Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Comentarii. de acord?/ impotriva?.


Recommended Posts

eu as fi plecat! sunt si aici (pe forum) studenti care la 18 ani si-au incercat norocul in alte tari si acuma invata cu succes pe la univ. straine. Daca acuma as avea 18 ani asa as face si eu. O singura rezerva am : cum ma mai intalneam eu cu ubitu' meu? ca noi ne stim din facultate...??:) Nu il am pe Sisif in mine, nu am decat o sg viata si daca din cand in cand ma gandesc ca "ce se intampla daca plecam toti", alung repede acest gand si in vad de viata mea. Sunt de acord ca cretinismul e peste tot, sunt uscaturile din padure, insa pe mine cel mai atre si mai tare ma deranjeaza sistemul sanitar din Ro si pe acesta nu m-am simti in stare sa-l imbunatatesc, asa ca... am plecat.[fuga] Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pentru ca e numai o bucatica dintr-un articol, nu stiu exact la ce se referea articolul, dar intrebarea (a doua parte – incotro ai apuca-o?) mi se pare ca vrea sa te indrume spre raspuns. Sau poate intrebarea se refera la in ce directie (nu geografica) ai apuca-o. Daca as avea 18 ani si mintea de acum, ce as schimba, ce as pastra? N-am sa stiu niciodata cum s-ar fi petrecut lucrurile daca as fi ales altfel la multele rascruci de drumuri pe care viata mi le-a oferit. Alegerea pe care am facut-o de fiecare data (chiar si la 18 ani) a fost cea mai buna atunci, in conditiile de atunci. Nu regret nici una din alegerile, deciziile mele, ar fi inutil. Nu cred ca as regreta nici daca as fi ales sa raman in tara, dar n-am de unde sa stiu. "Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns." Lucian Blaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dau dreptate articolului, din pacate [:(][:(][:(]. Traim intr-o tare care promoveaza mai ales, incultura si prostul gust. Daca este normal ca o "cearta" intre doi manelisti (oameni pentru care calificativul de "submediocru" suna ca un compliment) este un eveniment national si se face o intrega tevatura pe toate posturile si pe prima pagina a ziarelor pentru un concurs la care cistigi bani numai daca esti cit mai desantat, atunci oricine are alta scara de valori n-ar trebui sa se complaca. Asta in principiu, pentru ca eu, iata, sunt inca aici, din motive care tin de o resemnare care m-a cuprins si care m-a impiedicat sa fac pasul decisiv. Acum, la virstele pe care le avem eu si sotzul, este din ce in ce mai greu Anamaria si Andrei (28.04.2002)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Anamaria-Livia
Dau dreptate articolului, din pacate [:(][:(][:(]. Traim intr-o tare care promoveaza mai ales, incultura si prostul gust. Daca este normal ca o "cearta" intre doi manelisti (oameni pentru care calificativul de "submediocru" suna ca un compliment) este un eveniment national si se face o intrega tevatura pe toate posturile si pe prima pagina a ziarelor pentru un concurs la care cistigi bani numai daca esti cit mai desantat, atunci oricine are alta scara de valori n-ar trebui sa se complaca. Anamaria si Andrei (28.04.2002)
draga Ana, daca ai impresia ca lucrurile astea se petrec numai in Ro, nu ai de ce sa iti para rau ca nu ai plecat tin sa mentionez ca prin interventia de mai sus nu m-am exprimat pentru a ramane sau pentru a emigra D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

foarte interesant subiect andrada. eu nu as pleca acum si nici la 18 ani nu as fi plecat. am vazut cam toata europa, am locuit cateva luni in marea britanie. nu pot sa spun ca lucrurile nu sunt diferite in vestul europei. sunt foarte diferite - nivel de trai, mentalitati, relatia cu autoritatile, drepturile cetateanului, toate sunt la un nivel la care romania nu va ajunge probabil nici in urmatorii 50 de ani. dar pe de alta parte depinde de om, de prioritatile de viata ale fiecaruia. poate mi-ar fi mai usor in alta parte, as castiga mai multi bani, as avea o casa mai frumoasa, o masina mai buna, mi-as face concediul intr-o insula exotica. dar cu ce mi-ar fi mai bine daca m-as simti straina intr-o tara de straini? eu una nu as putea trai in alta parte decat in cultura mea, in tara unde imi am radacinile. stiu ca o sa ma intrebe multa lume care cultura... ea exista si va continua sa existe. eu una nu cred in faptul ca televiziunea sau radio-ul au fost sau vor fi vreodata surse de cultura. si mai cred ca fiecare isi construieste propriul univers pentru el si familia lui, in care televiziunea (cu manelele, bigbrotherurile si filmele asa-zise de actiune) poate avea sau nu un rol principal. personal, nu petrec mai mult de o ora in fata televizorului si sper ca puiul din burtica sa faca la fel cand va fi mare [:D]. asa ca dragii mei, ca o concluzie va spun ca prefer sa traiesc in tara mea, sa merg la un teatru unde actorii vorbesc limba mea, sa imi stiu familia si prietenii aproape, sa fiu roman in romania. dar este adevarat ca daca ar castiga cv tudor alegerile, m-as gandi de doua ori inainte sa raman aici [:D] [pup] marcela [gravi] si margeluta din burtica - DPN 5 septembrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu mintea de acum...la optsprezece ani... cred as fi foarte trista. La optsprezece ani visam cu ochii larg deschisi cum voi schimba eu lumea, nu doar tarisoara mea. Acum nu mai vad lucrurile in alb si negru si am inteles ca lumea nu se schimba prin rasturnari spectaculoase.. era o vorba a unui popor... ceva de genul ca furtunile duc la fund aurul si scot la suprafata...lucrurile fara continut (pt a evita limbajul colorat:):)). Nu-mi plac raspunsurile simple, nu mi-as condamna niciodata tara, dar probabil ca as alege acelasi drum, dar cu mult mai putine iluzii. Si as incerca sa ma deschid mai mult spre cei dragi. Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, n-as pleca. Daca vrei intr-adevar sa te realizezi,sa ai o viata buna si sa traiesti bine, poti si aici la tine in tara sa faci asta. Multi spun ca vor, dar nu merge, ca e de vina statul. Dar nu este asa. Vrei sa traiesti bine, lucreaza si sambata si duminica, trezestete dimineata devreme si culca-te tarziu, atunci vei vedea rezultatul. Va spun din propria experienta, adica de fapt a sotului meu, care se zbate din toate fortele lui, ca noua sa ne mearga bine, si sa avem cam tot ce dorim. Si intr-adevar a reusit. La tv se uita doar sa vada stirile si atat, nu-si petrece serile cu o bere in mana in fata televizorului uitandu-se la meci de fotbal. Sa se uite altii, si pe urma sa se planga ca n-au dupa ce bea apa. Inca ceva, multi pleaca din tara, ce sa faca, sa culeaga capsunele, ori sa spele wc-urile/vasele/podelele.Da, poate in alta tara munca asta se plateste mai bine decat in Romania. Parerea personala. alina si bb Alex(22.11.2003) http://community.webshots.com/user/alinkava
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca e vorba numai despre "a pleca din Ro, sau nu", eu, nu, nu as pleca. Dar, probabil, as evita alte greseli facute. Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

depinde.......hmmmmmmm.............daca ar fi sa plec in necunoscut fara nimic asigurat.NU in nic un caz nu as fi plecat, dar daca aveam cum sa incep cu ceva, cu o siguranta atunci raspunsul este DA as fi plecat. Ne intrebi cu mintea de la 18 ani sau cu cea de acum........? Andreea / mamica lui theo si a lui florin http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

… si eu, la 18 ani, ii vedeam pe toti buni si frumosi si refuzam cu incapatanare sa vad tristetea si neajunsurile si partea aceea de “asa de greu” incat te poate indoi de la mijloc, te rupe, daca nu esti atent incotro iti canalizezi energia, daca nu stii exact ce vrei si daca sperantele tale sunt construite astfel incat sansa lor de a deveni realitate este infima… Timpurile sunt cum sunt si este nevoie sa fim puternici, hotarati, optimisti, fara ca “a fi puternic” sa insemne lipsit de sensibilitate, fara ca asta sa impiedice cu ceva coltisorul acela “un pic romantic” pe care il aducem cu noi, in timp, chiar daca il lasam sa se rasfete destul de rar printre noi, fiindca de multe ori nu mai avem timp. As minti spunand ca m-am resemnat vreodata. Poate ca am incetinit putin pasii, asta da, insa de renuntat nu :)Ce rost ar avea sa aduc aici micile/marile nemultumiri ce au trecut, tropaind sau cu pasi de pisica, prin existenta mea? Nu am renuntat niciodata si asta a prins tare bine. ……………………… Mie mi-a placut articolul, cu tot adevarul pe care il aduce si cu tot acel “uf!” care se simte printre randuri. :)Eu sunt inca aici, dar intotdeauna mi-am mai dorit un “ceva”.Un nou pe care nu il stiu inca, dar dupa care tanjesc si pe care sunt gata sa il incerc, chiar daca nu mai am 18 ani ci aproape inca o data pe atat:). La 18 ani eram inca foarte legata de familie si tineam ca la ochii din cap la “clanul” nostru. Ii iubesc la fel de mult, insa anii au luat de langa mine, pentru totdeauna, o parte din cei dragi si incet-incet am ajuns la concluzia ca trebuie sa fac mai multe pentru mine, mai multe pentru ei… ……………. Subiectul aduce o intrebare cu tenta generala si de asta, am sa raspund simplu, ca desi iubesc locurile unde m-am nascut, desi astept cu infrigurare fiecare primavara si sunt innebunita de fericire cand infloresc magnoliile, desi mi-e draga limba pe care o vorbesc si iubesc traditiile, am hotarat sa plec, fara ca asta sa ma impiedice sa fiu in continuare optimista, fara ca asta sa insemne ca n-am sa-mi car dupa mine chitara mea si tolba de cantece romanesti, fara ca asta sa insemne ca am sa regret sau ca are sa imi fie vreodata rusine sa spun de unde vin. Plec cu fruntea sus si am ma pot intoarce aici de fiecare data in acelasi fel. Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...