Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moda in Romania


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Victoria
In US, la mall-ul din St-Louis, am cerut o pereche de pantofi elegantzi, cu toc...si vanzatoraea uimita: "honey, who the f*ck is wearing something like that???" iar pe strada, T-shirt, "trening" si "adidasi" la greu...nici nu am prea vazut femei imbracate elegant, deci...nu numai in RO.... V. veni, vidi, Victorie!
Victoria, nu te supara pe mine, dar mie sincer imi vine greu sa cred ca o vanzatoare in usa ti s-ar fi adresat folosind o expresie continand cuv. "f*ck", iar in al doilea rand( parere personala) cred ca si aici gasesti tot felul de haine de la cele elegante, la cele sport si chiar la cele "ciudate". Roxy(mama) si Annie(bb)[cri]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 84
  • Creat
  • Ultimul răspuns
fetelor...am fost si eu in romania in iarna si am vazut moda asta..mie mi se pare un pic extravaganta,vesela,trasnita,dar,de ce nu??important e ca femeile se gatesc,se dichisesc mai mult decat in vest(inclusiv us)..ma credeti sau nu dar orice roman plecat in occident,neamt,italian sau ce.o fi care a fost /cunoaste ro a observat cat de frumoase si aranjate sunt romancele. Pai in romania nici gunoiul nu.l duci oricum..exagerez putin poate dar cert e ca de unde au de unde n.au se aranjeaza,se duc macar la vecina croitoreasa si asta e de toata admiratia. eu de cand am venit aici..una ca m.am ingrasat dupa nastere si alta ca n.am avut bani sa.mi cumpar haine elegante...dar asa m.am blazat si am inceput sa port doar blugi si tricouri lalai,adidasi...si hainele mele frumoase din tara stau in dulap ca mi se pare ca se uita lumea la mine daca le iau,prea bat la oki atatea fustite si costumase si in iasul meu drag nu vedeai altceva. ce zici tu cipcip ca in ro sunt ciocate si evazati..sa vezi aici ciorapi de plasa cu adidasi,fusta super eleganta (sau rochie)cu adidasi vechi,blugi,blugi si iar blugi...si sa fim seriosi..in america chiar nu e nimeni cu haine sport de firma pe strada??parca nu.mi vine a crede ca asta e strict echipament de fitness... http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by mamica dulce ce zici tu cipcip ca in ro sunt ciocate si evazati..sa vezi aici ciorapi de plasa cu adidasi,fusta super eleganta (sau rochie)cu adidasi vechi,blugi,blugi si iar blugi...si sa fim seriosi..in america chiar nu e nimeni cu haine sport de firma pe strada??parca nu.mi vine a crede ca asta e strict echipament de fitness... [quote] Am vazut si eu prin alte parti echipament sportiv pe strada, dar in Romania mi se pare ca e purtat cu pretentii de moda si haine scumpe, pe cind in alte parti lumea se imbraca sport din neglijenta si nu pentru a-si arata geaca/adidasii Nike...De-aia ziceam...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poftiti si la olanda sa vedeti moda oribila. nu am vazut mai mult prost gust ca aici .pantaloni evazati, ciocuri ascutitte si ridicate in sus, blugi cazuti si sunci iesind de-a valma peste betelie ... belciuge in tot ...cam asta vad eu in fiecare zi , mergind cu trenul in olanda de la nord la sud cele mai ingrijite femei (dar femeile trecute cam de 40 ) le-am vazut pe spanioloaice . oricit de nasoale nu aratau rau ca erau ingrijite: coafate , parfumate...oplacere check this out mie mi-a placut http://www.expres.ro/social/?news_id=148061
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Gusturile nu se discuta"...parca ar cam sintetiza o analiza despre moda...e cam mult sa spunem ca acolo e oribil, dincolo e tot oribil poate chiar mai rau. In Olanda ca si in Romania ca si in Statele Unite ale Americii sunt oameni carora le place sa tina pasul cu tendintele modei "promovate de creatorii de moda recunoscuti", aici am pus intre ghilime fiindca e foarte usor pentru cei care au acces (evident) sa vada un Fashion TV, sa rasfoiasca un Vogue sau Elle si sa-si dea seama ca in fiecare an se promoveaza un stil anume de imbracaminte, incaltaminte, etc...dar la urma urmelor fiecare se imbraca in functie de varsta, de gust, de job. Acum sa nu-mi spuneti ca nu stiti de codul nescris al conduitei vestimentare intr-o banca sau un office care presupune evident o camasa si costumase (pentru femei, ma refer acum!) Ca tinerii adopta stiluri mai rebele asta a fost dintotdeauna, altfel nu ar fi aparut nici moda "Beatles", nici curentul hippie, etc etc...ca sa nu mai zicem ca marea doamna a modei Coco Chanel a fost cea care a promovat sutienul in forma lui actuala, fiind considerat la vremea respectiva ceva scandalos, iar mamele noastre chiar si insarcinate purtau mini [:D]...dar revenind, cred ca asta ar fi bun de alt subiect...Romania a fost zic eu din totdeauna o tzara in care femeile si-au dorit si au stiut sa fie la moda, mai va aduceti aminte ca pe vremea raposatului daca nu gaseam ceva sa ne placa ne faceam dupa modele din Burda, tot soiul de fustite, rochite, numai sa fim cochete. Cat despre culori, chiar mi-as dori ca in Romania sa se ajunga si la purtatul culorilor pe strada, caci destui au fost anii dominati de "gri si negru". Numai bine [flo], Lena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by liris
poftiti si la olanda sa vedeti moda oribila. nu am vazut mai mult prost gust ca aici .pantaloni evazati, ciocuri ascutitte si ridicate in sus, blugi cazuti si sunci iesind de-a valma peste betelie ... belciuge in tot ...cam asta vad eu in fiecare zi , mergind cu trenul in olanda de la nord la sud cele mai ingrijite femei (dar femeile trecute cam de 40 ) le-am vazut pe spanioloaice . oricit de nasoale nu aratau rau ca erau ingrijite: coafate , parfumate...oplacere check this out mie mi-a placut http://www.expres.ro/social/?news_id=148061
deci se poarta si prin alte parti ciucatele alea...io credeam ca numai in Romania a innebunit lumea, ca aici in state nu am vazut nicaieri...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Victoria
....iar pe strada, T-shirt, "trening" si "adidasi" la greu...nici nu am prea vazut femei imbracate elegant, ..... V. veni, vidi, Victorie!
Da cam asta este moda de zi cu zi. Daca serviciul iti impune o tinuta obligatorie, atunci nu ai ce face, daca nu arunci pe tine ceva comod, ca asa umbla toata lumea pe aici. Cand am venit in USa, mi-am adus si haine mai bune, cu care eu in Ro . mergeam la servici si unele le purtam toata ziua. M-am imbracat si eu intr-o zi asa si m-am dus la un mall, ei bine nu am putut rezita prea mult deoarece m-i se parea ca sunt prea eleganta pentru loucl respectiv. Este si aici moda pantofilor ascutiti si pantalonilor evazati. Pantofi ascutiti am si eu, dar mai de ocazie, ca de pantoloni evazati nu vine vorba pentru ca nu am silueta necesara. [bang] La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma gandeam sa deschid un subiect cu aceasta tema. Noi ne intoarcem peste 3 luni in Romania, si nu stiu care mai e maoda pe acolo. Aici gasesti de toate, pentru toate gusturile, dar cum spuneau si fetele, majoritatea umbla comozi; adica blugi, tricouri, adidasi sau papuci, etc. Eu nu prea mai sunt in tema cu moda din ro. si tare mi-ar prinde bine niste sfaturi. De exemplu, daca se mai poarta nuantele de maro-bej, si panza de in. Acum vre-o 3 an erau la mare moda. Si mi-am mai luat si de pe aici ceva genul. Pe aici e anul rozului, de exemplu, se poarta roz in prostie. daca cineva poate sa-mi dea vre-un sfat, despre culori, materiale, modele de toale, mi-ar prinde f. bine. Va multumesc anticipat. Laura, mama lui Andrei http://community.webshots.com/user/tcatlaura http://www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acu' asa la modul general nu stiu daca aici chiar s-ar uita careva ciudat daca te imbraci elegant, cateva saptamani in urma m-am dus la un botez in Ohio si pe Turnpike am oprit sa-mi iau ceva de rontait. Eram in catifea neagra imbracata, sclipicioasa, parfumata foarte mandra de tzoalele mele, pana la urma ma admiram singura in geamurile magazinului ca nu se zgaia nimeni la mine[:D]. Cre' ca oamenii daca se uita sigur n-o fac in mod evident. Apropos de mall, sunt multe prin zona unde am stat la socrii, unul din ele in mod special se stie ca e pentru bogatani. Sommerset parca ii zice. De fapt, sunt doua de-o parte si de alta a soselei legate cu pasarela, dupa masinile din parcare iti dai seama ce fel de oameni cumpara de acolo. Cred ca si podelele le spala cu sapunuri scumpe. Mi-a fost rusine de hainele mele cumparate de la alt mall mai ieftinut. Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...