Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La France (4)


Recommended Posts

Buna ziua fetelor, eu am pierdut o gramada din conversatii si nu fiindca as avea ceva cu actele, nu sunt nici pro nici contra, eu fac parte din straini straini, barbatul meu este englez si englezii nu ma vor decit daca stau la ei o gramada de ani iar francezii poate ma vor cind s-or hotari, la 10 ani dupa ce am fost declarata rezitent presupun... ei bine eu am fugit de pe forum din cauza permisului, nici nu pot sa scriu cuvintul, eu faca scoala de 2 ani, am picat codul o data acum doi ani exact, si de atunci am fugit ca o lasha. Si in ziua de azi ma ascund de instructorul de la scoala, mi-e groaza cind barbatul meu ma intreaba unde sint cu codul, ca sa nu mai spun ca la servici toata lumea ride de mine si ma intreaba cind ii duc acasa cu masina... [q]. Nu stiu daca am pierdut pedalele de-a dreptul, daca sunt incapabila sa conduc o masina sau doar blocata de cartea asta infioratoare[bang]. Acum ca am marturisit ma simt mai bine[ups] mi-era dor de voi[:I]! FELICIA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 148
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am gasit la Auchan branza proaspata de vaci. E drept ca mai apoasa, dar pusa la scurs in tifon e OK. Am gasit-o la raionul de branzeturi (ca si cum nu era logic), dar nu la libre-service. M-am hotarat totusi sa nu fac cinestiece de Pasti. Nu de alta, dar ar trebui sa-mi iau cateva zile libere. Si nu mai am :((. Adica o sa cumpar cozonac, si o sa vopsesc ouale. Si in plus... nici n-o sa stam acasa de Pasti (mergem in vizita in tari straine). Asa ca mancare n-are sens sa-mi bat capul. Faisselle e mortala cu un pic de amande si nitica miere, sau, si mai bine, sirop de erable. Incercati si o sa va lingeti pe deshte ;) O saptamana excelenta, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci fetele ,o sa incerc!Am sa caut cind ma duc la cumparaturi,macar sa vad cum e!! Cozonac nu stiu sa fac si nu are rost sa ma apuc sa invat acum!!Deci o sa cumpar o brioche de la brutarul nostru(o face ca lumea),o sa vopsesc oua ,iar daca fac si pasca si drob ,o sa ma simt ca in Romania!!! Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Smart, condusul unei masini e o joaca de copil, roaga-l pe sot sa te-nvete cite-un pic duminica, in parcarile supermarket-urilor, asa nu ai frica, nu e nimeni pe care sa il lovesti si poti face citeva manevre. Si cartea aia nu e asa de groaznica, numai ca te-ai speriat tu rau de ea :) Bafta si nu te mai ascunde de instructor, mergi si spune-i ca iti e frica si ai sa vezi ca o sa te ia usurel, ca sa pierzi frica!!! Toulouse, la ville rose
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicia, nu-ti fie frica de permis, uite, eu stiu cazuri cind omul si-a luat permisul a opta oara ! (sper sa nu fie asa si-n cazul meu [:D]. Si eu am facut scoala in Romania, am luat 20 de ore de condus ...si atit, nu m-am dus sa dau codul si nici conducerea...Asta a fost acum 4 ani, si aveam, ca si tine, o parere foarte proasta despre mine la capitolul asta. Acum fac scoala "de musai ca de voie buna", stau la tara si nu mai vreau sa depind de barbatu-meu ca sa pot merge unde vreau...Bine, n-o sa devin probabil niciodata pilot de raliu, dar sper ca intr-un sfirsit sa am si carnetul ala...Eventual, daca ti-e asa jena de oamenii aia, schimba scoala, dar te rog, fa-ti curaj, nu e dracu asa de negru!Sint convinsa ca ai facut tu la viata ta lucruri mult mai complicate decit scoala de soferi ! Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, un tip de branza dulce se numeste "faisselle". De vaca, oaie sau capra. Eu am folosit-o cu succes intr-o placinta cu branza. Aici se pune pe paine si se presara cu sare si piper. E foarte buna. Da o cautare cu google sa vezi si poza, ca eu nu stiu s-o atasez. Succes! « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by emoison
Fetelor, am gasit cum ca ouale s-ar putea vopsi si cu colorant alimentar, aici: http://www.canadaegg.ca/francais/child/decorate.html#peindre Eu mai-mai ca as incerca...
Elena, merci beaucoup, e interesant linkul dat de tine! De abia acum m-am uitat pe el... Poate incerc si eu! [flo] ~Otilia&LaAdelita~ [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata fetele! Trecura norii si soarele aparu... Chatonel,nu am vorbit inca cu al meu sotior de ce ar vrea sa aduci, dar pt. mine niste branza de telemea, cam 1 kg(din care, fie vorba intre noi, el mananca cea mai mare parte),banuiesc ca este de oaie, daca este de vaca e si mai bine, si un borcan de dulceata de visine. Deocamdata atat, daca mai este ceva iti spun. Seminte si restul, facem aprovizionarea din Andora. Felicia,cineva foarte apropiat mie este monitor auto-ecole, daca ai ceva nelamuriri in privinta codului, orice, apeleaza si cu placere te voi ajuta.Chatonel are dreptate cu parcarile super-market-urilor, duminica, tot asa mi-am luat si eu inima in dinti sa ies pe strada. Curaj! Pt. Paste, cred ca vom face cozonac cu nuca, spun cred, pt. ca depinde de sot, el framanta, asa ca...daca are chef de framantat, avem si noi cozonaci. Pt. oua, astept un plic de vopsea din Ro, care sper sa nu ajunga dupa Paste. Cam atat, caci carne de miel, drob inclusiv, noi nu mancam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...