Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Elvetia - poftiti la o barfa, pls!


Recommended Posts

Ana draga, Ma bucur ca mergeti in Amsterdam, e un oras superb, si acum vremea e si buna (sper sa ramana asa)... Noi avem planuri in weekend, daca as fi stiut din timp as fi tinut un locsor liber sa venim si noi in Amsterdam...daca insa ai(aveti) chef sa veniti la o cafea, sunteti bineveniti.... duminica de la amiaza nu suntem acasa, si simbata avem niste vizite, insa daca stiu din timp pe la ce ora veniti mai pot modifica orele (simbata)... Noi locuim in apropiere de soseaua principala dintre Haga si Amsterdam. Da-mi de stire daca aveti timp/chef, oricum iti doresc un weekend de milioane !!!!!! numai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc, Iris si abia astept sa fiu acolo! Nu cred ca o sa avem timp sa va vizitam- venim cu inca o pereche care locuieste in Olanda si ar fi prea complicat. Dar mi-ar place sa iti trimit un sms din Amsterdam cu primele impresii [olala] Asha ma bucur!!! Daca ai timp si chef, trimite-mi scurt un sms, asha o sa am numarul tau (numarul meu ti-l trimit pe privat). Ai idee cum o sa fie vremea in weekend? Ma bucur ca un copil ! Te pup si-ti urez un weekend minunat! Ana[pup][pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La vara venim in concediu in Elvetia(Oberwald) ... am gasit un apart f ieftin(mai ieftin ca in Romania); daca se poate sa ma ajutati cu cateva informatii: as vrea sa stiu care sunt preturile la mancare(lapte, paine, carne etc) si care e cursul cu euro ca sa fac comparatia;am gasit ca 1 CHf= 0.65 euro. E corect? Cum e vremea dupa 15 august pe acolo? pe internet nu prea gasesc mai nimic despre Oberwald...cateva poze si gata ;si totul in germana.Eu nu vorbesc germana.(doar sotul meu si el nu e ahtiat a se uita dupa vacante).Heremence e prin apropiere?caci pe harta nici nu exista. Multumesc anticipat, Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ancade
La vara venim in concediu in Elvetia(Oberwald) ... am gasit un apart f ieftin(mai ieftin ca in Romania); daca se poate sa ma ajutati cu cateva informatii: as vrea sa stiu care sunt preturile la mancare(lapte, paine, carne etc) si care e cursul cu euro ca sa fac comparatia;am gasit ca 1 CHf= 0.65 euro. E corect? Cum e vremea dupa 15 august pe acolo? pe internet nu prea gasesc mai nimic despre Oberwald...cateva poze si gata ;si totul in germana.Eu nu vorbesc germana.(doar sotul meu si el nu e ahtiat a se uita dupa vacante).Heremence e prin apropiere?caci pe harta nici nu exista. Multumesc anticipat, Anca
Buna Anca Despre Oberwald nu stiu prea multe fiindca nu am fost acolo.[:o)] Stiu doar ca e in cantonul Valais. Dar mai multe aici: http://www.oberwald.ch/ http://www.matterhornstate.com/e/resorts/oberwald.html Mie nu mi se par preturile mari la mancare. Insa trebuie sa stii si de unde sa iei (sunt cateva magazine cu adaosuri mai mici) si cand sa cumperi (cand sunt reduceri: scrie Aktion!). Asadar preturile variaza putin. Pe scurt, lapte: 1L/1,25CHF la magazinele tip Migros si 0.90CHF la Denner. Paine mica: 0,90 CHF/bucata. Carnea de porc in jur de 25CHF/kg... dar o poti gasi si la 31CHF si la 20CHF depinde de carne, un iaurt in jur de 0,70 CHF, cascavalul in jur de 13 CHF/Kg... Fa tu tranzactia in Euro. In general bauturile le poti cumpara -la pretul cel mai bun- de la Denner. Despre vreme si ce te mai intereseaza, aici: http://int.myswitzerland.com/en/weather.cfm Aaa.. Hèremence nu e prin apropiere (mai la sud de Sion). Intre cele doua localitati sunt 101 km. Iti mai scriu amanunte daca imi amintesc ceva.. acum am fugit la fiica-mea. ~~Adela&Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela, Multumesc mult pt raspunsul asa rapid.Orice alte informatii sunt binevenite;site-urile pe care mi le-ai dat le gasisem si eu insa nu contin prea multe informatii utile pt noi , familisti ,cu un copil de aproape 3 ani.Oricum sper sa avem vreme buna si sa fie si ceva locuri in care sa-l distram pe cel mic(locuri de joaca, piscine etc). Toate cele bune din Olanda,
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, Anca, uite ca acum vad si eu subiectul si ma grabesc sa-ti raspund: 1 euro = 1,54 Franci elvetieni. Pretzurile le pot compara ushor cu pretzurile din olanda- doar abia m-am intors de la voi [:D] Deci, mare diferenta nu e. In Elvetia e ushor mai scump si unde ai putea sa te aprovizionezi, ti-a raspuns foarte bine Adela, mai mult de-atat nu stiu nici eu ce sa-ti spun. In privinta Oberwald-ului nu stiu ce sa-ti mai spun, dar am putea sa-ti mai dam niste indicii suplimentare. Spune-ne doar: cum ajungi aici? - adica mai bine spus: aveti masina la dispozitie? cat timp stati? in felul asta putem sa-ti mai dam niste idei- cam ce-ar fi de vizitat. Toate cele bune si de pe acum - vacanta frumoasa [pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin la pagina pe care ti-a dat-o Adela cu o mica traducere: posibilitati nenumerate de drumetzii montane, drumuri pentru biciclete (le stii din Olanda, doar ca sunt drumuri abrupte), mai multe vite decat cereale, case pictate si poteci pitoresti. In iarna se poate schia. Multi pupici Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lorelei , mersi mult.Drumetiile cu bicicleta nu ma intereseaza pt ca nu stiu sa merg pe bicicleta(din pacate).Si nici mari drumetii nu vom face pt ca Vladimir(va face 3 ani in august) nu merge mult singur pe jos.Doar as vrea sa aflu si nu prea gasesc pe internet daca sunt prin imprejurimi lacuri (cu posibilitati de a face plaja/baie), locuri de joaca , piscina.Noi(daca totul decurge ok) vom veni cu masina pe 15 august si stam pana pe 25 august.Pe 21 aug Vlad face 3 ani asa ca il vom sarbatori acolo.Tot zice el de pe acum ca vrea la munte.Oricum cred ca trebuie sa cumparam o harta cu Elvetia(sotului meu nu-i place pe autostrada si va vea sa ia probabil sosele mai micute si abia circulate...asa face si in Ungaria si Romania). Ai idee cam cum e vremea prin august(in general);ploua, frig sau soare? DAca iti mai vin idei astept orice informatii;Am gasit alceva interesant in zona: Furka steam train, dar Vlad nu va sta atatea ore in tren sa priveasca peisaje. Mersi, Anca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre locuri prin apropiere??... Hm... Grindelwald, Interlaken, Brienz... vei gasi peisaje superbe. Mie mi-au placut teribil localitatile acestea. Si poate ajungi si la Zermatt sa vezi mandria nationala, varful Materrhorn! Imi vine in minte Melide (la 124 km) cu swissminiatur. (si pentru copii) Uite: http://www.swissminiatur.ch/ie/index.asp ~~Adela&Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, si eu o sa vin de miercuri pina duminca sapt. viitoare la Zurich. Im puteti spune si mie cam ce ar fi interesant de vazut (dat find ca sunt si cu un copil de 4 ani.deci, muzeele ies din calcul) in Zurich si imprejerimi?? Am inteles de cascada Rihnului..........pe mine m-ar mai tenta o excursie pe Insula Mainau...ce alte idei mai aveti??? Multumesc si WE placut! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...