Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pasaport nou cetatean roman din Germania


Recommended Posts

Buna ziua, am si eu o problemuta... Eu locuiesc in germania si am un pasaport romanesc pe care am viza nelimitata de sedere. Pasaportul imi expira insa in februarie 2005 si pentru ca voi merge in tara pentru 3 saptamani la vara vreaum sa mi-l schimb acolo... e posibil... sunt pasapoartele pentru cetatenii romani stabiliti in strainatate altfel? Ca pasaportul daca-l fac aici trebuie sa merg la Bonn, costa o gramada si la urma urmei il trimit tot la suceava sa-l faca... Ar fi fost poate mai bine daca luam cetatenia germana dar mi s-a parut prea mult de umblat si eu n-am vrut sa renunt la cea romaneasca. Multumesc anticipat, Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca nu ma insel ,pasaportul pentru romanii cu domiciliul in strainatate se poate face in Romania,dar iti trebuie o gramada de acte(cam tot ceea ce iti cer la consulatul din Bonn).Singura diferenta este ca te costa mai putin in Romania,in schimb ai de stat pe la cozi!! Daca esti casatorita cu un cetatean strain ai nevoie si de transcrierea casatoriei. Poate stiu fetele din Germania mai multe!! Pupici Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, iti spun ce am aflat si eu de curand.Nu este tot ce vrei sa afli tu dar poate te ajuta. Eu sunt casatorita de curand cu cetatean neamt si inainte sa-mi schimb pasaportul (am luat numele lui) trebuie sa transcriu casatoria (care asa cum am inteles eu de pe net, ar trebui transcrisa la 6 luni de la incheierea casatoriei). Mama a aflat urmatoarele: ea cu procura de la mine depune un dosar, cu certificatul de casatorie in original (??? sper sa nu-l depuna la dosar si sa se piarda) traducerea in romana si legalizarea bineinteles. Astia cica strang dosarele si le trimit la Bucuresti si mamei i-a spus ca s-ar putea sa dureze si doua luni pana primeste dosarul inapoi. De aceea eu mi-am amanat plecarea in tara pana cand primesc dosarul asta inapoi, ptr ca oricum degeaba ma duc daca nu pot sa-mi fac pasaportul si restul de acte. Cel putin la noi in Giurgiu astea sunt informatiile primite. Daca afli tu alte noutati as fi interesata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, eu sunt de 7 ani aproape aici, si am sata aproape 2 ani cu pasaportul vechi si apoi l-am schimbat la bonn unde a trebuit sa depun si certificatul de casatorie in original si tradus de mine... acum practic trebuie sa schimb pasaportul pe care l-am primit acu 5 ani si in care sunt cu numele meu nou de familie... imi voi lua toate acteel cu mine si o sa vad ce se poate face. multumesc, cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se fac pasapoarte pt romanii cu domiciliu in strainatate in Romania,arata la fel ca cele obisnuite numai ca e trecut domiciliul in strainatate.Insa iti trebuie certificatul de casatorie transcris la oficiul starii civile din Romania.Ce a zis Crystinne e adevarat,procedura dureaza cam 2 luni,insa mama ta are nevoie de procura,pe care aici in Germania poti sa o faci numai la consulatul/ambasada romana.Eu am fost in Romania si i-am lasat mamei procura(te costa cam 700.000 si cu legalizarea copiilor si traducerilor).Iar la ridicarea certificatului de casatorie romanesc tu trebuie sa platesti 500.000 lei iar sotul 125E(nici macar nu ne-au zis asta cand am depus actele),pe care i-a platit mama. Sper ca m-am facut inteleasa...e o intreaga trambaleala[alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by 1Sanziana
Se fac pasapoarte pt romanii cu domiciliu in strainatate in Romania,arata la fel ca cele obisnuite numai ca e trecut domiciliul in strainatate.Insa iti trebuie certificatul de casatorie transcris la oficiul starii civile din Romania.Ce a zis Crystinne e adevarat,procedura dureaza cam 2 luni,insa mama ta are nevoie de procura,pe care aici in Germania poti sa o faci numai la consulatul/ambasada romana.Eu am fost in Romania si i-am lasat mamei procura(te costa cam 700.000 si cu legalizarea copiilor si traducerilor).Iar la ridicarea certificatului de casatorie romanesc tu trebuie sa platesti 500.000 lei iar sotul 125E(nici macar nu ne-au zis asta cand am depus actele),pe care i-a platit mama. Sper ca m-am facut inteleasa...e o intreaga trambaleala[alcool]
wowwww..... 125€ ???????? pai atunci cred ca as putea sa fac transcrierea casatoriei prin Consulatul de aici, parca ma costa in jur de 200 € cu totul. Adica parca nu am citit pe site aici ca ar trebui sa platesc si aici in Bonn 125€ la ridicarea certificatului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...