Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Elvetia - poftiti la o barfa, pls!


Recommended Posts

Cu vaporul pe lacul Zürich. O vizita la gradina Zoo in Zürich, unde mai nou au amenajat o minijungla superba. Daca va duceti la cascada Rhinului, neaparat si la Conyland pentru ala micu, e fantastic: dresura de delfini, de foci, de pinguini, papagali, morse, un tobogan imens, calarit pe caiutzi si alte multe minunatzii care o sa-l incante pe puiutz. [pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 63
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Merci mult Lorelei. e vorba de o fetitza:-)) dar sigur o sa o incinte, ca-i plac tare mult animalele, iar daca poate calari un ponei e si mai fericita! Daca iti mai vin idei, le astept. In Zurich imi ajunge o zi?? Ca as vrea sa vad si prin imprejurimi cite ceva????........... Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cascada Rhinului e cam la o ora jumate cu mashina de zürich, asha ca o zi e cam putzintel. Dar eu te sfatuiesc sa te axezi pe cateva puncte nu prea indepartate unul de altul, altfel o sa fie stresant si pentru voi si pentru printesa voastra. Stai sa ma mai gandesc: Luzern: Löwendenkmal (statuia leului) - e impresionanta si are langa ea si Spiegellabirint (labirintul de oglinzi) care e foarte haios pentru copii. Luzernul in general e un orash superb, ar mai fi de vizitat (neaparat) cladirea KKL- care are cea mai buna acustica din europa (e si cea mai noua, are doar 2 ani) si e proiectata de 7 arhitecti. Unul dintre ei este roman.[jamaica] In apropiere de Adela (in centrul elvetiei) (o gasesti probabil maine pe forum), este Alpamare, renumitul parc de distractie pentru copii: tot felul de tobogane in apa, un bazin cu valuri, cinematograf seara pe care-l urmaresti din bazin, unul dintre bazine e afara si daca te bagi cu capul sub apa auzi muzica de relaxare, dotat bineinteles cu toate conditiile. Nu mai stiu, dar stai sa vina si Adela si o sa-ti mai dea ea o multzime de idei. Cu placere, Ralu, si vacanta cat mai placuta [pup] Salvati un inger: www.casa-romanilor.ch/teodora.htm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow ce de idei... cred ca nu mi-ar ajunge o luna......... O zi o sa o stam clar in Zurich, apoi, nu stiu exact.......amica mea zicea ceva de Luzern, ca acolo ea nu a fost si ar vrea sa mergem undeva unde nu a ajuns nici ea...... Nu stiu daca vom avea masina, iar cu trenul, e posibil sa fie destul de dificil de ajuns......... O astept si pe Adela cu idei:-) Mercic ,mult si pupici! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Ralu Wow, lorelei ti-a spus aproape tot :)) Si cu ocazia asta am aflat si eu de o multime de lucruri despre care nu stiam. Hm... ce-ar mai fi! Subscriu pentru Luzern: e fantastic orasul... si eu am sa-ti spun de imprejurimile Luzernului. La Bürgenstock, liftul Hammetschwand (o cabina pe marginea muntelui din care poti vedea peisaje superbe): http://www.buergenstock.ch/Def_lift.htm Si inca niste imagini ca sa prinzi gust: http://www.luzern.org/001zch_020306_de.htm http://www.kratronic.com/pic/buergenstock/ Tot pe langa Luzern ar fi la muntele Pilatus (urci cu telecabina) si poti sa cobori cu trenul cu cremaliera: http://www.pilatus.ch/ La jumatatea traseului este un popas in care este un loc de joaca(nu deosebit)... Cei care aveau copii nu urcau chiar pana in varf, se opreau acolo.... Sau la Rigi este tren cu cremaliera (aici nu am fost si prea multe nu stiu): http://www.luzern.org/001zch_020304_de.htm Si daca tot ajungi la Alpamare din localitatea Pfäffikon, despre care iti spunea Lorelei, trage o fuga si la Einsiedeln sa vezi Manastirea Benedictina. Este superba!!!! Eu am fost recent si am ramas impresionata. Si cum se incalzeste mai merg o data sa iau apa de la Madonna Neagra cica e buna de leac :)))) Cam asta ar fi... Si ma mai gandesc. ~~Adela&Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult de tot pt inf. O sa le printez:-) si sa vad daca amica mea poate sa inchirieze o masina mai mare ca sa avem mobilitate:-) Oricum, sper sa reusesc sa vad ceva din ce mi-ati recomandat si am sa va spun la intoarcere, impresiile mele! Acum fug la o onomastica cu pitica, dar la intoarcere o sa ma uit pe link-urile date de voi! Pupici si WE placut! Ralu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna, am fost in Elvetia si mi-a placut, desi totul mi s-a parut cel putin la dublu fata de Germania. Am facut o excursie pe lacul Luzern, apoi am urcat pe Pilatus. F. frumos!!! Am vizitat putin Luzern-ul: Löwedenkmal, KKL, podul de flori......nu si Spigellabirint ca se inchisese. Am fost si la Rheinfall:-) Apoi in Zurich..........am vazut niste biserici, gradina botanica.....centrul.....Am facut o plimbare cu vaporul pe lacul Zurich..... Nu am ajuns la ZOO si la Alpamare (motive de vreme, dar si de bani). De ex. in Frankfurt vizitarea gradiei ZOO e max. 8 euro (in prima simbata din luna e 6 euro). in Zurich era 22 Franci = 11 Euro. Pe un brezel am dat 4,2 franci, deci vreo 2,1 euro,......aici e 60 centi.........Sau un bratwurst 7 franci (aici e 1,6 euro)...... Excursia de care vorbeam la Lorenz a fost 79 fraci, la care daca mai pui si drmul Zurich-Lorenz inca 40........ Nu zic ca nu a meritat, dar.......cam scumput:-( Ralu PS ma gindeam o clipa ca poate nu am stiut eu de unde sa cumpar, dar nu am fost singura, iar amicii mei sunt de citeva luni bune in Zurich........cred ca ei cam stiau de unde sa cumpere.....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by helbi
Buna, am fost in Elvetia si mi-a placut, desi totul mi s-a parut cel putin la dublu fata de Germania. Am facut o excursie pe lacul Luzern, apoi am urcat pe Pilatus. F. frumos!!! Am vizitat putin Luzern-ul: Löwedenkmal, KKL, podul de flori......nu si Spigellabirint ca se inchisese. Am fost si la Rheinfall:-) Apoi in Zurich Ralu
Gata? ai si fost? Vrem pozeeeee [foto] [wow] dar la ce anume te referi cu totul dublu? [:D] ~~Adela &[zana]Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...