Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Elvetia - poftiti la o barfa, pls!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ne gindeam, cu prietenii, ca la vara sa mergem intr-o mica excursie in Elvetia. Asa ca si eu astept ca cele de acolo sa povesteasca cite ceva; oferte si preturi de cazare, mincare, etc. Pina la concediu mai trebuie sa treaca ceva vreme, dar daca o sa reusim sa mergem in Elvetia, macar sa ne facem o idee . Cu prietenie, Mirela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati raspunsul intarziat, am vazut mai tarziu subiectul. Deci, Garofitzo: Viatza in Elvetia: intrebarea e mult prea generala, nu stiu cum sa-ti raspund. Nivelul salariilor e foarte ridicat, unul dintre cele mai ridicate din Europa, salariul minim e de 3.000 CHF (2.000 euro), salariul unui informatician e cca 6-7.000 franci, (1 euro = 1,5 Franci elvetieni). Apartamentele: unul in Zürich e normal mai scump, intre 1.500-2.500 cele medii, de la 2.500 in sus cele mai luxoase. Impozitele se platesc separat (nu se scad din salarii automat ca in alte tzari), iar pentru asta faci anual declaratzie de venit, cu toate cheltuielile pe care le ai. Elvetzienii sunt mai curand conservativi, sunt retincentzi fata de straini, dar sunt foarte foarte serioshi si de incredere (exista bineinteles si exceptzii). Vorbesc dialectul lor- schweizer-deutsch, dialect care e foarte diferit de limba germana, chiar un german nativ nu intzelege ce vorbesc elvetienii. Dar ca sa nu ne repetam prea mult, privitzi si aici: http://www.desprecopii.com/info.asp?id=542 Daca va intereseaza si alte amanunte, suntem aici, cu mare drag [detectiv] Va pup si va urez un weekend minunat! Ana Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei, Am o intrebare pentru tine, ca esti in miezul problemei (adica in Elvetia)...anul trecut, la un curs despre conditiile de munca si beneficii, sisteme de pensii in Europa, am invatat ca in Elvetia nu exista salar minim. Cel putin atunci nu era in nici o lege... si mai citisem ca nu exista nici un fel de aranjament pentru femeile care muncesc si au copii, nici un fel de concediu de maternitate. Insa se discuta despre un partid care avea ceva propuneri de legi in acest sens. (partidul popular....parca?/). S-a schimbat situatia de atunci, esti la curent cu noutatile in legislatia muncii? Si sta scris pe fluturasul tau cat e salariul minim? Intreb din curiozitate profesionala, cu acelasi profesor mai am un colegiu si mi-ar place sa ii arat ca ma intereseaza materia lui si la un an dupa curs... ce mi s-a mai parut interesant la Elvetia era ca legislatia muncii (singura pe care am rasfoit-o asa, un pic) difera pe cantoane.... Imi place ca ai cuvinte asa de frumoase despre Elvetia, cred ca esti fericita acolo... o zi buna tuturor !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Iris, anul trecut dupa cate imi aduc minte, s-a dat legea conform careia salariul minim sa nu fie sub 2.700 de franci (care era la Migros- cel mai mare detailist din Elvetia). Chestia e ca nu esti obligat sa oferi salarii ca angajator sub acest prag, dar dac-o faci ai niste impozite de te termina. Asha ca e mai avantajos sa oferi omului un salariu de minimum 2.700. Despre femeile care au copii, legea e aceeashi, acum se tot duc lupte in parlament, de 8 martie au facut femeile demonstratii in diferite orashe ale elvetiei (Zürich, bern), imbracate in roshu (de furie cica), unde cereau, printre altele, un concediu de maternitate de minimum 6 luni si salarii egale cu ale barbatzilor pentru aceeashi munca. Nici in occident nu e chestia asta rezolvata, din pacate. Si partea proasta e si cu scoala, copiii vin acasa in pauza intre 11 (sau 12, in functie de orele care le au) si pana la 13.00. In perioada asta ar trebui sa fie cineva acasa sa le ofere o masa calda. De asta au mai cerut elvetziencele "Blockzeit" (scoala pana la o anumita ora, fara pauza de pranz asha de mare) pentru scoli, ca sa poata sa munceasca in liniste. Pe fluturashul de munca nu scrie salariul minim, dar la mine nici nu e cazul, salariul minim e pentru persoanele fara calificare. In Elvetia toata legislatzia difera de la canton la canton, pana si vacantzele copiilor sunt diferite, din pacate. Impozitele difera iarashi de la canton la canton si unul dintre cele mai bune cantoane din acest punct de vedere e Zug, unde impozitele sunt de exemplu doar jumatate fatza de Zürich. de asta si multe firme ishi declara sediul in Zug (chiar si firma unde lucrez eu). Ca o alta curiozitate, fiecare canton ishi stabileste religia majoritara, in functie de care se hotarasc zilele libere (sunt tot felul de sarbatori religioase). Noi locuim in Aargau si lucram amandoi in Zürich. Nu-ti spun de cate ori avem liber si Malina- fiica noastra merge la scoala, sau invers. Daca mai ai intrebari, cu toata placerea. E adevarat ca sunt fericita aici, am sigurantza care mi-a lipsit atat de mult in Romania si o familie frumoasa, multzumesc lui Dumnezeu. Pupici virtuali si un weekend minunat¨ Ana Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lorelei, Multumesc pentru raspunsul tau prompt... sper sa rezolve ceva femeile elvetiene cu concediul de maternitate... si aici in Olanda e doar de patru luni (16 saptamini de fapt), cu salariu integral. Nu cred insa sa se prelungeasca vreodata, statul nu isi poate permite asa ceva. Si aici e pauza de prinz insa e mai scurta si se poate ramane la scoala, contra unei sume modice (imi spun prietenele cu copilasi, eu nu am inca)... Intrebam de fluturas pentru ca aici e obligatoriu sa ai si salariul minim pentru virsta ta pe el, indiferent de calificare si salariu. Si tie un weekend frumos in Elvetia, sper ca macar tu ai soare, ca la noi ploua si bate vintul tare....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Iris pentru urari. Da, la noi e soare si frumos, copacii au inflorit, si pasarelele ciripesc intruna. E asha in aer un miros de primavara si de pamant reavan, ca-mi vine s-o iau la goana din birou [olala] Iris, am si eu o intrebare la tine: uite, vreau sa vin sa vad lalelele cele atat de frumoase si renumite din Olanda, si venim in Aprilie. Te rog spune-mi unde sa ne ducem, ce orashe sa vizitam si ce perioada e cea pe care ne-o recomanzi. Sotzul meu tocmai s-a intors din Olanda si mi-a facut o pofta sa vizitez Olanda de nu mai am rabdare. Imi spunea ca in Olanda, printre altele, drogurile ushoare sunt permise, pana la 2gr. Cum e exact? Intreb nu pentru ca m-ar interesa drogurile- n-am probat niciodata, doar asha, de curiozitate. Si mi-a mai povestit de felul de mancare traditzionala al olandezilor, un fel de orez cu multe multe sosuri separate (Reistafel- spunea el, nu stiu exact cum se numeste) Sa fii fericita si numai bine! Ana[pup] Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...