva pe la mijloc este adevarul. Da, ma oftica acest subiect!Cu sau fara amarata asta de cetatenie, tot romance suntem oriunde ne-am duce,inclusiv pe acest forum, ca doar acesta a fost motivul pentru care ne-am adunat aici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...