Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Elvetia - poftiti la o barfa, pls!


Recommended Posts

Lorelei, am auzit si eu de droguri, ca sunt permise, dar nu stiu cite grame si la ce pret... presupun ca sunt in koffieshops, si e vorba de marijuana, cred, dar amanunte nu am... nici sotul meu nu se pricepe, si nici pe prieteni nu ii stiu interesati de asa ceva. Cred ca sunt mai multi turistii cei care se folosesc de legalizarea drogurilor... Ce am incercat insa, si sunt mindra, e o sisa, in Egipt... se fumeaza dintr-o sticla, e ca si tigara, dar mai tare... eu am avut cu aroma de mere, hmmm... Daca vrei sa vezi lalelele e cel mai bine sa mergi la Keukenhof, una dintre cele mai mari gradini (sau cea mai mare) care e deschisa intre 24 martie si 16 mai.... linkul e www.keukenhof.nl Cred ca aprilie-mai e o perioada buna de vizitat Olanda, depinde ce va place, daca vreti muzee, arhitectura veche, terase faine, Amsterdam, Haga, Leiden sunt orase frumoase, daca va plac stilurile moderne in arhitectura, atunci Rotterdam.... sunt multe multe lucruri de vazut, pentru prima data in Olanda as acorda cel putin o zi Amstedam-ului si o zi Hagai (Madurodam-ul, Olanda in miniatura, merita vizitat, Curtea de la Haga)... daca veniti in Haga va invit la un capuccino pe la noi.... Rijsttafel e imprumutat de la asiatici, e foarte gustos, dar nu e mincare tipic olandeza.... olandeze sunt zuurkool, hutspot, toate pireurile de cartofi amestecati cu varza acra sau morcovi si ceapa fierte au andive, sau varza de bruxelles.. ma rog, sunt o gramada, sunt meniuri de iarna si se maninca de obicei cu carnati afumat. Tot iarna se maninca supa groasa de mazare. In rest: peste, scoici, crab, fructe de mare, se maninca cel putin o data pe saptamina... Un fel de chiftele mai mari, de obicei combinate cu cartofi si legume... mincarea de fiecare seara a olandezului obisnuit e carne/cartofi sau orez/ legume fierte si un sos....se maninca mincare calda doar seara. Nu imi vine sa ma opresc, dar al meu sot a venit de la job asa ca ma duc sa ii urez bun venit... Daca mai ai intrebari, cu tot dragul iti raspund... cu drag, din Haga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Iris, itzi multzumesc pentru detalii, e super gradina, abia astept s-o vizitam! Spune-mi te rog, tu stii pe unde e Megen (nu stiu exact cum se scrie)? e departe de keuenhof? In Megen locuieste prietenul sotzului meu si o sa-l vizitam. Si cat de mare e Olanda? UN weekend minunat cu familia ta si am sa-ti dau de stire cand venim exact. Multzi pupici virtuali Ana Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, Lorelei, Nu auzisem de Megen, dar am gasit o pagina cu informatii...http://www.megen.info/ E tare dragut... Megen e in Brabant, si ca sa vezi unde e Brabant, ai aici o harta a Olandei... http://www.kaart-europa.nl/nederland.htm Olanda e o tarisoara micuta, uite aici in comparatie cu alte tari europene http://www.yourchildlearns.com/europe_map.htm Noi locuim in Haga si suntem in mai putin de doua ore in Belgia, in trei ore in Germania si in 4 ore in Franta.... Distantele sunt foarte mici aici. Asa ca nu e o problema sa va vizitati prietenul... Keukenhof e insa mai la nord, e in apropiere de Lisse, uite aici harta http://www.keukenhof.nl In principiu nu e greu de ajuns dintr-un loc in altul, depinde cit timp aveti de gind sa stati in Olanda, citeva zile sau mai mult... Si tie un weekend placut, alaturi de cei dragi !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, itzi multzumesc foarte mult pentru informatzi, esti o dulce! Uite, acum am realizat cat de micutza Olanda, chiar mai mica decat Elvetia! Abia astept sa venim! te pup si-ti urez o zi minunata si un weekend de vis! Ana, cu multa simpatie[pup][pup][pup][pup][pup][pup] Lorelei & Family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Iris, pe 23.04 venim in Olanda. Nu cred ca ajungem la Haga, dar mi-ar fi placut teribil sa va vizitez! Poate la anu! Stam doar 3 zile si dupa cum ti-am spus, telul nr 1 este megen. Pe mine tare ma pasioneaza marea, tare-as vrea sa merg la mare. Tu ce imi recomanzi? care localitate e mai pitoreasca, mai frumoasa? Multi pupici virtuali si toate cele bune! Ana- cu multa simpatie Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei draga, Pacat ca stati doar trei zile si mai ales pacat ca nu ajungeti in Haga. La mare eu cunosc doar localitatile din jur, deci Haga, Scheveningen, Monster, Hoek van Holland... mie imi plac tare mult toate, ma intreb ce vreti voi sa vedeti. In Elvetia aveti munti frumosi, nu ii gasiti aici, insa satele la mare sunt superbe, si Amsterdam, Rotterdam, Volendam, Leiden, Haga merita sigur o vizita... daca veniti pentru cultura, neaparat Amsterdam... Daca mai ai intrebari, te ajut cit pot, cu tot dragul. o zi frumoasa !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult, Iris, foarte dragutz din partea ta :) Pacaaat, cred ca n-o sa putem veni la mare. Dar tare mi-ar fi placut. Daca insa sotzul meu e de acord, poate ne vedem [cool][cool] Ce crezi insa ca am mai putea vizita fain in regiune? (granita cu germania???) te pup si-ti urez o zi minunata! Ana Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...