Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Comentarii. de acord?/ impotriva?.


Recommended Posts

Eu am plecat la 19 ani, deci intirziere de 1 an... Am plecat in 1990, deci acum 14 ani. Am stiut intotdeauna ce vreau si asa ca mi-am luat bunica de mina si am emigrat in Canada. Bunica avea pe atunci 75 de ani si inca mai traieste si e ca o floare. Merge la doctor la control la fiecare citeva luni, merge la coafor sa-si faca parul, se ingrijeste... Are o pensie a ei cu toate ca nu a lucrat aici deloc si merge in vizita in Romania aproape in fiecare an. Nu am sa regret niciodata ca am plecat si spun cu acceasi mindrie " I am Canadian" la fel ca si " sunt Romanca" sau "sunt Tataroaica"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
EU nu as pleca .......locul meu e aici, casa mea e aici, aici am tot ce imi doresc...ma refer la familie, prieteni...probabil as duce-o mai bine in alta tara, dar eu iubesc tot ce am aici si nu pot sa plec...si am un servici bun, fac o munca care mie imi place foarte mult si sunt si bine platita pentru ceea ce fac, lucru care poate nu l-as avea dincolo de hotare...si eu am o vorba decat cersetor in tara lu' altu' atunci mai bine cresetor in tara mea....poate nu am dreptate, dar asta simt..... Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alinkav
Nu, n-as pleca. Daca vrei intr-adevar sa te realizezi,sa ai o viata buna si sa traiesti bine, poti si aici la tine in tara sa faci asta. Multi spun ca vor, dar nu merge, ca e de vina statul. Dar nu este asa. Vrei sa traiesti bine, lucreaza si sambata si duminica, trezestete dimineata devreme si culca-te tarziu, atunci vei vedea rezultatul. Va spun din propria experienta, adica de fapt a sotului meu, care se zbate din toate fortele lui, ca noua sa ne mearga bine, si sa avem cam tot ce dorim. Si intr-adevar a reusit. La tv se uita doar sa vada stirile si atat, nu-si petrece serile cu o bere in mana in fata televizorului uitandu-se la meci de fotbal. Sa se uite altii, si pe urma sa se planga ca n-au dupa ce bea apa. Inca ceva, multi pleaca din tara, ce sa faca, sa culeaga capsunele, ori sa spele wc-urile/vasele/podelele.Da, poate in alta tara munca asta se plateste mai bine decat in Romania. Parerea personala. alina si bb Alex(22.11.2003) http://community.webshots.com/user/alinkava
Buna, De schimbat nu as schimba nimic in vita mea. Viata s-a derulat asa cum mi-a fost scrisa sau asa cum am stiut mai bine sa iau hotararile la varstele respective. Decizia de a locui in Olanda nu a izvorat din dorinta de a parasi Romania. Asa a fost sa fie si imi este bine. Eu mereu spuneam:''Nu vreau sa parasesc Romania. Imi este bine si aici'' si iata-ma in prezent pe meleaguri olandeze[:D]. ALINA si tu crezi ca asta este viata? El cand mai doarme? Cand se mai relaxeaza? Distreaza? Cand mai are timp de tine de copil....de familei? Ca la urma urmei avem nevoie toti de bani dar parca mai mult de atentia celui pe care il iubim si cu care impartim putinul sau multul pe care il avem. Si sincer de ce sa muncesc in Romania pana nu mai stiu de mine si sa ma relaxez doar in concediu (asta in cazul in care nu am uitat ce-i relaxare) cand pot bine mersi, munci pe jumatatea sotului tau , intr-o tara civilizata si in acelasi timp sa ma bucur si de frumuselile vietii. Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alinkav
Nu, n-as pleca. Daca vrei intr-adevar sa te realizezi,sa ai o viata buna si sa traiesti bine, poti si aici la tine in tara sa faci asta. Multi spun ca vor, dar nu merge, ca e de vina statul. Dar nu este asa. Vrei sa traiesti bine, lucreaza si sambata si duminica, trezestete dimineata devreme si culca-te tarziu, atunci vei vedea rezultatul. Va spun din propria experienta, adica de fapt a sotului meu, care se zbate din toate fortele lui, ca noua sa ne mearga bine, si sa avem cam tot ce dorim. Si intr-adevar a reusit. La tv se uita doar sa vada stirile si atat, nu-si petrece serile cu o bere in mana in fata televizorului uitandu-se la meci de fotbal. Sa se uite altii, si pe urma sa se planga ca n-au dupa ce bea apa. Inca ceva, multi pleaca din tara, ce sa faca, sa culeaga capsunele, ori sa spele wc-urile/vasele/podelele.Da, poate in alta tara munca asta se plateste mai bine decat in Romania. Parerea personala. alina si bb Alex(22.11.2003) http://community.webshots.com/user/alinkava
si inca ceva ALINA...daca tu simti ca intr-o alta tara nu poti practica decat culesul capsunelor, spalatul WC-urilor/vaselor/podelelor....iti dau dreptate ca nu vrei sa parasesti Roamnia. Din cate imi dau seama cred ca in Romania nu ai servici si asta poate nu din cauza faptului ca sotul tau castiga fff bine poate din cauza ca altceva nu-ti gasesti de lucru decat ce ai enumerat mai sus. Acum fara suparare dar cam asa reiese... Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...